بیكاری بانوان مساله زنانه نیست

تهران-ایرنا- استاد گروه مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اشتغال بانوان مقوله ای اجتماعی است و تا زمانی كه مساله ای زنانه تلقی شود، هر نوع سیاست گذاری، ناقص و ناكارآمد است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی جنادله در حاشیه نخستین همایش ملی مسائل اجتماعی زنان در دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: اشتغال زنان در بستر اجتماعی رخ می دهد بنابراین توجه همه جانبه به این موضوع ضروری است زیرا در غیر این صورت با وجود تدارك شرایط لازم برای اشتغال زنان، فرصت شكوفایی برای آنان فراهم نمی شود.
وی یادآور شد: سیاست گذاری های حوزه اشتغال بانوان فراز و نشیب هایی داشته است به طوری كه گاهی اشتغال زنان، آسیب زا و گاهی سیاست ها در جهت تسهیل و تشویق زنان برای اشتغال است.
جنادله اضافه كرد: ناپایداری در حوزه سیاست گذاری اشتغال زنان، باعث شده است تا اشتغال بانوان دچار آشفتگی شود.
این استاد مطالعات زنان با اشاره به مطالعه تجارب دیگر كشورها در زمینه اشتغال زنان، گفت: فرانسه سیاست گذاری های موفقی در زمینه اشتغال زنان داشته و جالب است با وجود اینكه بیشترین نرخ اشتغال زنان در میان كشورهای توسعه یافته را دارد، بیشترین نرخ باروری را هم به خود اختصاص داده است.
این پژوهشگر حوزه زنان اضافه كرد: در فرانسه سیاستگذاری های كلان در ساختارهای مختلف تقویت كننده و تسهیل گر برای حمایت از اشتغال پایدار زنان است به طوری كه از منظر فرهنگی و اجتماعی، «مردان نان آور» به «مردان خانواده» تغییر یافته اند و ارزش های فرهنگی و تبلیغاتی هم در این راستا ترویج می شود.
جنادله خاطرنشان كرد: سیاست های حمایتی اشتغال زنان در فرانسه محدود به مسائل بانوان نیست و برای توانمندسازی و بهره گیری از توانایی های اقتصادی زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه، تغییرات ساختاری ایجاد شده است.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی زنان» دهم و یازدهم اردیبهشت‌ 1397 در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
تحولات سبك زندگی زنان، زنان و هویت، آسیب ها و مسائل اجتماعی زنان، حقوق شهروندی، مشاركت سیاسی و اجتماعی زنان، آسیب های روابط زناشویی، زنان و آموزش، مسائل خانوادگی، مسائل حقوقی زنان و تحولات پوشش زنان از جمله محورهای این همایش است.
قرار است در این همایش دو روزه، 11 نشست تخصصی با حضور اندیشمندان و صاحبنظران حوزه زنان برگزار شود همچنین پروفسور اریك مسه، استاد فرانسوی متخصص در مطالعات جنسیت، از دانشگاه بوردور فرانسه در این همایش كارگاه آموزشی برگزار می كند.
این همایش علمی دو سالانه به همت وزارت كشور، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و با همكاری دانشگاه ها و برخی سازمان ها و نهادها برگزار شود.
اجتمام *3229* 3063