۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۵۱
کد خبر: 82905915
۰ نفر
سكه هاي عصر اشكاني در شمال غرب پاكستان كشف شد

اسلام آباد-ايرنا-در حفاري از محل تاريخي 'تخت باهي' ايالت خيبرپختونخواه پاكستان، تعدادي سكه متعلق به سلسله پارتيان (اشكانيان) كشف شده است.

به گزارش شنبه ايرنا از تارنماي 'اكسپرس تريبيون' پاكستان، حفاري از محل تاريخي 'تخت باهي' ايالت خيبرپختونخواه براي حفاظت و كشف آثار باستاني از خرابه هاي عصر بوداييان با 2 هزار سال قدمت در شمال غرب پاكستان آغاز شده است.
به گفته رئيس اداره تحقيقات باستان شناسي و امور موزه ايالت خيبرپختونخواه در شمال غرب پاكستان،از محل حفاري تعدادي سكه متعلق به سلسله پارتيان (اشكانيان) كشف شده است.
نوازالدين گفت: كارشناسان باستان شناسي توانسته اند 20 درصد عمليات حفاري و نگهداري آثار و اشياء باستاني در محل را انجام دهند.
حفاري در منطقه 'تخت باهي' كه از مكان هاي باستاني پاكستان است و در 1980 ميلادي در فهرست سازمان فرهنگي يونسكو ثبت شده است با همكاري سازمان كمك هاي بشردوستانه و تسهيل گر صورت مي گيرد.
مسئول پاكستاني گفت: اين پروژه كه در اول ژوئيه 2017 آغاز شده بود قرار است تا اواخر سال ميلادي جاري به پايان برسد.
وي گفت: سكه هاي كشف شده متعلق به حكومت گندوفارسي در زمان سلسله پادشاهان اشكاني در اوايل سال ميلادي است.
حكومت اشكانيان در شمال شرق ايران، مناطقي وسيع از ايران، عراق امروزي، آذربايجان، ارمنستان ،گرجستان ، قفقاز، شرق تركيه، شرق سوريه، تركمنستان، افغانستان، تاجيكستان، پاكستان، كويت و سواحل خليج‌فارس در عربستان سعودي، بحرين و امارات متحده عربي را تحت قلمرو خويش داشتند.
اين دوره هم زمان است با حكومت موريا و كوشانيان در هند و از نظر فرهنگي عصر بسيار بااهميتي در شبه قاره هند است.
حدود سال 20 ميلادي 'گندوفارس' يكي از فاتحان پارتي از امپراتوري پارتيان اعلام استقلال كرد و حكومت و پادشاهي هندي – پارتي را در سرزمين‌هاي متصرف شده در افغانستان و پاكستان امروزي و شمال هند ايجاد نمود و شهر تاكسيلا را مركز حكومت خود قرار داد.
اشكانيان كنترل جاده‌ تجاري بين شرق و غرب، جاده ابريشم و جاده شاهي را در دست داشتند كه اين تسلط موجب افزايش قدرت و ثروت اشكانيان شده بود.
منطقه 'تخت باهي' در ايالت خيبرپختونخواه درب ورودي به تمدن هاي باستاني در شبه قاره هند محسوب مي شود.
شاهنشاهي اشكانيان (۲۴۷ ق.م تا ۲۲۴ م) يكي از قدرت‌هاي سياسي و فرهنگي ايراني در ايران‌زمين بود كه ۴۷۱ سال بر بخش عمده غرب آسيا حكومت كرد.
مؤسس و بنيانگذار اين دودمان، اشك نام داشت.
حكومت اشكاني در اثر اختلافات داخلي و جنگ‌هاي خارجي در مدت حدود پنج قرن در شرق و غرب به تدريج ضعيف شد و سرانجام به دست اردشير اول ساساني منقرض گرديد.
شبك**آساق**6125**1392

سرخط اخبار جهان