۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۸
کد خبر: 82901357
۰ نفر
گردشگری برگ برنده رونق اقتصادی فارس

شیراز-ایرنا- گردشگری شاه كلید رونق اقتصادی استان فارس است كه می تواند جای خالی كارخانه های صنعتی كه از گذشته در این خطه ایجاد نشده و یا تعطیل شده اند و همچنین كشاورزی را كه اكنون به دلیل خشكسالی با مشكلات جدی مواجه شده است پر كند.

به گزارش ایرنا ،سابقه صنعتی فارس نسبت به استانهای مشابه نشان از بی توجهی برای گشایش صنایع بزرگ در این خطه از دیرباز دارد و حتی تعدادی از كارخانه های محدود در فارس نیز در سالهای گذشته به دلیل مشكلات اقتصادی ناگزیر به تعطیلی شده اند.
استان فارس در طول سالیان گذشته ركوردار تولید گندم در كشور و كشاورزی نیز پیشه غالب مردم این دیار بوده است اما با توجه به خشكسالی های دهه اخیر در این استان، كشاورزی و بویژه كشت محصولات پرآب بر، دیگر منطقی نیست همانگونه كه در سالهای گذشته بسیاری از ساكنان فارس پیشه پدری خود را ترك كرده اند و به حاشیه شهرهای بزرگتر پناه برده اند و این وضعیت آسیب های اجتماعی بسیاری را برای جامعه ایجاد كرده است.
جایگزین مناسب صنایع نداشته فارس و كشاورزی این استان كه در سالهای اخیر با مشكل كم آبی مواجه شده ،رونق گردشگری است كه نیاز به همكاری و تلاش بخش خصوصی و دولتی دارد.
تاثیر توسعه صنعت گردشگری بر بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم و همچنین رفع مشكل بیكاری دركشور بر كسی پوشیده نیست ولی برغم تلاش هایی كه در سالهای اخیر برای ارتقای سطح كیفی امكانات مورد نیاز گردشگری صورت گرفته ،هنوز برخی فعالان این صنعت كمبود زیرساخت های مورد نیاز بویژه در شهرهای گردشگر پذیر و بعضی تصمیم های غیر كارشناسی را برای صنعت گردشگری فاجعه می دانند.
در دهه های گذشته صنعت گردشگری در جهان رشد باثباتی را تجربه كرده و با افزایش تنوع به یكی از بخش های اقتصادی در جهان كه سریع ترین جهش را داشته بدل شده است و یكی از حوزه های اصلی ارتباطات بین الملل و از منابع اصلی ایجاد ثروت در بسیاری از كشورهای در حال توسعه است.
صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت بسیار بالایی برای رشد و توسعه پایدار برخوردار است به طوری كه براساس گزارش های جهانی ،گردشگری كشور ما رتبه دهم به لحاظ دارا بودن جاذبه های میراثی- تاریخی و رتبه پنجم به لحاظ تنوع اقلیمی و جاذبه های طبیعی در جهان را دارا است اما بر اساس آمار جهانی ایران با دارا بودن این ظرفیت عظیم در حوزه گردشگری تنها توانسته حدود یك درصد از سهم درآمد جهانی را از صنعت توریسم به خود اختصاص دهد.
استان فارس نیز با بیش از دو هزار و 891 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و چهار یادمان تاریخی و جهانی در فهرست آثار ثبت شده سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) و همچنین دارا بودن جاذبه های مذهبی و طبیعی بسیار از فرصت های بیشماری در حوزه جذب گردشگر خارجی و داخلی برخوردار و در دنیا شناخته شده است.
توافقات سالهای اخیر ایران با كشورهای اروپایی و آمریكا موقعیت خوبی است كه می تواند زمینه ای مناسب برای رشد صنعت گردشگری كشور و استان فارس فراهم كند.

