برنامه هاي استاندار زمينه ساز تحول در توسعه گيلان است

آستارا - ايرنا - رئيس شوراي اسلامي شهرستان آستارا گفت: برنامه ها و رويكردهاي استاندار گيلان در احيا و اجراي طرح هاي گردشگري، زمينه ساز تحولي بزرگ براي توسعه اين استان است و تحقق آن هدف هاي متعالي، همكاري مضاعف بخش هاي دولتي و مردمي را مي طلبد.

پاشا سماپور روز دوشنبه به مناسبت روز گراميداشت شوراها با حضور در خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) آستارا افزود: مصطفي سالاري با نگاه مثبت و ايجاد تحول در استان به گيلان آمده و عملياتي شدن برنامه هاي دولت و استانداري در خصوص بوم گردي و احياي مناطق گردشگري، اقتصاد استان را متحول خواهد ساخت.
وي اظهار كرد: سفرهاي متعدد وي به شهرستان ها، حضور مكرر در آستارا و بازديدهاي سرزده اش از روستاهاي گيلان، اميدآفرين است و مردم، دسترسي آسان به مقام عالي دولت در استان را لمس كرده اند و تصور مي كنند هر آينه امكان حضور استاندار در هر يك از روستاهاي گيلان وجود دارد.
سماپور بيان كرد: آستارا از امتيازاتي نظير راه آهن، بندر، مناطق گردشگري و مرز برخوردار است و مسئولان ما به منظور عمران و آباداني بيشتر اين شهرستان، بايد از رويكرد و نگاه مثبت استاندار گيلان استقبال و استفاده كنند و بر همكاري هاي خود بيفزايند.

** ضرورت همكاري بيشتر اداره هاي آستارا با شوراي اسلامي شهرستان
رئيس شوراي اسلامي شهرستان آستارا با تبريك روز شوراها به اعضاي شوراهاي اسلامي شهرستان، شهرها و روستاهاي آستارا گفت: فلسفه وجود شوراهاي اسلامي، تقويت نماينده عالي دولت در استان و شهرستان براي بهره مندي بيشتر مردم از خدمات دولت است و در آستارا بايد تعامل و همكاري مسئولان با شوراي اسلامي شهرستان افزايش يابد.
سماپور اضافه كرد: شوراي اسلامي شهرستان به عنوان عالي ترين پارلمان محلي از سوي مردم براي پيشنهاد و ارائه برنامه هاي مختلف جهت پيشبرد امور، ارتقاء رفاه مردم و نظارت بر عملكرد شوراهاي زيرمجموعه ايجاد شده و هر چه همكاري دستگاه هاي اجرايي با شوراي شهرستان افزايش يابد، تاثير اين نهاد در عرصه خدمتگزاري بيشتر خواهد شد.
وي افزود: شوراها ظرفيت تسهيل و تسريع عملكرد ادارات و انعكاس خدمات آنها به مردم را دارند و اگر مسئولان، شوراها را فراموش نكنند؛ اعضاي اين نهادها براي خدمت به مردم ترغيب خواهند شد.

** نگاهي به عملكرد شوراي اسلامي شهرستان
وي بيان كرد: اعضاي پنجمين دوره شوراي اسلامي شهرستان آستارا با صميميت در كنار هم كار مي كنند و هرگز غيبت نداشته اند و تاكنون چهار جلسه عادي و يك جلسه فوق العاده تشكيل داده اند و جلسه فوق العاده آنان با دعوت از مدير شبكه بهداشت و درمان براي بررسي مشكلات بهداشتي و درماني اين شهرستان بوده است.
سماپور اظهار كرد: در جلسات شوراي اسلامي شهرستان، حدود 10 مصوبه يا پيشنهاد در حوزه هاي بهداشت، آب، عمران روستاها و محيط زيست به شوراي اسلامي استان و فرمانداري آستارا ارائه شده و يكي از آنها، پيشنهاد افزايش ميزان تخصيص اعتبارات مصوب حوزه آب روستايي اين شهرستان بوده است.
سماپور گفت: نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي از جايگاه رفيع تري نسبت به شوراي شهرستان برخوردار است و براي رفع مشكلات مردم و پيشبرد امور دولت در آستارا تلاش مي كند و شوراي اسلامي اين شهرستان نيز براي هر گونه همكاري و همراهي با نماينده مردم جهت ترقي و تعالي بيشتر و رفاه حال مرد مرزنشين آستارا، آماده همكاري است.

** كمبود آب را جدي بگيريم
رئيس شوراي اسلامي شهرستان آستارا گفت: شوراي اسلامي اين شهرستان با همكاري شوراهاي شهر و شهرداري ها براي ترويج فرهنگ مصرف بهينه آب و مقابله با بحران احتمالي در تابستان پيش رو، بنرهايي را آماده مي كند تا در ورودي برخي از روستاها و مسيرهاي پرتردد براي آگاهي بيشتر مردم و جلب مشاركت آنها نصب شود.
سماپور از شهرنشينان و روستانشينان آستارا تقاضا كرد به خاطر ضرورت صرفه جويي در منابع آب و با توجه به كاهش قابل توجه بارش ها، از استفاده آب شرب براي مصارفي نظير شستشوي ماشين يا آبياري مزارع اجتناب كنند و همكاري و همياري بيشتر دهياران را در اين راستا خواستار شد.

** شوراي اسلامي شهرستان فاقد ساختمان و دفتر كار است
رئيس شوراي اسلامي شهرستان آستارا گفت: متاسفانه تاكنون امكان استقرار اين نهاد در ساختمان فرمانداري محقق نشده و فاقد ساختمان يا اتاق جلسه هستيم و براي نشست يا ديدار با ميهمانان اداري و كاري خارج از شهرستان، مشكل فضا و مكان داريم و جلسات ما در ساختمان شوراي اسلامي شهر آستارا برگزار مي شود.
سماپور افزود: اگر اتاقي براي شوراي اسلامي شهرستان در داخل ساختمان فرمانداري تامين شود، اين شورا به عنوان بازويي توانمند، بيش از ساير اوقات در خدمت دولت و مردم خواهد بود و دسترسي موكلان به دولتمردان را تسهيل خواهد كرد.
وي اظهار كرد: دومين مشكل شوراي اسلامي شهرستان آستارا ، مالي و اعتباري است و بر اساس بخشنامه بودجه سنواتي، شوراهاي اسلامي مكلف هستند 2 درصد اعتبارات مصوب خود را در رديف اعتباري، تامين و به حساب شوراي اسلامي فرادست خود (شوراي اسلامي شهرستان) واريز كنند و اين رقم در آستارا در صورت واريز، حدود 80 تا 100 ميليون ريال خواهد بود.
وي بيان كرد: در چارچوب قانون بايد ماهانه به هر يك از اعضاي شوراي اسلامي شهرستان، سه ميليون ريال پرداخت شود اما به دليل نبود اعتبار، تاكنون ريالي به اعضاي اين نهاد پرداخت نشده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7124 / 2007