جمعیت جویای كار چهارمحال و بختیاری 63هزار نفر است

شهركرد-ایرنا - مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: هم اكنون جمعیت جویای كار این استان حدود 63هزار نفر برآورده شده است كه نیمی از آن كارگران هستند.

به گزارش ایرنا، حفیظ الله فاضلی شامگاه دوشنبه به مناسبت 11اردیبهشت روز جهانی كارگر در آیین تجلیل از كارگران برتر شهرداری فرخشهر افزود: 30 درصد از جمعیت 312هزار نفری نیروی فعال این استان را قشر كارگر تشكیل می دهد.
مدیركل تعاون، كار ورفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری تعداد كارگران شاغل زیر پوشش قانون كار استان را 99 هزار نفر اعلام كرد و اظهار كرد: بخشی از كارگران نیز بصورت متفرق و فاقد كد شناسایی مشغول كار هستند كه باید شناسنامه كار دریافت كنند.
وی، جمعیت جویای كار شناسایی شده سطح استان را 63 هزار نفر برآورد كرد و تصریح كرد: طبق گزارش های ثبت شده ، نیمی از جمعیت بیكار و جویای كار استان را كارگران تشكیل می دهند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری، از اجرای مستمر 6 هزار بازرس ایمنی دوره ای از محوط كارگاهی كارگران مشغول كار سطح استان خبر داد و تاكید كرد: با تمهیدات انجام شده در دولت تدبیر و امید، سال گذشته آمار حوادث در ایمنی كار استان نسبت به مدت مشابه گذشته 16 درصد كاهش یافته است.
فاضلی، رعایت قانون كار، صیانت از نیروی كار، ایجاد انگیزه و رابطه مطلوب بین كارگر و كارفرما، آموزش مهارتی از عمده دلایل كاهش حوادث كار در سال 96 بوده است.
وی به دارا بودن مهارت فنی مرتبط با كار 50 درصد از كارگران مشغول به كار استان اشاره كرد و تصریح كرد: برگزاری كلاسهای آموزشی ضمن كار و برگزاری دوره های آموزش تخصصی كار برای كارگران متقاضی در سازمان فنی و حرفه ای در ارتقاء كیفیت ، بهداشت و سلامت كارگران تاثیر بسزایی داشته است.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری طی سالهای اخیر با دارا بودن بالاترین نرخ بیكاری در رتبه های نخست تا سوم بیكاری در كشور جای گرفته است.
طبق گزارش مركز آمار ایران، چهارمحال و بختیاری در پاییز 96 با 21 درصد نرخ بیكاری پس از استان كرمانشاه بالاترین جمعیت بیكار را در كشور به خود اختصاص داده است.
كارشناسان امر نبود زیرساخت های توسعه از قبیل فقدان واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ و طرح های كشاورزی پربازده، ضعف مدیریت در بهره گیری از ظرفیت های نسبی این استان از جمله در حوزه گردشگری و ناتوانی در جذب اعتبارات را از عوامل مهم افزایش نرخ بیكاری و عدم توسعه یافتگی این استان عنوان می كنند.
در این آیین از تعدادی از كارگران شهر فرخشهر در 10 كیلومتری مركز چهارمحال و بختیاری قدردانی شد.
6199/2097

سرخط اخبار استان‌ها