۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۴:۱۵
کد خبر: 82903559
۰ نفر
كري: پاره كردن برجام ما را يك دهه به عقب مي‌برد

تهران – ايرنا - «جان كري» وزير امورخارجه اسبق آمريكا روز سه شنبه در واكنش به اتهامات اخير نخست وزير رژيم صهيونيستي عليه ايران، هشدار داد كه پاره كردن برجام، موضع واشنگتن را تضعيف و آن را در وضعيتي مشابه سال‌هاي نخست قرن 21 قرار خواهد داد.

به گزارش ايرنا، وي در صفحه توئيتر خود مدعي شد: آنچه كه نخست وزير نتانياهو روز دوشنبه گفت، درست همان دلايلي است كه كشورهاي جهان را براي سال‌ها تحريم‌ و مذاكره با هدف دستيابي به توافق هسته‌اي با ايران، متحد كرد؛ چرا كه تهديدي جدي وجود داشت و بايد متوقف مي‌شد.
كري با اشاره به نامه اخير 26 مقام نظامي بلندپايه پيشين رژيم صهيونيستي درخصوص برجام نوشت: اين توافق كارآمد بوده است و اين همان چيزي است كه اكنون كارشناسان امنيتي اسرائيلي مي‌گويند.
وزير امور خارجه دولت اوباما ادامه داد: شايان ذكر است كه جهان در سال‌هاي نخست قرن 21، هيچ تصوري از برنامه [هسته‌اي] ايران نداشت. هر ماه سانتريفيوژهاي بيشتري مي‌چرخيدند و جهان به شكل امروز متحد نبود.
كري افزود: هيچ مذاكراتي در آن زمان در جريان نبود و اين‌ها را برجام تغيير داد. توافق را پاره كنيد تا بار ديگر به آن دوران بازگرديد.
به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري آمريكا مطابق با قانون مصوب كنگره اين كشور تا تاريخ 12 مه (22 ارديبهشت) فرصت دارد تا در رابطه با تداوم تعليق تحريم ها عليه ايران تصميم گيري كند.
«بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي روز دوشنبه در آستانه موعد ياد شده، نمايشي تبليغاتي ترتيب داد و ايران را به داشتن انگيزه توسعه تسليحات هسته‌اي متهم كرد.
اين در شرايطي است كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران و پايبندي تهران به تعهداتش در برجام را بارها مورد تاييد قرار داده است.
شبس ** 9386 *1613*