دستور قضایی مسدود سازی تلگرام صادر شد

تهران- ایرنا- بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران از صدور دستور قضایی مسدود سازی تلگرام خبر داد و اعلام كرد: فعالیت این سایت در ایران از دهم اردیبهشت ممنوع است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران اعلام كرد: با توجه به اعلام شكایات متعدد علیه شبكه اجتماعی تلگرام به دادسرای عمومی و انقلاب تهران و تقاضاهای فراوانی كه در خصوص جلوگیری از فعالیت این شبكه كه از ناحیه شهروندان به این دادسرا واصل شده، همچنین درخواست ضابطان و سایر نهادهای ذی ربط مبنی بر برخورد قانونی و اتخاذ تصمیم نسبت به جلوگیری از ادامه فعالیت بدون ضابطه و غیر قابل كنترل پیام­ رسان تلگرام و با عنایت به اینكه شبكه تلگرام ( به نشانی اینترنتی TELEGRAM.ORG ) با سرمایه گذاری خارجی و بدون رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی­ضابطه در فضای مجازی كشور كرده است.
«و با توجه به اینكه این اقدامات بستر امنی برای فعالیت گروه ­های تروریستی بین­المللی شده به نحوی كه عملیات تروریستی گروهك های معاند از جمله عملیات تروریستی گروهك داعش در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل كه در خرداد سال گذشته منجر به شهادت 17 نفر و زحمی شدن دهها نفر از مردم شریف ایران شد همچنین با توجه به اقدامات گروهك های معاند در اغتشاشات دی 1396 كه منجر به شهادت و زخمی شدن جمعی از شهروندان كشور و خسارات مالی فراوان به اموال خصوصی و عمومی شد و بسیاری از اقدامات ضدامنیتی دیگر از طریق این پیام رسان سازماندهی و هدایت شده است و با توجه به اینكه این شبكه به بستر امنی برای ارتكاب انواع جرائم تبدیل شده است».
بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران افزود: و با عنایت به اینكه هزاران پرونده مطروحه در این خصوص در دستگاه قضایی تشكیل شده و با توجه به اینكه سرورهای این پیام رسان كه ادله ارتكاب جرائم مذكور در آن نگهداری می ­شود در خارج از كشور قرار داشته و غیر قابل دسترس هستند و مدیران این شبكه نیز هیچ گونه همكاری با مقامات قضایی و ضابطان دادگستری در خصوص جمع آوری و ارائه ادله جرم انجام نداده اند. در نتیجه بسیاری از پرونده ها بلااقدام باقیمانده و این امر ضمن اینكه موجبات نارضایتی شكات را به دنبال داشته، اجرای عدالت را در كشور نیز با موانع جدی مواجه ساخته است،
وی اضافه كرد: نظر به اینكه تلاش های مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور جلب همكاری و الزام مدیران تلگرام به تبعیت از قوانین كشور نتیجه مؤثری نداشته است و این عدم همكاری و كارشكنی های متعدد علاوه بر نارضایتی شكات، امنیت و آسایش جامعه را نیز با مخاطرات جدی مواجه كرده است.

* ذخیره سازی اطلاعات ایرانیان در خارج از كشور
بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران با تاكید بر مشكلات ناشی از فعالیت تلگرام در كشور، اضافه كرد: با عنایت به اینكه مدیران این شبكه اطلاعات مربوط به میلیون ها شهروند ایرانی را در خارج از كشور ذخیره، نگهداری و پردازش می كنند و به لحاظ عدم پایبندی به قوانین و مقررات كشور، حریم خصوصی مردم در معرض انواع دسترسی و سوء استفاده قرار گرفته و این امر علاوه بر ورود ضرر و زیان به شهروندان، امنیت ملی كشور را به لحاظ جمع آوری و سوء استفاده از داده های عظیم كشور به خطر انداخته است.

* زیان اقتصادی تلگرام در ایران
بر اساس این گزارش، نظر به اینكه به موجب برنامه توسعه ای كه مدیران این پیام رسان تدوین و اجرای آن را آغاز كرده­اند و به موجب آن تصمیم گرفته شده است كه تلگرام علاوه بر فعالیت در حوزه ارتباطی و رسانه ای برخلاف قوانین و مقررات پولی و بانكی جمهوری اسلامی ایران مستقیماً در حوزه اقتصادی و پولی كشور نیز وارد شده و یك نوع پول رمز پایه به نام (گرام) را طراحی و عرضه كند و با عنایت به اینكه طبق برآورد كارشناسان اقتصادی و فناوری فراگیر شدن این پول بدون پشتوانه می تواند ظرف مدت كوتاهی میلیاردها دلار ضرر اقتصادی به مردم و كشور وارد كرده و سرمایه ها را به یغما ببرد، و بررسی های انجام شده بر فراهم شدن بستر ارتكاب جرائم را جرایم مختلف را فراهم كرده است، این شبكه اجتماعی مسدود می شود.

* جرایم سایبری در تلگرام
شبكه تلگرام با فعالیت خود در ایران زمینه، اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریك و اغوای مردم به شورش و آشوب را فراهم كرده بود.
همچنین جمع آوری اطلاعات مردم و كشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده های شهروندان ایرانی و جاسوسی به نفع اجانب را دامن می زند و زمینه انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه را فراهم می كند.
« اهانت به مقدسات و ارزش های اسلامی و تبلیغ به نفع فرقه های منحرف و مخالف اسلام، نشر اكاذیب و تشویش اذهان عمومی و لطمه به آسایش عمومی، قاچاق كالا و ارز و مواد مخدر و سایر كالاهای غیرمجاز و اقدام علیه امنیت كشور از طریق گروهك های تروریستی از دیگر جرایمی است كه در بستر این شبكه رخ می داد.
بر اساس اعلام دادسرای عمومی و انقلاب تهران، كلاهبرداری، نقض مالكیت معنوی و سایر جرائم مالی، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، هتك حیثیت اشخاص نیز از طریق این شبكه مجازی در كشور صورت گرفته است.
بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران تاكید كرد: پیش از اتخاذ تصمیم در این زمینه، موضوع در جلسات متعدد كارشناسی با حضور متخصصان امر و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مطرح و بررسی شد و آنها نیز نظر كارشناسی خود را مبنی بر لزوم مسدودسازی و جلوگیری از ادامه فعالیت این شبكه اعلام داشتند.
وی اعلام كرد: بنابراین در اجرای ماده 114 قانون آیین دادرسی كیفری و ماده 751 قانون مجازات اسلامی و به استناد اصل 156 قانون اساسی و مواد 498، 500 ،512، 513، 514، 609،610، 639، 697، 698، 700، 729 تا 731 و 742 تا 750 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده 6 قانون مطبوعات، دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر و اعلام می شود.
همچنین با توجه به مراتب فوق همه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت كشور خصوصاً شركت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مكلف هستند؛ از دهم اردیهشت 97 نسبت به اعمال مسدودسازی كامل وب سایت و اپلیكیشن شبكه اجتماعی تلگرام اقدام كنند،.
متذكر می­ شود: اعمال مسدودسازی باید به نحوی اجرا شود كه محتوای شبكه مذكور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشكن و نظایر آن) در كشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب كیفری خواهد بود.
اجتمام* 3063

سرخط اخبار جامعه