منابع طبيعي كردستان با 55 فقره بهره برداري معادن موافقت كرد

سنندج - ايرنا - رئيس اداره حفاظت و حمايت منابع طبيعي و آبخيزداري كردستان با اشاره به اينكه سال گذشته در مجموع يك هزار و 31 فقره پرونده استعلام معادن در اين اداره كل تشكيل شد، گفت: از اين تعداد فقط با بهره برداري 55 فقره موافقت شد.

ابراهيم دستگيري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: تعداد استعلام ها براي بهره برداري از معادن استان در مقايسه با سال ماقبل، 150 درصد افزايش داشته است.
وي افزود: در اين مدت، شهرستان سقز با 277 استعلام بيشترين و سروآباد با 13 استعلام كمترين درخواست ها براي بهره برداري از معادن را در زمينه استعلام داشتند.
دستگيري تاكيد كرد: اين اداره كل با رعايت الزامات قانوني در تخصيص مجوز معادن مانند فعاليت‌هاي معدني در مناطق جنگلي، مراتع درجه يك، مناطق سيل‌خيز، فرسايش و كانون‌هاي بحراني و رعايت مسائل زيست محيطي با حساسيت خاص اقدام كرده است.
وي يادآور شد: برابر قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها و مراتع كشور هر گونه فعاليت معدني در مناطقي كه داراي گونه‌هاي ممنوع القطع و يا ذخير‌گاه هستند، ممنوع است و سعي شده هنگام صدور مجوز بهره برداري با درخواست هايي كه كمترين آسيب را به طبيعت وارد مي آورد، موافقت شود.
دستگيري به فعالان در حوزه بهره برداري معادن توصيه كرد با استفاده از علوم روز و بهره گيري از تجهيزات پيشرفته استخراج معادن كمترين آسيب ها را به عرصه هاي ملي و طبيعي وارد كنند.
به گزارش ايرنا، در استان كردستان 387 پروانه بهره برداري معدني صادر شده كه از اين تعداد 134 واحد فعال، 243 واحد غير فعال و 10 واحد در حال تجهيز است.
ذخيره قطعي معادن استان 614 ميليون تُن است و اشتغال اسمي پروانه هاي بهره برداري چهار هزار و 47 نفر است و اكنون يك هزار و 851 نفر در معادن استان مشغول فعاليت هستند.
سهم كردستان از ذخيره قطعي 48 هزار ميليون تني معادن كشور 1.2 درصد و در بخش اشتغال سهم استان سه درصد از 138 هزار و 879 نفر اشغال اسمي كشور دارد.
معادن استان براي مصالح ساختماني، سنگ هاي تزيني، فلزات، سليس، فلدسپات، باريت و نمك استخراج مي شود.
در استان كردستان حدود يك ميليون و 788 هزار هكتار منابع طبيعي شامل 373 هزار هكتار جنگل و يك ميليون و 414 هزار هكتار مرتع وجود دارد كه معادل 61درصد سطح استان را شامل مي شود.
3020/9102