۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۶
کد خبر: 82905583
۰ نفر
منابع نفت و گاز تدبیری برای راهبری توسعه ایلام

ایلام - ایرنا -بعد از اجرای پنج برنامه پنج ساله ، سكون و عدم تحرك ایلام در قعر جدول استانی توسعه ، دولت تدبیر را به بهره برداری و سرمایه گذاری در منابع و صنایع نفت وگاز به عنوان راهی نو و ریلی دیگر برای بهبود شاخص های رفاهی ، اقتصادی و زیربنایی ایلام وا داشته است .

به گزارش خبرنگار ایرنا، تحلیل ساده و غیر فنی از چند وچون سكون و سكوت ایلام در قعر جدول برخورداری از شاخص های رفاهی و زیربنایی در همه سال های اجرای برنامه های پنج ساله توسعه نشان می دهد كه متوازن كردن توسعه ایلام با دیگر استان ها راه و ریلی غیراز انچه از كه تاكنون جریان داشته است می خواهد.
با ادامه روال جاری مرسوم تصویب طرح ها ، توزیع منابع و تخصیص اعتبار در قالب ها و سرفصل های نخ نمایی كه در همه سال های اجرای پنج برنامه توسعه چون چاه ویلی منابع را با كمترین بهره وری ربوده نمی توان به هیچ تحرك عمودی در موقعیت اقتصادی و رفاهی ایلام امید داشت و دل بست.
دیگر اینكه جایگاه ایلام در جدول توسعه با داشته های بالقوه آن به شكل رنج اوری ناهمخوان است ، بیش از 90 درصد منابع نفتی و گاز غرب كشور و 11 درصد منابع شناخته شده نفت و گاز كشور در استان ایلام قرار دارد.
دولت تدبیر با اتكا به این موارد بدیهی برنامه بهره وری از منابع نفت وگاز ایلام را به عنوان ریلی جدید برای تحریك و راهبری توسعه ایلام مورد اتمام قرار داده است .
باور رایج چنین است كه در هر منطقه و كشوری كه نفت و گاز به عنوان طلای سیاه یافت شود، مردمان آن دیار با بهره برداری از آن موهبت الهی می توانند به زیرساخت های مناسب اقتصادی و رفاهی، اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی دست یابند اما درایلام چنین نبوده یا نشده است.
در دوران جنگ تحمیلی و سالهای پس از آن همواره به بهانه ناامن بودن استان و نبود ‏زیرساخت های توسعه هیچگونه سرمایه گذاری كلانی در ایلام صورت نگرفت و زیر ساخت های توسعه ای آن مهیا نشد.
اما همان تهدید دیروز به عنوان امن ترین مرز كشور اكنون به فرصتی برای دسترسی به بازار عراق مبدل شده، اما ایلام همچنان محروم است.
این استان با دارا بودن استعدادها، ظرفیت ها و قابلیت های بی ‏نظیری نیازمند همت والا، دستانی توانا و توجه ویژه مقامات ارشد كشوری است تا این ظرفیت به نحو شایسته ای در راستای تقویت زیر ساخت استان، ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه مورد بهره برداری قرار گیرد.
براین مبانی دولت تدبیر و امید سرمایع گذاری در حوزه نفت وگاز را در قالب چندین مجتمع پالایش وپتروشیمی در دستور كار قرار داده است .
تغییر رویكرد قرار دادن منابع نفت وگاز به عنوان ریل جدید توسعه و پیگیری جدی دستور كار بهره برداری از منابع نفت وگاز و ایجاد تاسیسات و مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی ایلام تا همین جای مقدماتی كار نیز بسیاری از كارشناسان را به تغییر محتوایی و عمقی در روال توسعه این استان امیدوار كرده است.
گزارش های دریافتی از اجرای طرح های مختلف ؛ اكتشاف ، انتقال ، پالایش و فراوری منابع نفت و گاز شمال و جنوب استان ایلام حكایت می كنند.
