۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۱
کد خبر: 82905138
۰ نفر
طرحی برای بین المللی شدن قاریان قرآن

تهران- ایرنا- معاون اجرایی شورای عالی قرآن معتقد است اجرای طرح «اقراء» باعث می شود تا قاریان قرآن یك شناسنامه بین المللی داشته باشند.

محمدتقی میرزاجانی روز شنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: اگرچه طرح تخصصی اقراء از چند سال پیش آغاز شده ولی از دو سال قبل، این طرح با حضور شیخ محمد عصفور استاد قرائت از كشور مصر به صورت مستمر برگزار می شود و به تدریج اساتید قرائت و حفظ قرآن در این طرح حضور پیدا می‌كنند.
به گفته میرزاجانی، قاریان یا حافظان در طرح اقراء یك دوره از كل قرآن را نزد شیخ عصفور تلاوت و در نهایت اجازه قرائت را از وی دریافت می‌كنند كه به این ترتیب مجوز می گیرند و قرائت آنان به سلسله اسنادی متصل می‌شود كه در تلاوت قرآن وجود دارد و این تلاوت در واقع نسل به نسل به تلاوت پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله می‌رسد.
وی افزود: مراسمی به نام «اشهار» بعد از اتمام تحویل كل قرآن توسط قاری و حافظ شركت‌كننده برگزار می‌شود كه این مراسم در برخی كشورهای جهان اسلام مرسوم است و در واقع گرفتن مجوز در این مراسم به صورت عمومی اطلاع رسانی می شود كه این فرد، چنین اجازه ای را گرفته است.
معاون اجرایی شورای عالی قرآن اضافه كرد: این جلسه تاكنون 10 نوبت در شهرهایی مانند تهران، بوشهر، یزد، اصفهان و خراسان رضوی برگزار شده و در دهمین دوره از این طرح كه در حرم رضوی برگزار شد، محمدجواد پناهی، حمید هروی و مهدی حسنی موفق به دریافت این مجوز شدند و البته حسنی كه از حافظان كل قرآن است قبل از این دوره نیز موفق شده بود مجوز قرائت حفص از عاصم را از استاد عصفور و مجوز قرائت ورش از نافع را از دكتر رفعت علی دیب استاد سوری بگیرد.
وی افزود: در این حوزه علاوه بر عصفور و علی دیب می توان به استاد محمود الكرخی از عراق اشاره كرد كه عصفور به همین منظور در تهران مستقر شده و برای این كار فعالیت دارد.

** حسن زاده آملی از پیشكسوتان اجازه قرائت است
میرزاجانی گفت: اصل مقوله اقراء در جهان اسلام از گذشته به عنوان موضوعی مهم برای قاریان قرآن بوده تا در عرصه قرائت بتوانند شناسنامه تلاوت داشته باشند و برخی معقتدند قاری بین المللی واقعی كسی است كه تلاوتی متصل به این سلسله اسناد داشته باشد تا در جهان اسلام به ویژه در كشورهای اسلامی شناخته شود.
وی افزود: داشتن مجوز و مشخص بودن اسناد تلاوت یك معیار اصولی تلقی می شود و در گذشته نیز در جمهوری اسلامی ایران این طرح به صورت پراكنده وجود داشت ولی با برنامه های پیش بینی شده از سوی شورای عالی قران و مركز طبع و نشر قرآن كریم این طرح به صورت رسمی دنبال می شود.
میرزاجانی با بیان این كه تاكنون 42 نفر از قاریان و حافظان كشورمان موفق به دریافت این اجازه شده اند، اظهار داشت: قاریان و حافظان می توانند به تدریج نزد شیخ عصفور این اجازه را دریافت كنند و همین اساتیدی كه موفق به دریافت این مجوز شده اند نیز می توانند اجازه نامه صادر كنند.
وی از آیت الله حسن حسن زاده آملی به عنوان استاد و فیلسوفی یاد كرد كه در این حوزه نیز صاحب اجازه هستند.
معاون اجرایی شورای عالی قرآن درباره شرایط شركت در طرح «اقراء» گفت: كسانی كه می خواهند این مجوز را دریافت كنند باید از نظر صحت قرائت و موضوع های تخصصی قرائت قرآن و همچنین در حوزه آموزش قرآن فعالیت داشته باشند به گونه ای كه بتوانند در جلسات قرآنی این شیوه را ترویج كنند و شورای عالی قرآن با همین شرایط ، افرادی را گزینش و انتخاب می كند تا این مراحل را پشت سر بگذارند.
به گزارش ایرنا، دهمین دوره تخصصی اقراء از 11 تا 27 فروردین ماه در مشهد مقدس برگزار و در حاشیه آن یك كارگاه تخصصی برای موذنان و قاریان برپا شد.
در آخرین روز این دوره جلسه اشهار به پایان رسید و طی این جلسه محمدجواد پناهی، سید حمید هروی و مهدی شجاع سوره های كافرون تا انتهای قرآن و سوره حمد و پنج آیه ابتدایی سوره بقره را نزد استاد عصفور تلاوت كرده و موفق به اخذ اجازه نامه قرائت از این استاد مصری شدند.
قرائت شیخ محمد عَصفور با 32 واسطه به رسول اكرم صلی الله علیه و آله می‌رسد و قاریان و حافظان كشور با اقراء نزد این شیخ به این سلسله سند، متصل می‌شوند.
فراهنگ**1003**1055