۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۴۴
کد خبر: 82904632
۰ نفر
جشنواره ملی فیلم كوتاه داستانی طلوع آغاز به كار كرد

شیراز- ایرنا- سومین جشنواره ملی و نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه داستانی و مستند طلوع پارس شامگاه پنجشنبه در آیینی با گرامیداشت یاد علی معلم هنرمند فقید سینمای ایران در شیراز آغاز به كار كرد.

به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی این جشنواره در سخنانی در این آیین با بیان اینكه سومین دوره از این جشنواره با تغییر رویكرد نسبت به دوره‌های گذشته اجرا می‌شود، بیان داشت: در این دوره با بهره‌برداری از ظرفیت‌ فضای مجازی برمبنای تولیدمحوری و آموزش‌محوری كارگاه‌های آنلاین فیلمسازی برگزار خواهد شد.
حمیدرضا عوض‌دخت عنوان كرد: این جشنواره به‌صورت یك‌ساله برگزار می‌شود و از اردیبهشت‌ماه جاری آغاز شده و مراسم اختتامیه آن در اردیبهشت‌ماه 1398 برگزار خواهد شد.
وی تأكید كرد: امكان شركت در كارگاه‌های آموزش آنلاین این جشنواره برای همه جوانان در همه نقاط جهان با هزینه بسیار اندك فراهم شده است.
دبیر اجرایی این جشنواره مهم‌ترین ویژگی جشنواره طلوع پارس را برپایی كانون های تولید فیلم خواند و تصریح كرد: هنرجویان برگزیده در كارگاه‌های مجازی كه از شرایط علمی تولید فیلم برخوردارند، به كارگاه های تولید فیلم جشنواره طلوع پارس كه در سراسر ایران برپا خواهد شد، دعوت می‌شوند و با حضور استادان راهنما فیلم‌های خود را تولید می‌كنند و در همین جشنواره شركت می‌دهند.
جشنواره فیلم طلوع پارس از سال 1393 به میزبانی شیراز برگزار شده است و سومین دوره آن برای نخستین بار به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.
در دوره قبلی برگزاری این جشنواره، هنرمندان 18 استان در این جشنواره شركت كردند و 240 اثر در بخش های مختلف از جمله فیلم كوتاه داستانی، مستند، پویانمایی و فیلمنامه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.
این جشنواره در دو بخش آزاد و ویژه با موضوع سبك زندگی ایرانی اسلامی برای گروه های سنی نوجوانان، جوانان و به ویژه دانشجویان و هنرمندان برگزار می شود.
** شیراز ظرفیت تبدیل به جریان اصلی فیلمسازی را دارد
كارگردان و منتقد سینمای ایران در سخنانی در آیین آغاز به كار جشنواره فیلم طلوع پارس گفت: انتظار می‌رود با كشف استعداد‌های جوان در شیراز در سال‌های آینده، این شهر به پایگاه فیلمسازی حرفه‌ای و یكی از جریان‌های اصلی فیلمسازی ایران پس از تهران تبدیل شود.
بهروز افخمی افزود: او همواره یادآوری می‌كرد كه سینما جشن است و جشنواره‌ها محل خودنمایی نیست؛ بلكه محل شادكردن مردم و دور هم جمع شدن و لذت بردن از فرصتی است كه در زندگی كوتاه همه ما وجود دارد.
این كارگردان سینما افزود: در جشن حافظ كه علی معلم بنیانگذار آن بود، صرف‌نظر از باندبازی و جهت‌گیری‌های سیاسی و تشكیلاتی هیچ فیلمی نادیده گرفته نمی‌شد و متقابلاً هیچ فیلمی هم بیش از حد برجسته نمی‌شد؛‌ آنچه تاكنون در جشنواره فجر بسیار رخ داده، این است كه برخی فیلم ها نادیده گرفته می شوند و این موضوع باعث تنزل اعتبار این جشنواره می شود.
افخمی با بیان اینكه فیلمسازی در عصر كنونی ارزان‌تر شده است، بیان كرد: با فراهم‌شدن امكان نمایش فیلم‌ها بیش از گذشته، اگر هیجان و شور جوانان شیرازی مورد تشویق قرار گیرد و سركوب نشود می‌توان به آثاری فاخر و ارزشمند دست یافت كه در عرصه‌های ملی و بین‌المللی اكران شود.
** برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی درشهرستان‌ها مایه امیدواری است
داریوش فرهنگ، بازیگر و فیلمساز نیز درخصوص این جشنواره به ایرنا گفت: تصور اینكه در شهرستان جشنواره‌ای سینمایی برگزار شود، دور از انتظار است و اینكه جشنواره‌ای به‌صورت بین‌المللی آغاز به كار كند، مایه امیدواری است.
او خطاب به جوانان علاقه‌مند به فیلمسازی گفت: لازم نیست حرف‌های بزرگ زد، انسان‌های بزرگ ساده حرف می‌زنند، نباید از چیز‌های ساده زندگی گذر كرد.
در حاشیه این مراسم از استاد رحیم هودی هنرمند اهل استان فارس به پاس بیش از 65 سال خدمت در عرصه هنر نمایش تقدیر شد.
7375/ 2027