۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۲۷
کد خبر: 82902143
۰ نفر
خوزستان با كمك هلند با كم آبی سازگار می شود

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان با اشاره به خشكسالی های اخیر در كشور و استان و ضرورت مقابله و سازگاری با آن گفت: قصد داریم با كمك دانش هلند، این استان را با كم آبی سازگار كنیم.

غلامرضا شریعتی روز دوشنبه در نشست با سفیر هلند در ایران و سفیر ایران در این كشور اظهار كرد: از مواضع اصولی كشور هلند در حمایت از برجام تشكر كرده و امید است با رفع دیگر موانع پیش رو در تبادل اقتصادی، همكاری بین خوزستان و كشور هلند ادامه داشته باشد.
وی افزود: با توجه به پیشینه 400 ساله روابط تجاری بین دو كشور ایران و هلند، امیدوارم این روابط با گستردگی بیشتری دنبال شده و بتوانیم اقدام عملی در زمینه های مختلف انجام دهیم.
استاندار خوزستان گفت: تلاش داریم با تغییر رویكردهای مدیریتی و ترسیم یك نقشه راه برای حوزه های آب و كشاورزی، تولید و بهره وری را در خوزستان افزایش داده و به همین دلیل به همكاری تجاری و دانشگاهی خوزستان و هلند اصرار داریم.
وی با اشاره به ظرفیت ها و اهمیت خوزستان در كشور گفت: شرایط خوزستان با داشتن بیشترین آب های جاری كشور، موقعیت استراتژیك و داشتن 15 درصد سهم كشاورزی كشور می طلبد تا همكاری تجاری و دانشگاهی بین 2 كشور افزایش یابد.
وی با تاكید بر تمایل خوزستان به ارتباط دانشگاهی با كشور هلند اظهاركرد: هلند از كشورهایی است كه بیشترین پیشرفت در زمینه بهره وری بالا در كشاورزی و استفاده بهینه از آب داشته و امیدواریم تا با كمك دانش این كشور به ویژه دانشگاه هایی مانند دلفت و واخنینگن و استفاده از این تجربیات، روش های نوین را در كشاورزی خوزستان به كار گیریم.
شریعتی با اشاره به نقش استراتژیك خوزستان در كشور اظهاركرد:روزانه بیش از 2.7 میلیون بشكه نفت در خوزستان تولید شده و این استان، پس از تهران بیشترین نقش را در تولید ناخالص ملی كشور دارد.
وی بیان كرد: با توجه به خشكسالی های اخیر نیاز است تا در روش های كشاورزی و كارهای صنعتی تجدید نظر شود و به روش و كشت هایی روی آوریم كه بیشترین بهره وری را داشته باشند.

** قصد انعقاد قرارداد با دانشگاه واخنینگن هلند
شریعتی با بیان اینكه خوزستان قصد دارد در زمینه ترسیم نقشه راه برای كشاورزی، آب، محیط زیست و گرد و غبار قراردادی با دانشگاه واخنینگن داشته باشد، ادامه داد: آب شرب، آب شیرین كن ها، تصفیه خانه های آب شرب و سدهای پلاستیكی كارون از دیگر مسایلی است كه علاقمندیم در خصوص آنها با این دانشگاه قراردادهای همكاری و مطالعاتی امضا كنیم.
وی همچنین به بحث شور ورزی در خوزستان اشاره كرد و گفت: در خوزستان حدود سه میلیارد متر مكعب زه آب وجود دارد كه بر خلاف كشورهای پیشرفته، بدون استفاده رها شده و تبخیر آن باعث شوری زمین های كشاورزی می شود.
استاندار خوزستان ادامه داد: استفاده از آب شور زه آب ها برای كشاورزی و آبزی پروری یكی دیگر از برنامه های جدی همكاری ما با كشور هلند است كه در این زمینه تجربه زیادی دارد.

** ایجاد مركز تحقیقات شور ورزی در خوزستان
وی گفت: قصد داریم مركز تحقیقات شور ورزی برای استفاده از این زه آب ها در خوزستان ایجاد كنیم و در این زمینه نیاز به تجربیات كشور هلند داریم كه تولید در سطح و بهره وری زیادی در كشاورزی خود دارد.
معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز اظهاركرد: علاج بخشی،بهینه سازی و افزایش بهره وری در تصفیه خانه های خوزستان از محورهای گفت و گو با هیات هلندی بود كه بر اساس آن سه تصفیه خانه كوت عمیر، شماره 2 كیان آباد اهواز و آبادان به عنوان پایلوت در نظر گرفته و طرح اولیه ارایه شده كه در حال بررسی است.
صابر علیدادی ادامه داد: تولید و نوشتن یك دستورالعمل بومی برای تصفیه خانه ها بر اساس استاندارد روز جهان از دلایل طرح این موضوع با هیات هلندی بود.
وی آموزش و مشاركت دانشگاه واخنینگن و دلفت با دانشگاه شهید چمران اهواز را از دیگر محورهای گفت و گو باهیات هلندی اعلام كرد.
علیدادی افزود:توسعه ، طراحی و تولید آب شیرین كن ها، نوشتن طرح جامع برای آب، كشاورزی و محیط زیست، گفت و گو با شركت تریپل اچ و جوینت چینی در مناقصه بین المللی تصفیه خانه های اهواز و آموزش از دیگر محورهای گفت و گو با هیات هلندی بود.
7148/ 6037

سرخط اخبار اقتصاد