*** بخش خصوصی و دولتی در گردشگری
فعال حوزه گردشگری در شیراز به خبرنگار ایرنا می گوید: در صنعت گردشگری بخش های دولتی و خصوصی مكمل یكدیگر هستند و نبود یكی از آنها باعث بروز ناكارآمدی دیگری می شود، لذا باید بخش دولتی و بخش خصوصی هر یك در جایگاه خود قرار بگیرند تا شاهد رشد و شكوفایی این صنعت در كشور و استان فارس باشیم.
بهادر رستمی ادامه داد:در این میان برنامه ریزی بلند مدت و كوتاه مدت به همراه برنامه ریزی استراتژیك می تواند زمینه های لازم برای توسعه و گسترش این صنعت و نیز توسعه زیرساخت های گردشگری را فراهم آورد.
وی بر اینكه در كشور ما فرصت های گردشگری فراوانی وجود دارد كه تاكنون به آنها پرداخته نشده است تاكید و اظهار كرد: مدیریت كلان و متخصص در صنعت گردشگری حرف اول را می زند و باید فرصت ها را در كشور شناسایی كرد و آنها را در طرح جامع گردشگری گنجاند و زمینه سرمایه گذاری خصوصی را در زیرساختهای سخت مانند هتل ها، رستوران ها و جاذبه ها مهیا كرد و دولت نیز زمینه توسعه زیرساخت های نرم مانند آموزش، فرهنگ و ایجاد امنیت را در كشور گسترش دهد.
این فعال حوزه گردشگری اضافه كرد: نقش زیرساخت های گردشگری به عنوان عاملی موثر در توسعه این صنعت بسیار با اهمیت است.

** نقش دولت در گردشگری
وی بیان كرد: دولت باید زمینه سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران خصوصی ایجاد و سختی راه را برای آنها هموار كند.
رستمی گفت:دولت باید با انجام سرمایه گذاری های بلندمدت در زمینه توسعه صنعت گردشگری و فعالیتهای وابسته به آن زمینه های ورود گردشگر خارجی و بالطبع درآمد زایی به كشور را مهیا كند.
در سالهای گذشته تعاملات سازنده دولت با كشورهای دیگر زمینه ورود گردشگران این كشورها به ایران و استان فارس را فراهم كرده است.هرچند كه كشور ما در ابتدای مسیر توسعه صنعت گردشگری قرار دارد اما اثرات روابط خارجی موثر در سالهای اخیر در حوزه جذب گردشگر خارجی به این استان به وضوح دیده می شود.

** توسعه گردشگری مورد توجه است
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردان های ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سالهای اخیر توسعه گردشگری ایران مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است.
ابراهیم پورفرج افزود: در سالهای اخیر پروازها و قطارهای گردشگری زیادی از كشورهای آمریكا ،سوئیس ،روسیه ،مجامع فرهنگی و دانشگاه های خارجی را به ایران آورده ام كه این خود دلیلی بر افزایش توجه در كشور نسبت به این صنعت است.

** تصور ذهنی گردشگرها بعد از سفر به ایران
وی به تجربه شخصی خود اشاره كرد و ادامه داد: بسیار دیده ام كه تصورات ذهنی گردشگران خارجی در روزهای نخست ورود به ایران با روزهای پایانی سفر آنها بسیار متفاوت است.
پورفرج اضافه كرد: متاسفانه رسانه های خارجی تصورات غلطی را در ذهن شهروندانشان ایجاد كرده اند كه در سفر آنها به ایران تغییر تصورات گذشته آنها از ایران به وضوح قابل مشاهده است به گونه ای كه اغلب آنها تمایل دارند كه دوباره به كشور ما سفر كنند.
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردان های ایران ظرفیت های گردشگری كشور را بسیار و میزبانی ایرانیان را خوب توصیف كرد و گفت: بدون اینكه به ایرانی ها آموزش داده شود با گردشگرها رفتار بسیار مناسبی دارند كه این مساله در رونق صنعت گردشگری بسیار تاثیرگذار است.
وی كه نخستین هواپیمای گردشگری حامل گردشگران برزیلی را وارد كشور كرده است در ادامه افزود: حمایت بخش دولتی از فعالان خصوصی حوزه گردشگری كشور می تواند نقش بسیار سازنده ای در مسیر توسعه این صنعت داشته باشد به عنوان مثال وقتی گردشگران برزیلی وارد شیراز شدند مسئولان فرودگاه این شهر همكاری بسیار خوبی در زمینه صدور سریع روادید انجام دادند كه اگر این مدل رفتار از جانب دیگر سازمانها نیز صورت گیرد صنعت گردشگری كشور رشد چشمگیری خواهد یافت.

