۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۷
کد خبر: 82906885
۰ نفر
نمایشگاه نجوای فلز بر فراز نقش جهان گشایش یافت

اصفهان - ایرنا - نمایشگاه آثار قلمزنی با عنوان 'نجوای فلز بر فراز نقش جهان' روز یكشنبه در موزه گالری قیصریه واقع در میدان امام اصفهان گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، مدیركل میراث فرهنگی استان اصفهان در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: نمایشگاه 'نجوای فلز بر فراز نقش جهان' حاوی آثار قلمزنی بر روی نقره و با همكاری اتحادیه صنف صنایع دستی اصفهان برپا شده است.
' فریدون الله یاری ' افزود: در سال جدید، اولین حركت حوزه بازرگانی در زمینه عرضه مصنوعات فاخر قلمزنی نقره با بازگشایی این نمایشگاه آغاز شده است.
وی با اشاره به انتخاب شعار سال با عنوان 'حمایت از كالای ایرانی' توسط رهبر معظم انقلاب گفت: در این راستا ارتقای بازارچه ها و گالری های تخصصی فروش صنایع دستی از جمله برنامه های اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان می باشد كه برای تحقق این شعار، برنامه ریزی شده است.
مدیركل میراث فرهنگی استان اصفهان افزود: راه اندازی نمایشگاه تخصصی و فروش مصنوعات قلمزنی نقره یكی از این برنامه ها می باشد و امید است، فروشگاه ها و نمایشگاه های تخصصی خاص و آثار شاخص در رشته های دیگر صنایع دستی از جمله خاتم، مینا، قلمكار، فیروزه كوبی و رشته های شاخصی كه از اولویت های اصفهان محسوب می شوند در این استان راه اندازی شوند.
وی یادآور شد: چرخه حمایتی و اقتصادی صنایع دستی در حوزه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اصفهان از قبل وجود داشته و اكنون با سرعت بیشتری حركت می كند و رویكرد ما، نگاه اقتصادی و بازرگانی به صنایع دستی است.
الله یاری افزود: نگاه بین المللی، نگاه عمده ما خواهد بود، زیرا در بازارهای داخلی نسبت به توانمندی های صنایع دستی، شناخت اولیه حاصل شده است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز گفت: هدف از برپایی نمایشگاه در سر در قیصریه این است كه پذیرای میهمانان و علاقه مندان خارجی باشیم.
' جعفر جعفرصالحی ' افزود: استان اصفهان دارای قابلیت های بی شماری است و هنرمندان اصفهانی باید بیش از پیش در عرصه صنایع دستی بدرخشند و به اقتصاد و به اشتغال كشور كمك كنند.
در مراسم گشایش این نمایشگاه كه با حضور هنرمندان و اساتید پیشكسوت صنایع دستی اصفهان برگزار شد از 2 اثر فاخر قلمزنی از استادان بنام این رشته، توسط مدیركل میراث فرهنگی این استان رونمایی شد.
این نمایشگاه تا 26 اردیبهشت ماه از ساعت 9 تا 14 و 16 تا 22 در موزه نمایشگاه قیصریه واقع در میدان نقش جهان برای بازدید علاقه مندان دایر است.
قلمزنی هنر تزیین و كندن نقوش بر روی اشیای فلزی بویژه مس، طلا، نقره، برنج و به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش بوسیله قلم با ضربه چكش بر روی اجسام فلزی است.
قلمزنی یكی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است كه در دسته‌ بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزكاری قرار دارد.
از مجموع 300 رشته صنایع دستی ثبت و شناخته شده در ایران، 196 رشته در استان اصفهان وجود دارد كه بیشتر آنها در نمایشگاه میدان نقش جهان این شهر به نمایش گذاشته شده است.
یك سوم از انواع صنایع دستی دنیا و دو سوم از صنایع دستی كشور، در استان اصفهان تولید می شود و این استان سهم 60 درصدی در تولید صنایع دستی كشور دارد.
ت/6994 / 2093

سرخط اخبار استان‌ها