موانع اداری طرح های كشاورزی و دامی اردكان رفع شود

یزد - ایرنا - فرماندار اردكان خواهان رفع موانع اداری اجرای طرح های اشتغالزای كشاورزی و دامی شهرستان شد و گفت: شناسایی و اجرای طرح‌های زودبازده در این حوزه از جمله عوامل دستیابی به توسعه پایدار به شمار می‌رود.

هادی مقیمی روز دوشنبه در نشست بررسی وضعیت طرح‌های دامپروری و كشاورزی شهرستان با اشاره به موقعیت جغرافیایی و پراكندگی روستاها، توجه به مولفه‌ های توسعه و پرهیز از نگاه صنعتی به شهرستان را ضروری دانست.
وی افزود: اردكان ظرفیت توسعه همه‌ جانبه در حوزه‌های مختلف به‌ ویژه دامپروری را داراست كه شروع ساخت 2مجتمع پرورش بز سانن در بخش مركزی و گوسفند رومانوف در بخش خرانق با توجه به سابقه پرورش دام در این دو منطقه از جمله اقدام شایسته به شمار می‌رود.
فرماندار اردكان تاكید كرد: حمایت ‌های صورت گرفته از ساخت مجتمع پرورش بز سانن از سوی سازمان جهاد كشاورزی استان یزد و شهرستان قابل‌ توجه است كه با توجه به پیش بینی 2سال ساخت باید هرچه سریع‌تر ساخت این مجتمع به نتیجه برسد.
مقیمی با اشاره به سفر هفته قبل خود و اعضای شورای روستاهای بخش عقدا به قلعه گنج استان كرمان گفت: در این سفر از پروژه پرورش بز « مورسیا» كه با شرایط آب و هوایی بخش عقدا بسیار مطابقت دارد، بازدید شد كه با توجه به مهیا بودن شرایط می ‌توان با نگاه اقتصادی و اشتغالزایی در این شهرستان به اجرا درآید.
وی بیان كرد: موانع اداری در مسیر مشاركت مردم در بخش تولید به‌ ویژه دامداری با توجه به شرایط مناسب شهرستان در این حوزه باید تجدید نظر اساسی در این حوزه صورت پذیرد تا مردم بتوانند با شرایط بهتری در این مسیر فعالیت كنند.
همچنین رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان یزد گفت: پرورش دام در منطقه عقدا، خرانق و بخش مركزی اردكان برای سرمایه‌ گذاری مردم و با مشاركت دولت در دست انجام است.
سید جمال سجادی‌پور با اشاره به اینكه، توجه بر پرورش دام‌های پر بازده در راستای اشتغال پایدار روستایی است، افزود: بعد از حضور وزیر جهاد كشاورزی در اردكان، طرح ساخت مجتمع بز سانن به عنوان طرح ملی با تشكیل كارگروه در استان و شهرستان در دست پیگیری است.
وی تصریح كرد: این سازمان آمادگی دارد، مجتمع‌ های تولید كشاورزی و دامپروری را كه به ‌صورت پهنه ‌بندی معرفی می‌ شوند در قالب تشكل‌ های قابل توجیه در زمینه تامین آب و تسهیلات مصوب، حمایت كند .
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان افزود: توجه به اجراط طرح پرورش گوسفند رومانوف در بخش خرانق و بز مورسیا در بخش عقدا با توجه به موقعیت مناسب طبیعی و آب و هوایی آن از دیگر دغدغه‌های سازمان در راستای جلوگیری از مهاجرت به شهرها به شمار می‌رود.
سجادی پور در ادامه به نگاه حمایتی جهاد كشاورزی به مشاركت مردمی در بخش دامپروری اشاره كرد و یادآور شد: توجه به زنجیره تولید و فرآوری دام كه در بخش های خرانق، عقدا و مركزی اردكان در حال پیش‌بینی است، در توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و عاملی برای جلوگیری از تخلیه روستاها و كاهش مهاجرت به شهر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
مركز شهرستان 98 هزار نفری اردكان در 60 كیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
7544/ 2047/