۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۴
کد خبر: 82907647
۰ نفر
رئیس جمهوری: بگذارید مردم نفس بكشند

مشهد - ایرنا - رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: هرچند در فضای مجازی حرف هایی گفته می شود كه خوشایند نیست اما اجازه دهید مردم نفس بكشند و این قدر آنان را اذیت نكنید.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دومین روز سفر به خراسان رضوی در نشست شورای اداری این استان در مشهد افزود: ما نمی توانیم چون برخی موارد از فضای مجازی شكل می گیرد آن را تعطیل كنیم.
وی ادامه داد: به عنوان مثال ممكن است فردی از بنزین خریداری شده از پمپ بنزین ها برای سوزاندن خودش یا آسیب رساندن به جای دیگر استفاده كند. نمی توان همه پمپ بنزین های كشور را تعطیل كرد، چون پمپ بنزین كه عامل جنایت نیست.
وی ادامه داد: می پذیرم كه عده ای در فضای مجازی گاهی لحن های ناجوری داشته و حتی در انتقاد از دولت لحن تخریبی دارند، حتی فحش هم می دهند و مسلما خوشمان نمی آید اما نمی توان ارتباط مردم را با فضای مجازی قطع كرد.
رئیس جمهوری گفت: اینكه ما توصیه می كنیم اینترنت قوی و پرسرعت داشته باشیم برای موضوع اشتغال است؛ می دانیم كه پیام رسان ها و اینترنت اشكالاتی دارند اما اشكال در همه جا هست و جای بی اشكال وجود ندارد.
وی افزود: انقلاب اسلامی را همین مردم برپا كردند، ما نكردیم، جنگ را این مردم اداره كردند، ما نكردیم.
رئیس دولت دوازدهم اظهار داشت: كشور را این مردم در بخش های مختلف اداره می كنند، ما نمی كنیم، مردم آگاه هستند، باید مردم را یاری كنیم، آنان به اجبار نیازی ندارند.
روحانی ادامه داد: باید واقعیت ها را به مردم بگوییم، یادمان نرود كه به مردم كمك كنیم، خداوند بزرگ ما را آفریده كه هر كاری را با اختیار و انتخاب انجام دهیم لذا خودمان باید انتخاب كنیم و اختیار داشته باشیم.

* نباید افرادی را كه مشغول كار نیستند بیچاره بدانیم
وی در ادامه همچنین گفت: كارهای خوبی در خراسان رضوی از سوی آستان قدس رضوی، مدیران و مسئولان در بخش های مختلف انجام گرفته و طرح هایی كه امروز در این استان افتتاح شد نمونه ای از تلاش گسترده ای است كه انجام شد.
رئیس جمهوری افزود: ایجاد 124 هزار شغل در خراسان رضوی پارسال خوب است اما این استان با 30 میلیون زائر در سال نباید بیكار داشته باشد و همه مردم به ویژه مشهدی ها باید از این بخش متنعم شوند.
وی گفت: نباید افرادی را كه مشغول كار نیستند بیچاره بدانیم، بخش بزرگی از آنان جوانان و تحصیل كردگان ما هستند كه به كار معمولی نه راضی هستند و نه با دانش و تخصص آنها سازگار است.

* با انحصار مخالفم
رئیس جمهوری همچنین گفت: باید راه های متنوع و مختلف را در اختیار مردم بگذاریم؛ خدا هم نخواسته به دین خود همه را مجبور كند خداوند پیامبر(ص) را برای هدایت فرستاد تا راه هدایت را ابلاغ كند نه اینكه ما را مجبور كند، با اجبار، ارزش از بین می رود.
وی افزود: باید از فضای مجازی درست استفاده كنیم البته باید واقعیت ها را گفت و در كنار آن سواد استفاده از فضای رسانه ای را به نوجوانان و جوانان بیاموزیم.
روحانی بیان كرد: با انحصار مخالفم، اقتصاد و فرهنگ هم با انحصار نمی شود، انحصار خوب نیست؛ باید پیام رسان های داخلی را تقویت كنیم در فضای مجازی دنبال اشتغال برای جوانان و بانوان هستیم، ظرف یك سال بیش از 200 هزار اشتغال درست كردیم.