با وجود ذخائر نفتی ذی قیمت در استان ایلام، ‏باید مقدمات ساخت پالایشگاه در این استان را هر چه زودتر فراهم كرد تا تولیدات نفتی در ‏همین استان پالایش و عرضه شود.‏
واحد بهره برداری چشمه خوش واقع در 52 كیلو متری شهرستان دهلران از توابع استان ایلام با ظرفیت اسمی 55 هزار بشكه در روز نفت تولیدی میادین چشمه خوش، پایدار، ‏پایدار غرب و دالپری را فرآورش و به وسیله یك خط لوله 18 اینچ به طول 153 كیلومتر به ‏واحد بهره برداری شماره 3 اهواز و تلمبه خانه شهید چمران ارسال می كند.‏
نفت ارسالی واحد چشمه خوش در نهایت به منظور تأمین خوراك پالایشگاه ها و یا صادرات از ‏طریق پایانه نفتی به جزیره خارك ارسال می شود.‏
همچنین واحد نمك زدایی چشمه خوش در سال 1385 با ظرفیت اسمی 75 هزار بشكه راه ‏اندازی شده است و ‌خوراك واحد نمك زدایی چشمه خوش از نفت نمكی میادین دهلران، ‏دانان، پایدار غرب و سایر چاه های نمكی تأمین می شود.‏
مركز بهره برداری تنگ بیجار و كمانكوه در فاصله 70 كیلومتری شهرستان ایلام قرار دارد.‏
فاز اول این مركز در سال 1386 به بهره برداری رسیده است و دارای ظرفیت فعلی فرآورشی ‏هفت میلیون متر مكعب گاز را در روز دارا ست.‏
‏ گاز مركز بهره برداری تنگ بیجار پس از فرآورش، به پالایشگاه گاز ایلام ارسال و همچنین ‏میعانات گازی نیز توسط یك خط لوله شش اینچ به پالایشگاه ایلام منتقل می شود.‏
در استان ایلام ایجاد پالایشگاه‌های گازی و پالایشگاه‌های نفتی و در كنار آن صنایع پتروشیمی ‏و در مراحل بعد صنایع پایین دستی این صنعت باید مد نظر قرار گیرد تا هم زمینه ایجاد ارزش ‏افزوده در اقتصاد ملی و هم سطح اشتغال و درآمد و رفاه اقتصادی و توسعه عدالت اجتماعی در ‏این استان محروم تقویت شود.‏
طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله كه مرز ایلام قرار دارند از مهم ترین طرحهای در دست ‏اقدام وزارت نفت است.
در مرحله اول بهره برداری 36 ماهه، 30 هزار بشكه و در مراحل بعدی ‏‏65 هزار بشكه از میادین آذر تولید خواهد شد كه در مجموع با احتساب میدان نفتی چنگوله از ‏هردو میدان 130 هزار بشكه نفت خام و تولید از طریق خط لوله به به دهلران انتقال می یابد.‏
‏ كل ذخائر نفتی میدان آذر 2.5 میلیارد بشكه و میدان نفتی چنگوله 3.5 میلیارد بشكه نفت بوده ‏و برای اجرای طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله دو میلیارد دلار اعتبار اختصاص یافته ‏است.‏
میدان های نفتی آذر و چنگوله با 22 هزار هكتار وسعت در 20 كیلومتری جنوب شرقی مهران ‏واقع شده است.‏
یكی از مهم ترین مسائلی كه طی سالهای گذشته مطرح بوده این است چرا در حالی كه 90 درصد ‏تولید نفت و گاز غرب در استان ایلام تولید می شود ولی دفتر نفت و گاز غرب كشور در ‏استان دیگری است؟.‏
در استان ایلام كه بیكاری به عنوان یك مشكل اساسی به شمار می رود باید از جوانان این استان ‏در طرح های نفتی و گازی استفاده شود كه البته این كار منوط به تكمیل دانشكده نفت و گاز ‏استان ایلام برای تربیت نیروی متخصص است اما همچنان این معضل باقی است و افراد برای تحصیل در این رشته باید راهی استان های دیگر شوند و تنها تا مقطع كاردانی امكان تحصیل در استان وجود دارد.‏

**شركت گاز
شركت گاز استان ایلام یكی از شركت های عملیاتی و خدماتی زیر مجموعه وزارت نفت می باشد كه از سال 1377به عنوان یك شركت مستقل (سهامی خاص) به منظور ارائه خدمات گازرسانی متناسب با نیازها و انتظارات مشتركین گاز طبیعی فعالیت خود را آغاز نموده است.
