۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۸
کد خبر: 82906291
۰ نفر
مجلس با تشكیل وزارت گردشگری مخالفت كرد

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با كلیات طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - یكشنبه- مجلس شورای اسلامی با 139 رای موافق، 63 رای مخالف و 14 رای ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر به كلیات طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رای منفی دادند.
این طرح به دلیل بار مالی نیاز به دو سوم آرا بعلاوه یك نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشت كه رای لازم را كسب نكرد.
در این طرح پیشنهاد شده بود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی وظایف واختیاراتی كه به موجب قوانین و مقررات داراست، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل شود.
بر اساس یكی از تبصره های ماده واحده این طرح، تمامی امكانات، اموال و نیروی انسانی این سازمان مزبور در اختیار وزارت خانه جدید قرارمی گرفت.
همچنین در تبصره دیگری از آن آمده بود: هرگونه افزایش نیروی انسانی، امكانات و بارمالی برای این وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع بوده و دولت مكلف است از تاریخ تصویب این قانون و تشكیل این وزارت خانه بند د ماده 29 قانون مدیریت خدمات كشوری را رعایت كند.

**سازمان میراث فرهنگی در 13 سال گذشته 10 رییس داشت
سمیه محمودی نماینده شهرضا و سخنگوی كمیسیون مشترك اجتماعی، برنامه و بودجه، صنایع و فرهنگی كه بررسی این طرح را در دستور كار خود داشت در جلسه علنی امروز گفت: قبل از دولت نهم، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سه هزار كارمند داشت كه هم اكنون تعداد آنان به 13 هزار نفر رسیده استكه این نبود نظارت در این سال ها را نشان می دهد.
وی با یادآوری این كه ما باید با عزم جدی میراث فرهنگی را از حیاط خلوت دولت ها به مجموعه تخصصی تبدیل كنیم، اظهار داشت: نبود نظارت بر سازمان میراث فرهنگی باعث شده این سازمان پس از ادغام در سال 83 و در 13 سال گذشته 10 رییس و 11 معاون گردشگری داشته باشد.

**مخالفت مجلس با ارجاع طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی به كمیسیون مشترك
در هنگام بررسی این طرح، علیرضا رحیمی نماینده تهران در اخطاری با استناد به اصول ۷۵ و ۱۱۰ قانون اساسی خواستار رای گیری برای تعیین تكلیف بار مالی این طرح و مغایرت آن با سیاست های كلی نظام در حوزه اداری، اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه ششم توسعه شد.
رحیمی اظهار داشت: این طرح با حسن نیت تهیه شده اما خلاف سیاست های كلی نظام اداری، ماده ۱۶ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه است.
وی با بیان این كه صنعت گردشگری ایران در مقایسه با كشور تركیه شرایط مناسبی ندارد، خاطرنشان كرد: با وجودی كه بیشترین مراكز جذب گردشگر را در اختیار داریم اما كمترین توفیق را در جذب آن داشته ایم.
علی لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: این طرح درصدد تبدیل سازمان به وزارتخانه است بنابراین تاثیری در چابك سازی دولت ندارد.
وی افزود: البته بار مالی دارد و باید این مشكل را حل كنیم اما چون این طرح توسط كمیسیون مشترك مورد بررسی قرار گرفته و این كمیسیون تشكیلات ساختار دولت را هم در دست بررسی دارد، می توانیم این طرح را هم بار دیگر به كمیسیون مشترك ارجاع دهیم تا این كمیسیون برای بار مالی این طرح در قالب تشكیلات دولت اصلاحات را اعمال كند.
لاریجانی در ادامه بازگشت این طرح به كمیسیون مشترك را به رای مجلس گذاشت و نهایتا نمایندگان با 79 رای موافق، ۱۱۵ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از 220 نماینده حاضر با ارجاع آن به كمیسیون مشترك مخالفت كردند.
سیام**9121**1058 **1336