۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
کد خبر 82902805
۰ نفر
شكارچی پلنگ دستگیر شد

اهواز - ایرنا - رییس حفاظت محیط زیست ایذه گفت: فرد روستایی كه یك قلاده پلنگ ایرانی را در دهدز این شهرستان شكار كرده بود از سوی ماموران این اداره دستگیر شد.

عباس سلطانی روز سه شنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: به دنبال گزارش هایی از كشته شدن پلنگ ایرانی در یكی از روستاهای دهدز، ماموران محیط زیست با اعزام به محل شكار این گونه كمیاب و محافظت شده از درستی گزارش شكار پلنگ یقین حاصل كردند.
وی گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ایذه با هماهنگی و دریافت حكم ورود به منزل از رییس دادگاه بخش دهدز، عازم روستای دره كت این بخش شدند.
وی افزود: ماموران اداره حفاظت محیط زیست پس از انجام مسیر و كوهپیمایی و رسیدن به منطقه عشایری روستای دره كت در كوه سفید دهدز، به صورت سر زده اقدام به بازرسی محل زندگی شكارچی كردند كه لاشه پلنگ كشف و ضبط شد.
سلطانی با بیان اینكه شكار پلنگ علاوه بر حبس، 800 میلیون ریال جریمه دارد گفت: این شكارچی برای انجام مراحل دادرسی به مراجع قضایی تحویل داده شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: تعداد دقیق پلنگ‌های ایرانی مشخص نیست اما با توجه به ارزیابی ها، شمار این گونه نادر در مناطق كوهستانی شهرستان ایذه نسبت به آمار كل كشور قابل توجه است و حفظ آن نیاز به حمایت مسئولان و همكاری مردم دارد.
وی افزود: در صورتی كه دام عشایر و روستاییان مورد حمله گونه‌ هایی مانند پلنگ قرار گیرد، شركت بیمه گذار به صورت داوطلبانه بدون دریافت حق بیمه خسارت دامدار را پرداخت می كند.
طبق آماری كه دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست كشور منتشر كرده از سال 94 تاكنون حدود 160 قلاده پلنگ در استان های كشور تلف شده‌اند.
پیش از این معاون طبیعی محیط‌ زیست خوزستان خبر از دیده شدن بیش از 10 راس پلنگ ایرانی در شهرستان ایذه از سوی مردم و محیط بانان داده بود.
عادل مولا افزوده بود: بلندی های شهرستان های شمال و شمال شرق خوزستان از جمله ایذه، مسجدسلیمان، اندیكا، دزفول و اندیمشك، از زیستگاه های اصلی پلنگ ایرانی است.
پارسال نیز در منطقه تنگ كرد بین شهرستان های ایذه و باغملك 2 قلاده پلنگ ایرانی دیده شد.
بخش دهدز شهرستان ایذه در شمال شرق خوزستان واقع است.
این بخش كوهستانی از راه های تردد از خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری است.
9434/ 6037