طرح انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه 53 درصد پیشرفت دارد

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینكه طرح انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه بیش از 53 درصد پیشرفت فیزیكی دارد، گفت: تاكنون 14 هزار میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده است.

رودخانه زاب در جنوب آذربایجان غربی، پس از عبور از مرز ایران، به كشور عراق وارد می‌شود و به دلیل واقع شدن در بخش میانی به واسطه كوه های بلند جنگلی، دره ای ژرف به وجود آورده كه تا قسمت فعلی (قسمت جنوبی سردشت) امتداد یافته است.
فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه تاكنون 19 كیلومتر از 36 كیلومتر تونل انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه احداث شده است، اظهار كرد: برای 17 كیلومتر باقیمانده نیز 11 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی با اشاره به اینكه اعتبار این طرح از صندوق توسعه ملی تامین می شود، افزود: طرح مذكور مشكل تامین اعتبار ندارد و یكی از اقدامات مهم ستاد احیا دریاچه ارومیه به شمار می رود.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه زمان دقیق آغاز این طرح را سال 1395 عنوان كرد و افزود: این طرح تا پایان سال 1398 افتتاح شده و با بهره برداری از آن سالانه 650 میلیون مترمعكب آب به پیكره دریاچه ارومیه وارد می شود.
وی با اعلام اینكه مساحت فعلی نگین آبی آذربایجان به 2 هزار و 299 كیلومترمربع رسیده، گفت: مساحت دریاچه نسبت به 6 ماه گذشته بیش از 296 كیلومترمربع افزایش یافته است.
سرخوش ارتفاع امروز دریاچه ارومیه از آب های آزاد را یكهزار و 270 متر و 76 سانتی متر اعلام كرد و افزود: ارتفاع دریاچه نیز نسبت به 6 ماه گذشته 48 سانتی متر افزایش یافته است.
وی با اشاره به عملكرد موفق این ستاد در جلوگیری از ادامه روند خشك شدن دریاچه ارومیه، گفت: ارتفاع دریاچه ارومیه در مقایسه با كمترین تراز ثبت شده برای آن بیش از 72 سانتی متر فاصله دارد و این نتیجه تلاش های دولت تدبیر و امید در تحقق وعده احیای دریاچه است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاكید بر اینكه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیای نگین آبی آذربایجان را دارد، اضافه كرد: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه در اختیار دستگاه های اجرایی دخیل از جمله شركت آب منطقه ای، سازمان جهاد كشاورزی، اداره كل حفاظت محیط زیست و اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار می گیرد.
سرخوش افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی نظیر لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یكهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشاورزی را در دستور كار قرار داده و برخی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اینكه هنوز فاینانسی برای احیای این دریاچه اختصاص نیافته است، گفت: مراحل اختصاص فاینانس پروسه طولانی دارد اما برخی از رسانه ها با نادیده گرفتن این روند اقدام به سیاه نمایی می كنند.
وی با اعلام اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: دریاچه ارومیه یك حوضه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
به گفته وی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز كرد و در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور كار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد و یكی از مهمترین مصوبه های این ستاد كاهش 40 درصدی مصرف آب كشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه است.
دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
فاز پنجم سند همكاری مشترك برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه 'همكاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' نیز طی روزهای اخیر در تهران به امضا رسیده است تا تمام سه هزار روستای حوضه آبریز این دریاچه تحت پوشش قرار بگیرد.
3072/3214

سرخط اخبار اقتصاد