* احیا بافت های فرسوده
وی همچنین گفت: مشهد فقط یك شهر نیست. مشهد به عنوان جایی كه زائر داخلی و خارجی به آن می آید پایتخت معنوی فرهنگی و اخلاقی ما است باید تحول بزرگ در بافت فرسوده آن به وجود آوریم، یكی از كارهایی كه مصمم به انجام آن هستیم مساله بافت فرسوده است.
رئیس جمهوری افزود: هر جا بافت فرسوده است در كنار آن اگر زمین وجود دارد، اگر مال شهرداری یا دولت است به صورت رایگان در اختیار اشخاص توسعه گر و سرمایه گذار قرار داده شود.
روحانی بیان كرد: اگر یك زمین متعلق به آستان قدس است آنها هم این كار را بكنند، امام رضا(ع) هم می خواهد و راضی است، زمین رایگان بدهیم خدمات شهری را هم دولت ملكف است ارائه دهد.
وی ادامه داد: با زمین و جواز مجانی واحدهای مسكونی ساخته شود و بعد از ساخت، واحدهای مسكونی در اختیار ساكنان بافت های فرسوده قرار داده شود و آنها هم بافت فرسوده خود را در قبال واحد جدید تحویل می دهند.
وی ادامه داد: با این كار واحد فرسوده آنها بدون اینكه پول بدهند با یك واحد نوساز تعویض و راه باز می شود، بهمن پارسال در 40 نقطه كشور كلید زده ایم و در همه جا باید آغاز شود، برای فروش واحدهای ساخته شده و برگشت پول سرمایه گذار هم به هر خانه اولی وام را با شش درصد می دهیم.
روحانی گفت: این اشتغال می آفریند، مردم را از زلزله نجات داده ایم، باید ساختمان ها را حیا كنیم جان ها به خطر نیفتد به ویژه در مشهد مورد تاكید ما است.

* برجام در امور مختلف تاثیر گذاشت
رئیس جمهوری همچنین به موضوع برجام اشاره و بیان كرد: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم كه شروع كردیم یكی از هدف گذاری های ما این بود كه تحریم ظالمانه را برداریم؛ تحریم به نظر ما بالاترین فشار بر مردم بود در دارو و وسایل پزشكی هم تحریم بودیم.
وی افزود: وزیر كشاورزی نیز به من گفت با برجام خدمت بزرگی به سلامت مردم شد، همه سموم ایراد داشت، بعد از برجام بهترین سموم وارد كشور می شود كه خدمت بزرگی به سلامت مردم است.
روحانی ادامه داد: برجام باعث شد داروهای نایاب و وسایل پزشكی به دست مردم برسد، یك تحریم ظالمانه غلط بر ما تحمیل كرده بودند خواستیم برداریم، گفته بودیم در 100 روز اول دولت یازدهم كارهایی می كنیم و در كمتر از 100 روز نخست، اولین توافق برجام صورت گرفت.
وی گفت: توافق اولیه موقت برجام آذر ماه انجام شد و زیر 100 روز این كار صورت گرفت. با همان توافق بود كه نفت ما از آن حالتی كه آنها می خواستند 20 درصد به صورت مداوم كم كنند7489 آزاد شد. از آن توافق بود كه پتروشیمی، ماشین سازی و فلزات گرانبها نیز آزاد شدند.
رئیس جمهوری افزود: به نخستین گام برای رفع ظلم در همان ماههای اولیه رسیدیم، بعد هم ادامه دادیم تا توافق نهایی. كاری كه در برجام كردیم این بود كه می خواستیم به دنیا بگوییم القا نگرانی راجع به ایران غلط است، اینكه شما می گویید ایران خطرناك است و به دنبال بمب هسته ای است، این بمب هسته ای را در كجا می خواهد استفاده كند، یك توطئه تبلیغاتی و دروغ است، ایران به دنبال بمب نیست. ما می خواستیم ایران هراسی را از بین ببریم.
وی ادامه داد: بر این مبنا و برنامه آمدیم با دنیا توافق كردیم. می گویند شما به دنیا چقدر اعتماد دارید؛ هیچوقت نمی شود گفت اعتماد 100 درصد می باشد، بلكه اعتماد نسبی است. نسبت به هر كشوری كه در نظر بگیرد اعتماد نسبی است.
روحانی گفت: در دنیای امروز بر یك مبانی حركت می كنیم، ما با كسی توافق نكردیم كه اعتماد كنیم بلكه توافقی كردیم سازمان ملل متحد به آن اعتماد كند. به دنیا گفتیم اگر نگرانی شما واقعا برای بمب هسته ای است، این نگرانی را رفع می كنیم ولو اینكه این نگرانی واقعی نیست و جزو اوهام و خیال و تصور است. دنیا هم در برابر ما گفت كه تحریمهای ظالمانه را برمی دارد.
وی افزود: امروز هم ما به دنیا می گوییم اگر نگرانی شما بمب هسته ای است ما این اعتماد را در برجام بطور كامل بوجود آوردیم اما اگر نگرانی دیگری دارید ما با كشورهای دیگر در برجام مشكلی نداریم، نه با چین و نه با اروپا، آنها طرفدار برجام هستند و بر اجرای آن اصرار دارند و حضوری و تلفنی صحبت می كنند كه باید برجام را حفظ كنیم.