** امكانات گردشگری باید متناسب با فصل اوج سفر گردشگران خارجی باشد
پورفرج بر لزوم رفع مشكلات زیرساختی صنعت گردشگری كشور تاكید و اظهار كرد:لازم است در كشور نسبت به حجم ورود توریست در زمان اوج جذب گردشگر امكانات زیرساختی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینكه گردشگری در اغلب كشورها بصورت فصلی است و حتی تغییرات فصلی ، گرما و سرمای هوا در این صنعت تاثیرگذار است، ادامه داد: كیفیت پذیرایی از گردشگر خارجی بسیار با اهمیت است و باید در سطح بالایی باشد كه متاسفانه امكانات زیرساختی كشور ما در این زمینه كم و پایین است.

**خالی بودن هتل های باكیفیت در كشور صحت ندارد
پورفرج با اشاره به اینكه تعداد هتل های مناسب گردشگر خارجی در ایران كم است اظهار كرد:اینكه برخی مسئولان و هتل داران می گویند كه مسافران و گردشگران از این هتل ها استفاده نمی كنند صحت ندارد ،ما اغلب در فصل های ورود گردشگر به كشور با مشكل كمبود تخت و هتل با كیفیت روبه رو هستیم.
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردان های ایران ساخت هتل با كیفیت در شهرهای توریستی را لازمه صنعت گردشگری ایران دانست و گفت: متاسفانه در اصفهان كه یكی از شهرهای مورد توجه توریست ها است تنها یك هتل پنج ستاره وجود دارد كه این مساله برای صنعت توریسم كشور فاجعه است.
پورفرج افزایش تعداد هتل های با كیفیت را برغم ایجاد حس رقابت باعث افزایش كیفیت خدمات ، تنوع و كاهش هزینه دانست و بیان كرد: وضعیت شهر شیراز در خصوص بهره مندی از هتل های با كیفیت به مراتب از اصفهان بهتر است چون در سالهای اخیر چند هتل پنج ستاره در این شهر احداث شده هر چند كه این تعداد نیز كافی نیست.
وی كه مدیرعامل شركت پاسارگاد تورز هم هست اظهار كرد:فصل بهار و پاییز اوج سفر گردشگران به ایران است و در حال حاضر تمام برنامه های شركت ما نیز تكمیل و پر است.
پورفرج افزود: بنابراین مسئولان باید امكانات حوزه گردشگری را بویژه در شهرهای گردشگر پذیری نظیر كرمان، شیراز، اصفهان، تهران،تبریز و یزد متناسب با فصل بهار و پاییز درنظر بگیرند.

** تقابل نانوشته و ناصحیح با بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری
پورفرج ادامه داد: متاسفانه دولتمردان و مسئولان سازمانها و نهادهای كشور در فصل اوج ورود گردشگر خارجی به كشور به فكر برگزاری نمایشگاه، همایش ، سمینار می افتند در حالی كه كشورهای اروپایی همایش ها و مراسم از این دست را در فصل سرد سال كه ورود گردشگر به كشورشان با كاهش روبه رو است برگزار می كنند و چون تابستان در اروپا فصل ورود گردشگر است برای حمایت از این صنعت برگزاری همایش های غیر ضروری ممنوع اعلام می شود.
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردان های ایران به كم بودن امكانات با كیفیت در شهرهای گردشگر پذیر اشاره و بیان كرد: اغلب هتل های با كیفیت یا متعلق به ارگانها و یا سازمانهای دولتی و یا نهادهای وابسته است و به همین دلیل در فصل های شلوغ گردشگری مسئولان هتل ها، ادارات و سازمانها را به بخش خصوصی ترجیح داده و ما نیز با مشكل تامین اتاق برای گردشگران خارجی مواجه می شویم.
وی با اشاره بر لزوم تصویب آیین نامه ای در هیات دولت مبنی بر برگزارنكردن كنفرانس و نمایشگاه غیرضروری در فصل های ورود گردشگر به كشور خصوصا در شهرهای گردشگر پذیر ادامه داد: متاسفانه اغلب همایش ها و نمایشگاه ها در ایام بهار و فصول گردشگری و در كلانشهرهایی نظیر تهران ، شیراز و اصفهان گشایش می یابد و بخش خصوصی اغلب نگران است كه آیا می تواند از هتل هایی كه در ماه های آینده در این شهرها رزرو كرده استفاده كند یا خیر.
با همه كمبودها ، جاذبه های گردشگری فارس چنان است كه اغلب مردم جهان نام ایران را هم ردیف با فارس و شیراز می دانند.
چه بهتر وقتی گردشگران پا در دیار فارس می گذارند از امكانات رفاهی و زیرساخت های مناسب این استان هم تعریف كنند.
9873 / 1876