۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۲
کد خبر: 82904933
۰ نفر
كوچ عشایر مغان ثبت جهانی می شود

اردبیل - ایرنا - معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار اردبیل گفت: كوچ عشایر مغان بعنوان میراثی ارزشمند و معنوی به ثبت ملی رسیده و برای ثبت جهانی آن در یونسكو تلاش می شود.

به گزارش ایرنا ، بهروز ندایی روز جمعه در جشنواره كوچ عشایر مغان در شهر جعفر آباد بیله سوار مغان افزود: مستند سازی ، تحقیق و تدوین اسناد و مدارك لازم در این زمینه در حال انجام است.
وی با بیان اینكه عشایر دارای مشكلات اساسی در ارتباط با آب ، راه و زمین می باشند، گفت: این قشر بعنوان مرزداران وفادار ایران اسلامی نقش مهمی در تامین امنیت و خودكفایی اقتصادی كشور دارند و تلاش برای رسیدگی به مسائل و مشكلات آنها ضروری است.
او با اشاره به اختلاف های موجود بین عشایر منطقه با شركت های كشت و صنعت مغان و پارس اظهار كرد: رفع مشكلات عشایر منطقه با این شركت ها و نیز منابع طبیعی در حال پیگیری است.
معاون استاندار اردبیل همچنین به موضوع حقابه مغان از رودخانه ارس اشاره كرد و افزود: در این زمینه باید كار كارشناسی صورت گیرد، حقابه منطقه مغان در ارس بیشتر از دیگر استان های ساحلی این رودخانه می باشد و برای احیای آن تلاش می شود.
ندایی به قابلیت های كشاورزی ، باغی و دامپروی منطقه مغان اشاره كرد و گفت: برای ایجاد ارزش افزوده و صدور محصولات كشاورزی منطقه به خارج از كشور نیاز به احداث و ر اه اندازی صنایع تبدیلی می باشد.
او اضافه كرد: منطقه آزاد تجاری و صنعتی نیز در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی تحولی در منطقه مغان ایجاد خواهد كرد.
وی همچنین گفت: امسال مطالعه راه آهن اردبیل- پارس آباد انجام می شود و برای این منظور در بودجه ردیف اعتباری دیده شده است.
شكور پور حسین ‌نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار مغان نیز در این جشنواره گفت: حقابه منطقه مغان از ارس مطالبه مردمی بوده و نمایندگان تلاش دارند آن را احیا كنند.
وی با بیان اینكه بیمارستان 60 تختخوابی پارس آباد مغان با سرعت در حال اجرا بوده و در مراحل پایانی می باشد ، بیان كرد: برای اجرای این طرح 400 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی ایجاد ردیف اعتباری برای مطالعه و اجرای راه آهن اردبیل - پارس آباد مغان و منطقه آزاد تجاری ، صنعتی را 2 طرح مهم و تحول ساز در منطقه ذكر كرد و افزود: با عملیاتی شدن این طرح ها چهره اقتصادی منطقه دگرگون خواهد شد.
هشتمین جشنواره ملی كوچ عشایر با محوریت معرفی آداب، رسوم و فرهنگ و توانمندی های مختلف زندگی و كوچ عشایر روز جمعه در شهر جعفر آباد از توابع شهرستان بیله سوار مغان برگزار شد.
در این جشنواره طوایف 43 گانه عشایر استان اردبیل و نیز چند استان عشایرنشین همجوار ظرفیت‌ های اقتصادی و فرهنگی خود را به نمایش گذاشتند.
برگزاری بازی های بومی ، محلی و ورزشی ، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و فرآورده های لبنی، معرفی دستاوردها و توانمندی های زندگی عشایری ، برپایی آلاچیق، آیین ‌ها و موسیقی سنتی عشایر، برگزاری كوچ عشایر و مراسم عروسی به صورت نمادین و تجلیل از پیشكسوتان از جمله برنامه های این جشنواره بود.
جمعیت عشایر استان اردبیل بیش از 80 هزار نفر و در قالب 15 خانوار بوده كه به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشكیل شده كه همه ساله در یك هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می كنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری كشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر كشور را تشكیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل 6 درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله 12 هزار تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یك هزار و 500 تن پشم و 14 هزار متر مربع صنایع دستی از جمله انواع فرش ، گلیم و جاجیم تولید می كنند كه نقش بسزایی در رشد اقتصاد استان اردبیل دارند.
برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و كشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی 159 هزار تن و از لحاظ ریالی بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال است.
عشایر استان اردبیل كه به ایل شاهسون معروف هستند معمولا همه ساله نیمی از سال را در قشلاقات مغان و نیمی دیگر را در ارتفاعات شهرستان مشگین شهر و در دامنه های سبلان سپری می كنند.
ایل شاهسون سومین ایل بزرگ كشور است.
7110/6016

سرخط اخبار استان‌ها