بانك ژن آرتمیای دریاچه ارومیه راه اندازی می شود

ارومیه- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور گفت: بانك سیست و ژن ' آرتمیا اورمیانا ' برای جلوگیری از انقراض این آبزی خاص دریاچه ارومیه راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا علی نكوئی فرد روز یكشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار كرد: راه اندازی بانك ژن كه از تعهدات مركز تحقیقات آرتمیاست در صورت تامین اعتبار طی نیمه نخست سال جاری در دستور كار قرار می گیرد.
وی همچنین به راه اندازی بانك سیست ' آرتمیا اورمیانا ' نیز اشاره كرد و افزود: هدف از راه اندازی بانك سیست و ژن آرتمیا یا میگوی آب شور حفظ ذخایر ژنتیكی و تحقیقاتی این آبزی است و در صورت راه اندازی آنها امكان ذخیره ژنتیكی آرتمیای كشور و دیگر كشورهای منطقه فراهم می شود.
نكوئی با اعلام اینكه میزان آرتمیای زنده موجود در هر لیتر از دریاچه ارومیه به صفر رسیده است، افزود: در آخرین پایشی كه طی اول اردیبهشت سال جاری در دریاچه ارومیه انجام شد، در هر لیتر از آب دریاچه 28.8 عدد سیست آرتمیا، 0.3 عدد جلبك /غذای آرتمیا/ و 348 گرم نمك مشاهده شد.
وی ادامه داد: آرتمیا اورمیانا در شوری حداكثر 220 گرم در لیتر می تواند زیست كند ولی اكنون وضعیت شوری دریاچه ارومیه به دلیل افزایش دما و كاهش بارندگی به 348 گرم بر لیتر رسیده است و امكان حیات برای این گونه جانوری وجود ندارد.
وی ابراز امیدواری كرد كه پس از بارش های اخیر و ورود آب به پیكرده دریاچه ارومیه، امكان زیست دوباره آرتمیا در نگین آبی آذربایجان فراهم شود.
رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور با اشاره به تولید سالانه نزدیك به 100 كیلوگرم سیست آرتمیا در كشور، گفت: سالانه 10 تا 30 تن سیست آرتمیا برای مصرف داخلی آبزیان، وارد كشور می شود.
وی با اعلام اینكه سالانه نزدیك به 200 تن آرتمیای زنده در كشور تولید می شود، ادامه داد: سال گذشته 20 تن آرتمیا از مركز تحقیقات آرتمیای كشور در آذربایجان غربی و 180 تن نیز در تنها مركز بخش خصوصی واقع در كرمان برداشت شده است.
نكوئی با اشاره به میزان برداشت آرتمیا از دریاچه ارومیه در دوران پرآبی آن، بیان كرد: در اوایل دهه 1380 از محل مجوزهای صادره برای بهره برداری از پنج درصد دریاچه ارومیه، سالانه پنج هزار تن آرتمیای زنده و یكهزار تن سیست مرطوب آرتمیا برداشت می شد.
وی قیمت هر كیلوگرم آرتمیای زنده را یك میلیون و 200 هزار ریال و منجمد آن را 450 هزار ریال اعلام كرد و گفت: در صورت بسته بندی مناسب، قیمت هر كیلوگرم از آرتمیای زنده در بازار به چهار میلیون ریال می رسد.
رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور از راه اندازی مركز پرورش آرتمیا در ورودی آب زرینه به دریاچه ارومیه توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: مجوز احداث 10 هكتار استخر خاكی در بستر دریاچه ارومیه برای پرورش آرتمیا صادر شده است كه در صورت تامین اعتبار یا جذب سرمایه گذار مراحل احداث آن آغاز می شود.
به گزارش ایرنا آرتمیا اورمیانا یكی از هفت گونه آرتمیای شناخته ‌شده در جهان است و در حالت طبیعی 52 درصد پروتئین و چهار درصد چربی دارد كه می‌توان میزان چربی آن را در پرورش مصنوعی و غذادهی دستی به میزان 14 درصد افزایش داد.
آرتمیا یا میگوی آب شور موجود ظریف و كوچكی از رده سخت پوستان بوده و به زندگی در آب های شور عادت كرده است.
مركز تحقیقات آرتمیای كشور نیز یكی از 11 مركز وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلات در كشور است كه در سال 1384 شمسی با هدف پایش ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه راه اندازی شد.
دریاچه ارومیه در دوران پرآبی خود بزرگترین منبع آرتمیا در آسیا به شمار می رفت؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3214/3072