گازرسانی در استان ایلام از سال 1383شروع شد و اولین مشعل گاز در شهر ایلام در سال 1385 با حضور معاون وزیر و مدیرعامل شركت ملی گاز ایران روشن شد.
در راستای سیاست های كلان برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین اجرای سیاستهای جدید دولت مبنی برانجام تحولات اداری، تمركززدایی، تفویض اختیار بیشتر به استانها و همچنین مدیریت امورگازرسانی و بهره برداری برپایه بنگاه های اقتصادی، شركت گاز استان ایلام در تاریخ 2 دی ماه سال 1377 طبق ‌بند ن تبصره قانون بودجه‌ شركت ملی گاز بعنوان شركت فرعی شركت ملی گاز بصورت شركت (سهامی‌خاص) تاسیس و به شماره 2954 در اداره ثبت شركت ها به ثبت رسیده است.
فعالیت شركت گاز استان ایلام بصورت مستقل از اول تیر 1383 عملا آغاز شد و در حال حاضر نواحی ایلام، چوار، ایوان، زرنه، سرابله، آسمان­آباد، سیروان، دره شهر، آبدانان، بدره، ملكشاهی، صالح آباد، مهران و دهلران و جمعاً در حدود بیش از 90 درصد استان از نعمت گاز برخوردار بوده و پروژه‌های ‌گازرسانی، در تعدادی از شهرها و روستاهای استان، ‌در حال اجرا می باشد.
این شركت ضمن رعایت مقررات، ضوابط، استاندارد ودستورالعمل های صادره از طرف وزارت نفت وشركت ملی گاز در جهت هدایت شركت درمسیر بنگاه داری اقتصادی و دستیابی به اهداف واستراتژیهای تعریف شده تلاش وكوشش می كنند.

**توسعه میادین مشترك از راهبردهای بخش انرژی كشور است
به گزارش ایرنا، رئیس كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در بازدید از طرح ان جی ال 3100 دهلران اظهار كرد: وزارت نفت آمادگی دارد با سرمایه گذاران در بخش پالایشگاهی همكاری و مجوز و خوراك را تامین كند.
فریدون حسنوند با اشاره به نگاه ویژه كمیسیون انرژی مجلس به میادین مشترك افزود: امیدواریم پرداختن به میادین مشترك نفت و گاز بین ایران و عراق در دستور كار قرار گیرد و این میادین بعنوان یك ضرورت و اولویت در هیات عالی نظارت بر منابع نفتی مورد تاكید است و استان ایلام و شهرستان دهلران در این زمینه جایگاه ویژه ای دارند.
وی، بر ضرورت ارتقا توان و قدرت كشور در اكتشاف و استخراج برای استفاده از این ظرفیت بعنوان یك پارامتر امنیتی در تولید بالا تاكید كرد.
حسنوند گفت: در این سفر بررسی و بازدید از ان جی ال و حوزه نفتی چشمه خوش انجام و برای تقویت و شتاب بخشی در پروژه ها از سوی این كمیسیون اقداماتی انجام خواهد شد.
وی با اشاره به ارایه گزارش از وضعیت پروژه های او یك، وضعیت فعلی و چشم انداز پروژه ها و موانع احتمالی افزود: بررسی مسائل فنی و كمك به رفع این موانع احتمالی، تامین منابع مالی، حمایت از شركت های ایرانی، ایجاد اشتغال و اجرای ماده 47 در راستای توانمند كردن مناطق و استفاده از نیروهای بومی در این سفرها دنبال می شود.
