۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۸
کد خبر: 82903612
۰ نفر
جنبش نهضت تونس خواستار آزادی 'محمد مرسی' شد

تهران- ایرنا- 'راشد الغنوشی' رئیس جنبش نهضت تونس ضمن انتقاد از درج نام 'محمد مرسی' رئیس جمهوری سابق مصر در فهرست تروریسم كه اخیرا منتشر شده است ،از مقامات مصری خواستار آزادی وی شد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری' القدس العربی'، منابع رسانه ای به نقل از 'الغنوشی' اعلام كردند،'مرسی' رئیس جمهوری منتخب سابق مصر است كه به دنبال كودتا سرنگون شد نه بر اثر عملیات سیاسی، و از آنجا كه وی ربطی به تروریسم ندارد خواستار آزادی وی به عنوان یك زندانی سیاسی است.
دادگاه جنایی قاهره چند روز قبل نام یك هزار 529 نفر از جمله 'محمد مرسی' و'محمد ابو تریكه' ستاره سابق فوتبال این كشور را به مدت 5 سال در فهرست افراد تروریسم قرار داد.
'منصف المرزوق' رئیس جمهوری سابق تونس در بهمن ماه سال گذشته از شخصیت های جهان عرب وغیر عرب خواست برای آزادی 'محمد مرسی' رئیس جمهوری سابق مصر اقدامی انجام بدهند .
'المرزوق 'به نقل از 'احمد ' پسر مرسی حال وی را نا مساعد خواند وگفت: در حالی كه او مشكلات جسمانی از جمله مشكل شنوایی و چشم رنج می برد، در زندان با وی بد رفتاری می شود.
دادگاه عالی قضایی مصر شنبه گذشته حكم اعدام شش تن از هواداران «محمد مرسی» رئیس جمهوری پیشین این كشور را تایید كرد.
این افراد در پرونده موسوم به «حوادث شهر مطای» به قتل عمد، تجمع غیرقانونی و توسل به زور متهم شده اند.
طبق این گزارش، این دادگاه همچنین 119 تن را به حبس ابد محكوم و ۴۷ تن دیگر را نیز تبرئه كرده است.
دادگاه كیفری مصر 7 آگوست (16 مرداد ماه) سال گذشته در همین پرونده ۱۲ تن را دیگر را نیز به اعدام محكوم كرده بود.
مقامات مصری همواره اتهاماتی نظیر تاسیس شبكه غیر قانونی، افكار تكفیری، توطئه و برنامه ریزی برای حمله به تاسیسات عمومی و خصوصی، در اختیار داشتن سلاح، مهمات و مواد منفجره را به مخالفان «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و طرفداران مرسی همچنین اتهام جاسوسی برای قطر را به ' مرسی' رئیس جمهوری سابق این كشور نسبت می دهند.
'محمد مرسی' رئیس جمهوری سابق مصر در دوازدهم تیرماه 1392 پس از ناآرامی‌های چندروزه و حالت بحرانی كشور این كشور توسط ارتش عزل شد و در زمان حاضر در زندان به سر می برد.
خاورم** 1453 ** 1723