شیوع آسم در استان های درگیر با ریزگرد بیشتر است

تهران- ایرنا - عضو مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اعلام نتایج مطالعه «شیوع آسم در ایران» گفت: شیوع این بیماری در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و كرمانشاه كه در معرض ریزگردها و آلاینده ها هستند، بیشتر از سایر استان ها است.

دكتر محمدرضا فضل اللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا متوسط شیوع آسم را در بزرگسالان ایرانی 9 درصد اعلام كرد و گفت: بیشترین میزان شیوع آسم در بین بزرگسالان در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می شود كه بالاتر از 15درصد است.
نتایج این مطالعه نشان می دهد كه آسم در بین كودكان و بزرگسالان در حاشیه جنوبی و شهرهای بزرگ كشور مانند تهران شیوع بالاتری دارد.
فضل اللهی شیوع این بیماری در گروه كودكان و نوجوانان را حدود 11 درصد اعلام كرد و گفت: استان قم در زمینه شیوع این بیماری در كودكان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد. مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید انجام شود و در حال حاضر علت قطعی آن مشخص نیست.
وی ادامه داد: شیوع آسم در تهران در كودكان 6 تا 7 سال 12.6 درصد و در بین افراد 13 تا 14 سال 16.6درصد است.
عضو مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران، متوسط شیوع كشوری آسم را در بین افراد 13 تا 14 سال 12.5 درصد اعلام كرد و گفت: این مطالعه نشان می دهد شیوع آسم در تهران در این سنین بالاتر از میانگین كشوری است.
وی افزود: نتایج این مطالعه شیوع بالای این بیماری را در روستاها مشابه با شهرها نشان می دهد و این موضوع بر تغییر سبك زندگی در مناطق روستایی هم تاكید دارد.
فضل اللهی ادامه داد: بر اساس این مطالعه شیوع بیماری آسم در مردان بیشتر از زنان است و این موضوع با مطالعات قبلی كه افزایش آسم بعد از سنین بلوغ را در زنان نشان می داد، متفاوت است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران بیان كرد: هرچه سن بالاتر می رود، شیوع این بیماری بیشتر می شود و در این موضوع هیچ تفاوتی در مناطق روستایی و شهری در بین افراد بزرگسال وجود ندارد.
وی، هدف از انجام این مطالعه را تعیین الگوی شیوع بیماری در كشور اعلام كرد و گفت: تاكنون مطالعه جامعی در زمینه شیوع آسم در كودكان و بزرگسالان در كشور وجود نداشت . اكثر مطالعات به شكل مقطعی در برخی شهرها انجام شده بود و در مناطق روستایی هم این كار صورت نگرفته بود.
فضل اللهی گفت: با انجام این مطالعه دسترسی به اطلاعات صحیح و جامع توسط محققان برای انجام فعالیت های پژوهشی و نیز مسئولان به منظور سیاستگذاری برای برنامه ریزی مناسب كنترل بیماری فراهم شده است.
این مطالعه با حمایت دفتر امور بیماری غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی و همكاری دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور و مراكز بهداشتی و درمانی در سطح كشور انجام شده است.
حدود 24 هزار و 500 بزرگسال و حدود 33 هزار كودك 6 تا 7 سال و 13 تا 14 سال در این طرح مطالعه مورد سوال قرار گرفتند.
آسم یك بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است كه سرفه مزمن، تنگی نفس و خس خس ریه ها از علایم مهم ابتلا به آن است.
علمی 1201* 2017* 3063