۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
کد خبر 82900671
۰ نفر
سه بانك ایرانی در آلمان شعبه می زنند

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان اعلام كرد: بانك های ایرانی خاورمیانه، سامان و سینا قصد دارند برای تسهیل مراودات تجاری ایران با شركای خارجی بویژه اروپا در آلمان شعبه تاسیس كنند.

«علی ماجدی» كه برای شركت در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا به تهران سفر كرده است، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق برنامه، بانك خاورمیانه در شهر مونیخ و بانك سامان در شهر فرانكفورت شعبه می زند اما بانك سینا هنوز شهر مورد نظر خود را تعیین نكرده است.
وی یادآور شد، پیش از بانك های خصوصی و پس از اجرای برجام، بانك ملی ایران در هامبورگ و بانك سپه شعبه فرانكفورت در حوزه تجارت خارجی و عملیات ارزی ایران فعال شده اند و بانك «تجارتی ایران و اروپا» نیز در این عرصه فعالیت دارد به گونه ای كه بخش قابل توجهی از مراودات ارزی ایران پس از برجام به همت شعبه بانك ملی در آلمان و بانك مشترك ایران و اروپا انجام شده است.
ماجدی، سطح روابط تجاری ایران و آلمان در سال گذشته میلادی را 3.4 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: در 2 ماهه نخست سال جاری میلادی شاهد رشد 12.5 درصدی سطح مراودات تجاری دو كشور بوده ایم.
به گزارش ایرنا، آلمان تا پیش از اعمال تحریم ها، جزو بزرگترین شریكان تجاری ایران بود؛ با لغو تحریم ها و اجرای برجام در دی ماه 1394 این كشور تلاش كرد بار دیگر در بازار ایران حضور یابد. بر اساس آمار گمرك، آلمان در سال گذشته بیش از سه میلیارد و 84 میلیون دلار كالا به ایران صادر كرد و در رده پنجم بزرگترین صادركنندگان كالا به ایران قرار گرفت؛ با این حال هنوز در حوزه واردات از ایران بویژه خرید نفت چندان پیشتاز نبوده و در فهرست پنج كشور برتر واردكننده كالا از ایران قرار ندارد.

** صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد
«میشائیل كلور برشتولد» سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران نیز امروز (یكشنبه) اعلام كرد، صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد و در مقابل صادرات اروپا به ایران نیز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد رشد را تجربه كرد.
وی كه در دومین روز از همایش تجاری و بانكی ایران - اروپا در تهران سخن می گفت، تاكید كرد پیوستن كامل ایران به اقتصادی جهانی نیازمند بهبود جایگاه تهران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به عنوان نهاد مرجع تصمیم گیر در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است و در این صورت، ایران مزایای بیشتری از برجام را تجربه خواهد كرد.
وی خواستار رعایت استانداردهای مرتبط با شفافیت مالی در بانك های ایرانی شد تا سرمایه گذاران بتوانند با اعتماد بیشتری نسبت به سرمایه گذاری و روابط مالی اقدام كنند.
سفیر آلمان در تهران تاكید كرد: آلمان توافق برجام را جدی می داند و تلاش می كند با متعهد ماندن در اجرای برجام، نقش سازنده و فعالی را بین ایران و اتحادیه اروپا برعهده گیرد.
اقتصام*2025** 2023