۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۸
کد خبر: 82901990
۰ نفر
سرما به 7800هكتار باغ شاهرود خسارت زد

شاهرود- ایرنا - سرمای اواخر فروردین از مجموع حدود 14 هزار و 500 هكتار باغ موجود شهرستان شاهرود به هفت هزار و 800 هكتار خسارت زده است كه مسوولان امر باید باغداران را حمایت كنند.

به گزارش ایرنا ، سرمای 2هفته پیش یك هزارو650میلیارد ریال خسارت به باغ های این شهرستان وارد كرد كه با احتساب زیان های سرمازدگی بهار پارسال ، این آمار 2هزارو 800 میلیارد ریال است .
بهار پارسال همزمان با شكوفایی درختان میوه ، سرمای شدید بر این منطقه مستولی و بخش زیادی از تاكستان ها را نابود كرد.
هفته پیش نیز با وارد شدن توده هوای سرد به بخش های زیادی از كشور ، شرق استان سمنان هم از آن متاثر شد و برغم این كه باغداران اقدامات حفاظتی زیادی انجام دادند، اما بخش زیادی از درختان آسیب دیدند.
فرماندار شاهرود گفت :سرمای اواخر فروردین از مجموع حدود 14 هزار و 500 هكتار باغ موجود این شهرستان به هفت هزار و 800 هكتار خسارت زده است در حالی كه بهار سال گذشته 2 هزار و 500 هكتار باغ بر اثر سرما آسیب دید.
سید محمدرضا هاشمی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا سطح باغ های خسارت دیده را 10 هزارو 300 هكتار اعلام كرد و افزود: پارسال 2هزارو500هكتار باغ های انگور یك هزارو 100میلیاردریال و امسال نیز هفت هزارو 800 هكتار باغ به میزان یك هزارو 650 میلیارد ریال خسارت دید.
معاون استاندار سمنان گفت: استاندار سمنان ، نماینده مردم شاهرود و میامی و مسوولان شهرستان با پیگیری های فراوان بدنبال جبران بخشی از خسارت های باغداران هستند و در این زمینه مكاتباتی با ستاد بحران كشور و برخی وزیران انجام شده است.
هاشمی با بیان این كه هفته گذشته نشستی با رییس سازمان مدیریت بحران كشور برگزار شد، ادامه داد:در این نشست تصمیم هایی برای كمك به حل مشكل باغداران اتخاذ گردید.
وی از تلاش های استاندار سمنان برای پیگیری مشكلات باغداران تقدیر كرد و گفت: در نخستین روز پس از بروز سرمازدگی با حضور مسوولان استان ازباغ های شهرستان بازدید شد .
معاون استاندار سمنان از برگزاری شورای مدیریت بحران این شهرستان خبرداد و گفت: در این نشست مشكلات مربوط به سرمازدگی و نیز كمبود آب مناطق عشایری بررسی شد و راهكارهایی برای حل مشكلات موجود ارائه گردید.
فرماندار شاهرود از صندوق بیمه محصولات كشاورزی خواست در زودترین زمان خسارت باغدارانی كه اقدام به بیمه باغ های خود كرده اند، پرداخت كند.
وی ادامه داد : عمق خسارت ها چنان زیاد است كه پرداخت خسارت از سوی بیمه ها جبران این امر را نمی كند.
32 درصد باغ های استان سمنان معادل 14 هزار و 500 هكتار در شهرستان شاهرود واقع است.
هرساله در این شهرستان حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور تولید می شود.
شرق استان سمنان قطب تولید گندم در استان سمنان نیز است.
7358/6167