تسهیلات كم بهره برای كشت گل محمدی پرداخت می شود

بیرجند - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی گفت: كشاورزان برای توسعه كشت گل محمدی در استان از تسهیلات كم بهره و درازمدت جهاد كشاورزی بهره مند می شوند.

به گزارش ایرنا مهدی عصمتی روز یكشنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از مزارع گل محمدی خراسان جنوبی بیشترین سطح زیر كشت گل محمدی استان را مربوط به شهرستان های قاینات و سربیشه عنوان كرد و افزود: این محصول امسال نخستین بار در شاخص های بیمه كشاورزی استان قرار گرفته است.
وی بیان كرد: پیش بینی می شود امسال 100 تن گل محمدی از سطح 125 هكتار اراضی زیر كشت این محصول در استان خراسان جنوبی برداشت شود.
وی گفت: گل محمدی یكی از گیاهان دارویی معطر است كه تولید بسیار بالایی در كشور دارد و ایران بعد از تركیه و بلغارستان دارای رتبه سوم تولید این محصول در جهان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان خراسان جنوبی افزود: جهاد كشاورزی در حال احداث مجتمع پنج هكتاری در روستای امیرآباد بیرجند است و سال گذشته 2 هكتار از مجتمع تولیدات گیاهی امام رضا (ع) تحت نظر شركت كشت و صنعت پیوند خاوران احداث و بهره برداری شد.
وی اظهار كرد: در این مجتمع چهار گونه گل محمدی شامل كیفیت، اسانس، ماندگاری و پرجین (به عنوان حصار دور باغ از آن ستفاده می شود) كشت شده است.
عصمتی گفت: در مزرعه مادری گل محمدی در شهرستان سربیشه 13 ژنوتیپ از 54 ژنوتیپی كه در كشور وجود دارد، كشت می شود.
وی با بیان اینكه هفت هزار گونه گل محمدی در كشور وجود دارد افزود: با توجه به شرایط خراسان جنوبی كه 19 سال است وارد چرخه خشكسالی شده، این نوع گیاه نسبت به گیاهان دیگر مقاوم به خشكسالی و مقرون به صرفه است.
وی گل محمدی را گیاهی مقاوم در برابر شوری آب و سرما توصیف كرد و گفت: درخت گل محمدی سال سوم گلدهی كرده و سال پنجم به اوج گلدهی و باروری می رسد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین گیاهی بسیار كم توقع نسبت به مواد غذایی است و یكی از محصولات درآمدزا برای كشاورزان استان بوده و آفت خاصی در استان ندارد.
وی از فعالیت هفت واحد فرآوری گل محمدی در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر 50 درصد گل تولیدی در استان فرآوری و مابقی به استان های مجاور ارسال می شود.
عصمتی عنوان كرد: آب مزارع كشت الگویی گل محمدی استان مجهز به سامانه های آبیاری قطره ای و كم فشار است كه از این طریق در مصرف آب بسیار صرفه جویی می شود.
وی گفت: به ازای هر هكتار آبیاری تحت فشار 100 میلیون ریال كمك دولت است و برای تكمیل طرح مابقی به عهده بهره بردار خواهد بود.
وی بیان كرد: همچنین برای اجرای سامانه آبیاری كم فشار 45 میلیون ریال كمك بلاعوض دولت در نظر گرفته شده است.
7557*3028