241 هزار هكتار از جنگلهای بلوط زاگرس به آفت جوانه خوار مبتلا شده است

شهركرد- ایرنا- مدیركل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیرداری با بیان اینكه آفت جوانه خوار باعث خشكی بلوط نمی شود، گفت:سطح آفت جوانه خوار بلوط در جنگلهای زاگرس به 241 هزار هكتار رسیده است.

به گزارش ایرنا، بهمن افراسیابی روز دوشنبه در همایش حمایت از بلوط زاگرس در مجتمع آموزشی چغاخور بروجن چهارمحال و بختیاری افزود: تا پایان سال گذشته سطح آفت جوانه خوار بلوط در حدود 130 هكتار بود.
وی با تاكید بر اینكه یكی از مزیت های آفت جوانه خوار، تك نسلی بودن آن است، افزود: بیشترین سطح این آفت مربوط به آذربایجان غربی بود كه اكنون این آفت در كهگیلویه و بویراحمد بیشتر شده است.
مدیركل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیرداری گفت: با اقدامات به موقع بیولوژیكی از گسترش این آفت در سطح بیشتر جنگلها جلوگیری شده و اعتبارات مورد نیاز نیز برای مبارزه با این آفت اختصاص یافته است.
افراسیابی افزود: آفت جوانه خوار بلوط دارای یك نسل و 5 سن لاروی است و خسارت آن نیز زمان با خروج لاروها از اواخر اسفندماه شروع می شود و لاروهای سن آخر نیز در اواسط اردیبهشت ماه با لوله كردن انتهای بـرگ ها در همان محل وارد مرحله شفیرگی می شوند.
وی گفت: این آفت خسارت بیولوژیكی دارد و مبارزه با آن بصورت بیولوژیكی در منطقه زاگرس نشین انجام می شود.
افراسیابی افزود: به هم خوردن اكوسیستم، دستكاری طبیعت، تغییر اقلیم، كمبود بارش ها و سرمای زمستان و یخبندان و از بین رفتن دشمنان طبیعی آفت، باعث طغیان آفت جوانه خوار بلوط در استان چهارمحال و بختیاری و حتی بیشتر جنگل های زاگرس شده است.
وی تصریح كرد: میزان خسارت این آفت به گونه ای است كه باعث بی برگی درختان بلوط می شود و لاروهای این آفت از همان ابتدا و همزمان با رویش جوانه درخت شروع به تغذیه كرده و در مراحل بعد از برگ های رشد یافته تغذیه می كنند.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در این همایش كارشناسان و مسئولان حوزه حفاظت و حامیان بلوط 10 استان زاگرس نشین، آخرین یافته های علمی مبارزه طبیعی با این آفت را به اشتراك گذاشتند.
علی محمدی مقدم افزود: در این همایش 2 روزه استفاده از سیستم های نوین كنترل آفت از جمله بهره گیری از پهبادها اجرایی می شود.
وی گفت: 15 هزار هكتار از جنگلهای این استان درگیر آفت جوانه خوار بلوط شده كه این استان اقدامات به موقعی برای كنترل این آفت انجام داده است.
به گزارش ایرنا، استان چهارمحال وبختیاری با یك میلیون و 653 هزار هكتار مساحت دارای 307 هزار هكتار جنگل بلوط است.
2097/6021