* اهداف آمریكا
رئیس جمهوری ادامه داد: بحث ما یكی از این هفت كشور یعنی آمریكا است. آمریكاییها دنبال چه هستند؟ آمریكا اهداف چند پله ای داشت. هدف اولشان این است كه قدرت ایران كم شود، همه دولتهای آمریكا پس از انقلاب اسلامی دنبال این بودند كه ایران قدرتمند نباشد، قبلا هم دنبالش بودند، الان هم دنبالش هستند و بعد هم دنبالش خواهند بود.
وی گفت: نكته دوم این است كه ایران در منطقه نفوذ نداشته باشد یا 'حداقل نفوذ' را داشته باشد. اینكه ما كشوری دارای نفوذ در منطقه باشیم خوشایند هیچیك از دولتهای آمریكا نیست. قدرتهای بزرگی مثل آمریكا دلشان نمی خواهد ایران كشوری مستقل بوده و به شرق و غرب كاری نداشته باشد و به آنها در تصمیمات خود اعتنایی نكند.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: در رژیم گذشته، آمریكاییها و قدرتهای بزرگ در ایران همه كار بودند و در همه چیز امور كشور حتی در زندگی مردم دخالت می كردند. اما آمریكا امروز نمی تواند در ایران دخالت داشته باشد.
وی ادامه داد: اهدافی را آمریكا دارد و ملت ما با همه قدرت روبروی آن خواهد ایستاد. بنابراین اگر آمریكا دنبال این است كه كشور ما استقلال نداشته باشد و تابع آنها باشد، در منطقه نفوذ نداشته باشد و قدرتمند نباشد، مردم ما در برابر این فشار با همه قدرتشان می ایستند و در 40 سال گذشته نیز همین كار را كرده اند.
رئیس جمهوری گفت: اما اگر هدف آمریكا این است كه ایران دنبال بمب هسته ای نباشد، بطور كلی این نگرانی وجود ندارد چون ایران طبق دین و فتوای رهبری دنبال بمب هسته ای نیست.
وی افزود: اگر آمریكا قدمی برخلاف تعهدش بردارد اولا افكار عمومی دنیا بر این است كه ایران در این زمینه مقصر نیست و حتی به جز یكی دو دولت همه دولتهای دنیا می گویند حق با ایران است و كسی كه نقض كرده آمریكاست پس ما افكار عمومی دنیا و دولتهای دنیا را با خود داریم.
روحانی ادامه داد: اگر امروز آمریكا قدمی بردارد این قدم به معنای یك كشور است نه شورای امنیت سازمان ملل. در گذشته قدمهای آمریكا متكی بر قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت بود اما امروز آن قطعنامه ها وجود ندارند.
وی گفت: ممكن است در ذهن مردم بیاید كه هفته آینده آمریكا در برابر این مساله چه اقدامی می كند. ما برای صورتهای مختلف تصمیملات لازم را اتخاذ كرده ایم. اینكه آمریكا از این توافقنامه بیرون رفته یك شری كم شده است و اگر همه آنچه مورد نظر ما است تامین نشود راه معقول و قانونی و برنامه ریزی خودمان را داریم.

