۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۶
کد خبر: 82907249
۰ نفر
12 سال انتظار برای ثبت شیراز با عنوان شهر خلاق ادبی

شیراز- ایرنا- شیراز از سال 1385 در پی كسب عنوان شهر خلاق ادبی در جهان و ثبت این عنوان در یونسكو است اما با گذشت 12سال این پرونده همچنان به نتیجه مطلوب نرسیده است.

به گزارش ایرنا، كسب این عنوان از آن رو بسیار با اهمیت است كه در درجه نخست شیراز همواره به‌ منزله پایتخت ادبی ایران شناخته شده است و وجود شاعران و چهره‌های ماندگار در حوزه فرهنگ و ادب باعث شده است جایگاه این شهر در زمینه فرهنگی و ادبی، در میان دیگر شهر‌های ایران درخور باشد.
از سوی دیگر كسب عنوان شهر خلاق، شیراز را به شبكه شهر‌های خلاق جهان وصل می‌كند و می‌تواند رونق اقتصادی در بخش فرهنگی و هنری و گردشگری را به همراه آورد آنچه در زمانه كنونی با توجه به بحران آب و خشكسالی‌های پی‌در‌پی می‌تواند جایگزینی مناسب برای صنعت كشاورزی شود و رونق اقتصادی به همراه‌ آورد.
از سوی دیگر ظرفیت‌های بسیار این شهر برای پذیرایی از گردشگران خارجی و تجربه بی‌بدیل شیراز در استقبال از میهمانان نوروزی كه همه‌ ساله جمعیتی میلیونی را به این شهر می‌كشاند، نشان از توانمندی شیراز در كسب و حفظ این عنوان و بهره‌ برداری مطلوب از آن دارد.
نباید از یاد برد كه مهم ‌ترین سرمایه شیراز، میراث معنوی، ادبی و هنری ساكنان این شهر است كه حاصل تلاش‌های فرهنگوران طی قرون و اعصار به شمار می رود.
بر این اساس رسیدن به این عنوان به زیرساخت‌هایی همچون برخورداری از كتابخانه‌ها، سالن‌های تخصصی تئاتر، تالار‌ها، فرهنگسرا‌های تخصصی، جشنواره‌های ادبی و هنری و حمایت از انتشار كتاب دارد تا بتوان در بستر آن‌ها به برگزاری همایش‌ها و برنامه‌های جهانی و ملی در حوزه مورد نظر پرداخت همچنین در این میان همكاری همه دستگاه‌ها و نهاد‌های فرهنگی همچون شهرداری، استانداری، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های فرهنگی ضروری است.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به ایرنا گفت: درزمینه ثبت شیراز باعنوان شهر خلاق ادبی در یونسكو طی سالیان گذشته تلاش‌هایی صورت گرفت اما بنا به دلایلی، پیگیری این موضوع متوقف شد.
ابراهیم گشتاسبی ‌راد افزود: ثبت شیراز به ‌منزله شهر خلاق ادبی فرصتی محدود داشت و متأسفانه این فرصت از دست رفت و امكان شیراز برای ثبت با عنوان شهر خلاق ادبی در یونسكو برای سال 2018 از بین رفت.
وی با بیان اینكه شهرداری وشورای شهر شیراز و نیز معاونت گردشگری و زیارت استانداری فارس درحال پیگیری این موضوع و رایزنی با یونسكو است عنوان كرد: هم‌اكنون درحال مذاكره با عبد‌المهدی مستكین مدیر گروه فرهنگی كمیسیون ملی یونسكو در ایران و نیز سعدالله نصیری قیداری دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در ایران برای به جریان انداختن پرونده ثبت شیراز با عنوان شهر خلاق ادبی هستیم.

** شیراز با عنوان شهر خلاق ادبی در یونسكو ثبت نشده است
معاون شهردار شیراز بیان داشت: ثبت شیراز با این عنوان در سطح جهانی جایگاه شیراز را در جهان برتری می‌بخشد و اعتباری ویژه برای آن فراهم می‌آورد.
وی ادامه داد: هم‌اكنون حدود 20 شهر خلاق ادبی در جهان ثبت یونسكو شده‌اند و تأسف‌آور است كه چرا در شیراز تاكنون این اقدام صورت نگرفته است و هرچند رقبایی همچون نیشابور داریم امیدواریم بتوانیم این عنوان را برای شیراز در سال 2019 به ارمغان آوریم.
گشتاسبی راد خط‌ كشی‌های سیاسی در هنر و فرهنگ را زمینه‌ ساز آسیب جدی به این فضا دانست و بیان كرد: باید سعی كنیم جایگاه مناسب را برای همه هنرمندان و اهالی ادب فراهم كنیم زیرا اگر فضای فرهنگ‌سرا‌ها به‌صورت تخصصی در اختیار ادیبان و هنرمندان قرار گیرد، اگر خانه هنرمندان داشته باشیم و مركزی درخور برای تئاتر شهر ایجاد كنیم، این شهر می‌تواند خود را باعنوان شهر خلاق معرفی كند در غیر این صورت هرچه به حافظ و سعدی افتخار كنیم و و شهر فعال خلاق ادبی نباشیم، گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری شیراز ابراز امیدواری كرد تلاش‌های این سازمان و سایر نهادهای متولی فرهنگ برای زمینه سازی در زمینه حمایت از ادب و فرهنگ در سال 2019 به ثمر نشیند و شیراز عنوان شهر خلاق ادبی یونسكو را از آن خود كند.

