ابتكار: كشورهای خارج از منطقه عامل تفرقه مسلمانان هستند

كوالالامپور- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در دیدار با وزیر امور خارجه اندونزی در جریان برگزاری اجلاس بین المللی علمای جهان اسلام با موضوع اسلام میانه رو گفت: كشورهای خارج از منطقه عامل تفرقه مسلمانان هستند و كشورهای اسلامی باید به این موضوع توجه داشته باشند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'معصومه ابتكار' معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده كه برای شركت در اجلاس بین المللی علما و شخصیت های جهان اسلام با موضوع اسلام میانه رو به اندونزی سفر كرده است، امروز با رتنو مرسودی وزیر امورخارجه اندونزی دیدار كرد.
در این دیدار آخرین تحولات مربوط به روابط میان دو كشور بررسی و طرفین برای توسعه هرچه بیشتر مناسبات با یكدیگر توافق كردند.
ابتكار در این دیدار ضمن تبریك برگزاری كنفرانس اسلام اعتدالی كه در راستای وحدت میان مسلمانان و كشورهای اسلامی است ، تاكید كرد: كشورهای خارج از منطقه عامل تفرقه مسلمانان هستند و این موضوع باید مورد توجه كشورهای اسلامی قرارگیرد .
وی با استقبال از همكاری میان دو كشور در زمینه زنان، خانواده و كودكان، گفت : توافقنامه ای با وزارت توانمندسازی زنان و حفاظت از كودكان در حال تنظیم است كه در آینده نزدیك به امضا می رسد.
وی از اقدامات مختلف در راستای تسهیل سرمایه گذاری خارجی در ایران خبر داد و همچنین سرمایه گذاری شركت های اندونزیایی در حوزه های مختلف و از جمله انرژی در ایران را اتفاق سازنده ای دانست.
رتنو مرسودی وزیر امورخارجه اندونزی نیز دراین دیدار ضمن تاكید بر اهمیت بسط همكاری ها میان تهران- جاكارتا در حوزه توانمندسازی، حفاظت از كودكان و امور خانواده، گفت : اندونزی معتقد است توانمندسازی زنان نه تنها موجب بهبود وضعیت رفاه و خانواده می شود، بلكه راهكار موثری در مبارزه با خشونت و افراط گری است، زیرا زنان به عنوان نخستین آموزگار فرزندان نقش بسزایی در شكل گرفتن روحیه كودكان دارند.
وی همچنین با ابراز علاقه مندی نسبت به توسعه روابط اقتصادی اندونزی با ایران بویژه در حوزه انرژی، گفت: شركت نفت و گاز اندونزی (پرتامینا ) تمایل به سرمایه گذاری در حوزه های نفتی منصوری و آب تیمور در ایران دارد.
وی ابراز امیدواری كرد: اجرایی شدن این سرمایه گذاری موجب افزایش چشمگیر مناسبات اقتصادی دو جانبه ایران و اندونزی شود.
در این دیدار دو جانبه طرفین همچنین آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قراردادند.
ابتكار روز گذشته با جوكو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی دیدار و گفت و گو كرد.
اجلاس علما و شخصیت های جهان اسلام با موضوع اسلام میانه رو امروز با حضور معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری در امور زنان و آیت الله محمد علی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی، آغاز به كار كرد.
در این اجلاس 'احمد محمد الطیب' شیخ الازهر، مقامات عالی رتبه اندونزیایی و قریب به 100 نفر از علما و اندیشمندان جهان اسلام در شهر بوگور معروف به شهر باران واقع در ٦٠ كیلومتری پایتخت اندونزی، حضور داشتند.
این اجلاس تا روز پنجشنبه هفته جاری به كار خود ادامه می دهد.
آساق **1599