* مردم به آینده، زندگی و اقتصاد مطمئن باشند
رئیس جمهوری افزود: ملت ما امروز از نظر افكار و اهداف یكپارچه است و به خوبی می توانیم از این معضل كوتاه مدت عبور كنیم چون این معضل نمی تواند بلندمدت باشد. اگر آمریكا هر اقدام غلطی انجام دهد بعدها پشیمان خواهد شد و می فهمد كه خطای استراتژیك انجام داده است، بنابراین ملت و مردم ما باید كاملا به آینده و زندگی و اقتصاد و روابط اقتصادیشان كاملا مطمئن باشند و ما می توانیم كشور را اداره كنیم.
وی ادامه داد: این برنامه ارز یكی از دلایلش آمادگی برای این حوادث بود كه احتمال می دادیم پیش روی ما بیاید. یك زمانی آنقدر ارز داشتیم كه هركس به هر میزان می خواست بعضا برای برخی كارها مانند قاچاق نیز استفاده می كرد.
روحانی گفت: تعهدی در برابر كسی كه می خواهد استفاده نا به جا از ارز داشته باشد برای تامین ارز نداریم. تعهد ما در برابر مردم است، تعهد ما نسبت به تامین ارز برای واردات و صادرات كشور، سرمایه گذاری، بیماری كه نیاز داشته باشد به خارج برود می باشد لذا نیازهای واقعی به ارز را به خوبی تضمین خواهیم كرد.
وی افزود: اگر این كار را در این مقطع نمی كردیم هر روز ممكن بود توطئه ای علیه بازار ارز انجام گیرد. برخی می گویند چرا قبلا این كار را برای ارز نكردید، می گوییم چون قبلا نیاز نبود در این كشور چنیین كاری انجام بگیرد.
رئیس جمهوری ادامه داد: در شرایطی بودیم كه یك توطئه نزدیكی پیش روی ما نبود، ارز به اندازه كافی بود، در طول چهار سال قبل نوسان فوق العاده ای در ارز نداشتیم و نهایت نوسان پنج درصد در سال بود. در این مقطع لازم بود ارز را كنترل كنیم، برای این مقطع این كار ما صحیح و درست است.
وی گفت: ارز به اندازه كافی برای صادرات نفتی و غیرنفتی كشور و آنچه مورد نیاز است داریم. فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته وضعیت ارزی ما بهتر شده است اما ضرورت ندارد برای كسی كه كالای قاچاق می آورد ارز مورد نیازش را تامین كنیم.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: یكی از راههای كنترل قاچاق در سال حمایت از كالای ایرانی این است كه قاچاقی نتواند ارز خود را تامین كند. خروج نابه جای ارز، سوداگری، بازی و دلالی از مشكلاتی بود كه نیاز داشت حتما بازار ارز كنترل شود.
وی گفت: نیازمندیهای مردم به ارز تكمیل می شود، ارز مورد نیاز برای زندگی مردم در چارچوب اهدافی كه امسال برای توسعه كشور در نظر داریم تامین می شود. در این راه موفق خواهیم بود و هیچ نگرانی در برابر تصمیمات ظالمانه آمریكا و اقدامات ناصحیح آنها نخواهیم داشت.
7489/7507/1858