30 درصد جامعه ایرانی به اختلالات روانی مبتلا هستند

تهران- ایرنا- رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی 22 تا 30 درصد افراد جامعه (از هر 10 نفر سه نفر) به درجاتی از اختلالات روانی مبتلا هستند كه بر این اساس باید یك سوم بیمارستان های كشور به بیماری های روانی اختصاص یابد.

به گزارش ایرنا، دكتر ایرج خسرونیا روز یكشنبه در نشست خبری به مناسب برگزاری بیست و نهمین كنگره جامعه متخصصان داخلی ایران از 21 تا 24 اردیبهشت ماه در مركز همایش های رازی، اظهار كرد: در تهران آمار وضعیت بدتری دارد؛ به گونه ای كه 30 تا 36 درصد به اختلالات روانی گرفتار هستند و در این بین زنان سهم 36 درصدی دارند.
وی با انتقاد از توجه اندك به بیماری های روانی و اختصاص ناچیز مراكز درمانی نسبت به شمار مبتلایان به این بیماری ها، گفت: ارایه این آمارها برای آگاهی مردم عادی نیست بلكه هشداری برای مسئولان و سیاستگذاران است كه توجه بیشتری به این موارد داشته باشند؛ وقتی 30 درصد افراد جامعه بیماری روانی دارند باید 30 درصد از بیمارستان ها نیز به درمان این بیماران اختصاص یابد.
خسرونیا به تاثیر زیاد این قبیل اختلالات در زندگی روزمره افراد جامعه اشاره كرد و افزود: چند درصد از این افراد شاید بتوانند اختلالات روانی خود را پنهان یا كنترل كنند اما روزانه در سطح شهر شاهد هستیم كه افراد به خاطر یك تصادف ساده با یكدیگر گلاویز شده و حتی در مواردی به قتل منجر می شود.
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران همچنین خاطرنشان كرد: در مطب ها شاهد هستیم كه شمار زیادی از بیماران كه از مشكلات جسمانی مانند ناراحتی های گوارشی یا قلبی گلایه می كنند، هیچ مشكل جسمی ندارند؛ پس از بررسی ها و آزمایش های پزشكی مشخص می شود كه مشكل این افراد روانی است و باید تحت درمان های روانپزشكی قرار گیرند.
خسرونیا نبود فرهنگ مراجعه به روانپزشكان را از دیگر معضلات جامعه دانست و گفت: بسیاری از این بیماران زمانی كه به آنها گفته می شود باید به روانپزشك مراجعه كنید برآشفته می شوند و ترجیح می دهند به جای مراجعه به متخصصان این رشته، درمان بیماری را از پزشك معالج خود دریافت كنند.
وی با تاكید بر اینكه باید این ترس از مراجعه به روانپزشكان با ارتقای آگاهی مردم نسبت به بیماری های روانی برطرف شود، گفت: یكی از دلایل ترس از مراجعه به روانپزشكان، در واقع ترس از انگ بیمار روانی بودن از سوی جامعه، خانواده و اطرافیان است كه مانع از مراجعه بیماران به متخصصان این رشته می شود.

** روند روبه رشد شمار سالمندان و نیاز به توجه و برنامه ریزی مسئولان
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران با بیان اینكه شمار سالمندان در كشور ما رو به افزایش است و به تبع آن میزان مبتلایان به بیماری های مختلف ازجمله سرطان روند روبه رشد خواهد داشت، اظهار كرد: درحال حاضر هشت درصد جامعه را سالمندان (60 سال به بالا) تشكیل می دهند اما طی 10 سال آینده این رقم به 12 درصد می رسد؛ بنابراین لازم است به تناسب این افزایش، از هم اكنون تمهیدات لازم در سطح سیاستگذاری كلان حوزه سلامت كشور اندیشیده شود.
خسرونیا افزود: همانطور كه متخصص كودكان داریم و كودكان به این متخصصان ارجاع داده می شوند، باید متخصصان سالمندان نیز تربیت شوند تا آمادگی لازم را برای چند سال آینده در مواجهه با بیماری ها به ویژه سرطان كه از بیماری های وابسته به سن است، داشته باشیم.
وی یكی از علل اصلی ابتلا به سرطان در كنار افزایش سن را مصرف مواد مخدر از جمله تریاك و سیگار عنوان كرد و گفت: طبق آمار رسمی 2 میلیون نفر و طبق آمار غیررسمی پنج میلیون نفر در ایران تریاك مصرف می كنند؛ استعمال این مواد نقش قابل توجهی در بروز سرطان های پانكراس، ریه، مثانه و مری دارند.
خسرونیا درمورد اینكه آیا پارازیت ها نیز در بروز سرطان تاثیرگذار هستند، توضیح داد: هنوز این مساله ثابت نشده اما دیده شده است تعداد جنین های ناقص در خانواده هایی كه در اطراف دكل های مخابراتی هستند، بیشتر است.

