۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۶
کد خبر: 82901949
۰ نفر
حامیان بلوط زاگرس گردهم آمدند

شهركرد- ایرنا- همایش حامیان بلوط 10 استان زاگرس روز دوشنبه در محل تالاب چغاخور شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری برای ارائه راهكار مقابله با آفت جوانه خوار جنگل های 'بلوط' گردهم آمدند.

به گزارش ایرنا، در پی طغیان آفت جوانه خوار بلوط در برخی از استانهای زاگرس نشین ایران، مسئولان و كارشناسان بر آن شدند تا برای مقابله بیولوژیك با این آفت، تازه ترین دستاوردهای ملی و بین المللی مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط را در خدمت بگیرند.
در این همایش مسئولان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری، مسئولان حفاظت و حمایت منابع طبیعی استانهای زاگرس نشین، محققان شركت های علمی و تحقیقاتی، پژوهشگران و مخترعان حوزه مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط به مدت 2 روز به بحث و تبادل نظر در این زمینه می پردازند.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در این همایش كارشناسان و مسئولان حوزه حفاظت و حمایت 10 استان زاگرس نشین كشور آخرین یافته های علمی مبارزه طبیعی با این آفت را به اشتراك گذاشتند.
علی محمدی مقدم افزود: در این همایش استفاده از سیستم های نوین كنترل آفت از جمله بهره گیری از پهبادها اجرایی می شود.
وی تصریح كرد: جنگل های منطقه زاگرس به دلیل نقشی كه در ذخیره آب منطقه مركزی ایران دارد، از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است، از این رو حمایت از گونه بلوط برای استانها یك اصل است.
به گفته وی، چهارمحال و بختیاری در پیشگیری، پیش آگاهی و مبارزه بیولوژیك با آفت جوانه خوار بلوط یكی از استانهای پیش رو در كشور است.
وی افزود: 15هزار هكتار از جنگلهای این استان درگیر آفت جوانه خوار بلوط شده كه این استان اقدامات به موقعی برای كنترل این آفت انجام داده است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری گفت: این آفت دارای یك نسل و 5 سن لاروی است و خسارت آن نیز همزمان با خروج لاروها از اواخر اسفندماه شروع می شود و لاروهای سن آخر نیز در اواسط اردیبهشت ماه با لوله كردن انتهای بـرگ ها، در همان محل وارد مرحله شفیرگی می شوند.
به گفته وی، بر هم خوردن اكوسیستم، دستكاری طبیعت، تغییر اقلیم، كمبود بارش ها و سرمای زمستان و یخبندان و از بین رفتن دشمنان طبیعی آفت، باعث طغیان آفت جوانه خوار بلوط در استان و حتی بیشتر جنگل های زاگرس شده است.
وی تصریح كرد: میزان خسارت این آفت به گونه ای است كه باعث بی برگی درختان بلوط می شود و لاروهای این آفت از همان ابتدا و همزمان با رویش جوانه درخت شروع به تغذیه كرده و در مراحل بعد از برگ های رشد یافته تغذیه می كنند.
به گفته وی، یكی از مزیتها در بحث كنترل آفت، تك نسلی بودن آن است كه می توان با كنترل در ماه های نخست سال، از خسارت جدی آن جلوگیری كرد.
محمدی مقدم افزود: هم اكنون این آفت در جنگل های بلوط شهرستانهای لردگان، كیار و اردل طغیان كرده از این رو مبارزه با این آفت از مهمترین برنامه های این اداره كل است.
وی گفت: این آفت برای جنگل های بلوط یك تهدید جدی است، به همین دلیل از سال 89 تاكنون برای جلوگیری از گسترش این آفت، مبارزه بیولوژیك در جنگل های استان اجرایی شده است.
وی تصریح كرد: با توجه به سخت گذر بودن این مناطق، سمپاشی جنگل های لردگان به صورت هوایی انجام می شود.
به گزارش ایرنا، استان چهارمحال وبختیاری با یك میلیون و 653 هزار هكتار مساحت دارای 307 هزار هكتار جنگل بلوط است.
2097

سرخط اخبار استان‌ها