** هنرمندان پیشروتر از مدیران ارشد شیراز
كاووس حسنلی رئیس مركز حافظ ‌شناسی نیز گفت: واقعیت این است كه اهالی فرهنگ و هنر و ادب كشور حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند و تاكنون دین خود را به این شهر ادا كرده‌اند.
این استاد ادبیات فارسی ادامه داد: شیراز در حوزه‌های ادبیات داستانی، شعر، ادبیات نمایشی، ادبیات كودك و طنز در كشور درخشان و پیشرو است و این در حالی است كه مدیران ارشد شهر بسیار از اهالی فرهنگی عقب‌تر هستند و فاصله بسیاری مانده است تا به آن‌ها برسند.
وی با تأكید بر اینكه نباید دچار آرمان های غیر اجرایی شویم بیان داشت: باید برنامه‌های تحول‌آفرین و حركت‌های جدی را كه بتواند در كشور منشأ اثر باشد، اجرا كنیم.
حسنلی بیان كرد: چه یونسكو بخواهد، چه نخواهد و چه عنوان شهر خلاق ادبی برای این شهر تصویب شود و چه نشود، شیراز شهر خلاق ادبی هست و در این میان، تنها باید به درددل اهالی فرهنگ گوش كرد تا زمینه برای توسعه فرهنگی شیراز فراهم شود.
رئیس مركز حافظ ‌شناسی با یادكرد فعالیت 20ساله این مركز بیان داشت: مركز حافظ‌ شناسی در مكانی بسیار اندك توانسته است بیش از 13هزار تن را آموزش دهد و آن‌ها را با ملكوت حافظ آشنا كند و با وجود امكانات اندكی كه در دسترس دارد صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور برای اولین بار كرسی پژوهشی ادبیات را به مركز حافظ شناسی اهدا كرد و امروز در این مركز دوره پسادكترا برگزار می شود، همه این‌ها و صدها كار دیگر با دست خالی در یك اتاقك كوچك انجام می‌شود و مدیران ارشد نتوانسته‌اند حركت‌های تحول‌آفرین اینچنینی را پشتیبانی كنند و پرسش اینجاست آیا ممكن نیست مسئولان پژوهشگاهی را به این مركز با این همه توانمندی و تحول اختصاص دهد؟ همچنین مسئولان باید از خود بپرسند چگونه می‌شود شیراز را به شهری متفاوت تبدیل كرد.

** ضعف زیرساختی مهمترین مشكل فرهنگ شیراز
گرچه تلاش متولیان فرهنگی شیراز برای كسب این عنوان درخور توجه است، نباید از نظر دور داشت كه شیراز طی سالیان گذشته میزبان جشنواره‌ معتبر بین‌المللی در زمینه ادبیات نبوده است و این موضوعی است كه نمی‌توان آن را در حوزه برر‌سی‌های كیفی كه برای كسب این عنوان در یونسكو مدنظر قرار می‌گیرد، نادیده گرفت.
همچنین ضعف در زیرساخت‌ها نه‌تنها گلایه همیشگی اهالی فرهنگی هنر، بلكه به مطالبه‌ای عمومی بدل شده است كه همواره هنردوستان و هنرمندان را ناخرسند كرده است و این موضوع نیز می‌تواند در سطح كمّی باعث عقب‌ماندگی شیراز در بحث فرهنگی باشد افزون‌بر این روند رو به تكرار و ملا‌ل‌آور برگزاری یادروز سعدی و حافظ كه در سال‌های اخیر انتقاد‌های فراوانی را نیز به همراه داشته است و نیز سیر تشریفاتی این برنامه‌ها از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معضلاتی است كه شیراز برای كسب این عنوان با آن مواجه است.
شبكه شهر‌های خلاق یونسكو از سال 2004 میلادی شكل گرفت و زمینه‌ای برای همكاری شهر‌های مختلف ثبت یونسكو را فراهم ‌آورد.
معیارهای یونسكو در هفت رشته شهر‌های خلاق را دربر می‌گیرد كه عبارت‌اند از: صنایع دستی و هنرهای مردمی، هنر رسانه، سینما، طراحی، خوراك‌شناسی، ادبیات و موسیقی.
هم‌اكنون 116 شهر جهان از 54 كشور دنیا به شبكه شهر‌های خلاق متصل‌اند و در بخش ادبیات نیز 20شهر تاكنون شهر خلاق ادبی شده‌اند.
شهر‌های اصفهان و رشت به‌ ترتیب در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی و خوراك ‌شناسی در زمره شهر‌های خلاق جهان هستند.
7375 /1876

سرخط اخبار استان‌ها