** اجرای موفق طرح تحول سلامت نیازمند اختصاص بودجه كافی
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران همچنین در مورد طرح تحول سلامت و میزان موفقیت آن اظهار كرد: این طرح توانست زخم كهنه حوزه سلامت كشور را تا حدودی التیام بخشد اما به دلیل كمبود بودجه تاكنون نتوانسته است به اهداف ترسیم شده برسد.

** ورود 400 نوع ماده سمی به بدن با هر پك قلیان
دكتر داریوش آقاخانی عضو هیات مدیره جامعه متخصصان داخلی ایران با انتقاد از روند رو به افزایش مصرف قلیان در بین جوانان و به ویژه زنان، آن را عامل ابتلا به بسیاری از بیماری ها ازجمله سرطان و بیماری های قارچی دانست و گفت: با هر پك قلیان 400 نوع ماده سمی وارد بدن می شود.
وی اظهار كرد: بیشتر مواد سمی كه با مصرف قلیان وارد بدن می شوند، سرطان زا هستند و در قلیان های معطر شدت تاثیر این مواد سمی بیشتر است.
آقاخانی افزود: همچنین قلیان به دلیل داشتن محیط مرطوب، محل مناسبی برای رشد قارچ ها به شمار می رود و همین مساله سبب بروز انواع بیماری های قارچی در مصرف كنندگان می شود.
آقاخانی با انتقاد نسبت به ریخته شدن قبح مصرف قلیان در خانواده ها اظهار كرد: با رشد مصرف قلیان در خانواده ها به ویژه در بین نوجوانان و جوانان و با توجه به اینكه مصرف ماده دخانی تنباكو به خصوص تنباكوهای معطر به عنوان یكی از عوامل بروز سرطان ثابت شده است، باید انتظار داشته باشیم كه تا چند سال آینده تعداد مبتلایان به انواع سرطان در كشور ما افزایش قابل توجهی داشته باشد.

** متخصصان داخلی نیازمند توجه ویژه مسئولان به تعرفه ها
بازرس جامعه متخصصان داخلی گفت: میزان تعرفه های متخصصان داخلی متناسب به سایر رشته های پزشكی افزایش لازم را نداشته و حتی در مواردی كاهش نیز داشته است؛ به گونه ای كه میزان ضریب K خدمات این رشته از 42 هزار تومان به حدود 25 هزار تومان كاهش یافته است.
آقاخانی افزود: برای امسال نیز اعلام شده كه تعرفه های متخصصان داخلی پنج درصد افزایش می یابد؛ البته این اعلام رسمی نیست و در رسانه ها مطرح شده است.
وی با بیان اینكه این مساله سبب دلسردی متخصصان جوان این رشته می شود، ابراز امیدواری كرد كه این مساله اصلاح تا انگیزه بیشتری به قشر جوان متخصصان این رشته برای ادامه كار داده شود.
آقاخانی با اشاره به نقش متخصصان داخلی در درمان بیماران گفت: متخصصان این رشته در بسیاری از اورژانس های كشور به صورت 24 ساعته خدمات ارائه می كنند و اگر متخصصان سایر رشته ها در اورژانس حضور نداشته باشند، به جای آنها بیماران را معاینه می كنند؛ بنابراین لازم است قانونگذاران مزایا و امكاناتی كه برای سایر رشته های پزشكی اختصاص داده اند، برای متخصصان داخلی نیز درنظربگیرند.

** تب كریمه كنگو
دكتر كیوان الچیان عضو هیات مدیره جامعه متخصصان داخلی در خصوص شیوع این بیماری با بیان اینكه آماری از شمار مبتلایان نداریم، اظهار كرد: این بیماری از راه ترشحات بدن مانند بزاق، خون و مدفوع منتقل می شود و بیشتر در مناطق جنوبی ایران و افغانستان شایع است.
وی افزود: یك تا پنج روز دوره كمون (نهفتگی) این بیماری است كه در این زمان فرد مبتلا می تواند عامل انتقال بیماری باشد و خونریزی منتشر در قسمت های مختلف بدن نیز از عوارض این بیماری به شمار می رود.
الچیان با تاكید بر رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از انتشار این بیماری، گفت: پزشكان و پرستاران باید در زمان شیوع این بیماری كه در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت ماه است دقت بیشتری داشته باشند و عموم جامعه نیز گوشت و فراورده های گوشتی را از مراكز معتبر تهیه كنند.
علمی **1834*2017