مدیرعامل شركت او یك (مجری پروژه ان جی ال دهلران) نیز در این بازدید گفت: منابع مالی ان جی ال دهلران به تازگی دریافت شده و در ماه های آینده شاهد سرعت در این پروژه خواهیم بود.
بهزاد محمدی افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده این پروژه سال 99 بهره برداری می شود.
وی به نقش پروژه ان جی ال دهلران در اشتغال اشاره كرد و افزود: در بخش بهره برداری و تعمیرات 200 نیروی منطقه آموزش و جذب می شود.
مدیر پروژه ان جی ال دهلران نیز گفت: جلوگیری از آلودگی محیط زیست و سوزانده شدن گازهای منطقه، تامین خوراك پتروشیمی و اشتغال از مهمترین اهداف این پروژه است.
علیرضا تیموری افزود: پروژه در مجموع 18 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و برنامه برای افزایش نیروهای بومی و جذب و بكارگیری آنها در این پروژه در دستور كار است.
طرح ساخت ان جی ال دهلران سال 95 در دهلران با سرمایه گذاری شركت بازنشستگی نفت و او یك آغاز شده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام با تاكید بر بكارگیری نیروهای بومی در پروژه های نفت و گاز شهرستان دهلران گفت: هم اكنون در پروژه ان جی ال این شهرستان 49 درصد نیروها را افراد بومی تشكیل می دهد.
نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: یكی از طرح های مهم حوزه نفت و گاز در شهرستان دهلران، پروژه ان اجی ال 3100 است كه تاكنون برای این پروژه بیش از 450 میلیون دلار با مشاركت بخش خصوصی اعتبار تصویب شده است.
شادمهر كاظم زاده بر ضرورت شتاب بخشی در عملیات اجرایی این پروژه و تامین اعتبار آن تاكید كرد و افزود: این پروژه بیش از 18 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و نزدیك به 50 میلیون دلار از میزان اعتبار مصوب آن تا كنون تخصیص یافته است.
رئیس مجمع نمایندگان ایلام تاكید كرد: این پروژه نقش بسیار مهمی در حوزه اشتغال و استفاده از منابع نفت و گاز دهلران دارد و با اجرای آن، مسیر اجرای پتروشیمی این شهرستان نیز هموار می شود.
كاظم زاده ادامه داد: این پروژه با هدف تامین خوراك پتروشیمی دهلران و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه هم اكنون 18 درصد پیشرفت دارد و 49 درصد نیروهای این مجموعه بومی هستند.
معاون امور عمرانی استاندار ایلام نیز گفت: شهرستان دهلران دارای ظرفیت های خوبی در بخش نفت و گاز است و روزانه 210 هزار بشك نفت از میدان های نفتی این شهرستان برداشت می شود.
احمد كرمی افزود: سهم استان های نفت خیز از اعتبارات هم اكنون سه درصد است كه برای استان هایی چون ایلام باید به 10 درصد افزایش پیدا كند تا عقب ماندگی های این استان جبران شود.
وی با اشاره به اینكه صنایع پایین دستی، ایجاد شهرك نفت، تكمیل زنجیره تولید در بخش نفت و گاز شهرستان باید مورد توجه قرار گیرد، تاكید كرد: می توان با اجرای پروژه های بزرگ نفت و گاز بخش مهمی از بیكاری استان ایلام را حل كرد.
معاون امور عمرانی استاندار ایلام تاكید كرد: ایجاد 2 واحد نمك زدایی در شهرستان دهلران و مهران ضروری است.
شهرستان مرزی دهلران در 228 كیلومتری ایلام با ظرفیت تولید روزانه 180 هزار بشكه نفت از مناطق مهم نفت خیز كشور محسوب شده و افزون بر 90 درصد نفت و گاز غرب كشور در این منطقه تولید می شود.
استان ایلام در غرب كشور واقع است و دارای 430 كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق است.
7177/6034