۹ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۳
کد خبر: 82900462
۰ نفر
خيز آمل براي تصاحب عنوان داري كشتي فرنگي

ساري - ايرنا - كشتي فرنگي در شهرستان آمل با واسطه درخشش قاسم رضايي دارنده نشان طلا و برنز المپيك لندن و ريو و همچنين شركت در المپيك پكن علاقه مندان پر و پا قرصي يافت كه توانستند سرانجام نتيجه زحماتشان را اين روزها با حضور در تيم ملي و ديگر سطوح كشتي كشور بگيرند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، كشتي فرنگي در شهرستان آمل برخلاف كشتي آزاد ، اين شهرستان را به يكي از قطب هاي مهم و اصلي اين رشته در كشور تبديل كرده به طوري كه هم اكنون از محسن حاجي پور ، علي ارسلان و اميرحسين حسيني سه ملي پوش دعوت شده مازندراني به اردوي آماده سازي تيم ملي كشتي فرنگي بزرگسالان ايران ، هر سه نفر از شهرستان آمل هستند.
علاوه بر اين ، هم اكنون تعدد كشتي گيران فرنگي كار با انگيزه كه در رده هاي سني پايه و جوانان در پشت نوبت براي حضور در تيم هاي منتخب استان و تيم هاي ملي هستند ، ظرفيت بالاي شهرستان آمل در كشتي فرنگي را به رخ دگير شهرستان ها كشيده است .
همچنين مربيان با سابقه و كار بلد همچون حسن حسين زاده و بختيار تقوي نيا مربيان آملي هستند كه در سال هاي اخير يك پاي ثابت حضور در كادر فني تيم هاي ملي كشتي فرنگي در رده هاي سني جوانان و نوجوانان بودند.
** آزمون بزرگ با جوانان با انگيزه در ليگ كشتي
به واسطه اين سرمايه هاي ارزنده و علاقه مندان زياد در كشتي فرنگي و همچنين اعلام آمادگي همه كشتي گيران فرنگي ، هيات كشتي اين شهرستان حضور در مسابقات ليگ دسته يك كشتي فرنگي باشگاههاي كشور را به علاقه مندان به اين رشته ورزشي درآمل نويد داد.
هم اكنون وعده هيات كشتي آمل با آغاز ثبت نام و استقبال گرم كشتي گيران جوان براي عضويت در تيم كشتي شهرستان به واقعيت پيوسته است .
نماينده كشتي آمل در ليگ بايد اسامي 25 كشتي گير را به فدراسيون اعلام كند كه تاكنون 22 كشتي گير آملي قرارداد خود را با اين تيم در ليگ قطعي كردند.
تاكنون در وزن55 كيلوگرم علي اسكو ، در وزن 60 كيلو گرم پوريا كرمي و كيانوش غضنفريان ، در وزن 63 كيلوگرم محسن حاجي پور ، علي محمدي ، اميرحسين حاجي پور ، در وزن 67 كيلو گرم ، اميرمحمد رضايي و عليرضا عباسي ، در وزن 72 كيلوگرم علي ارسلان ، علي امامي و مهدي عليزاده در وزن 77 كيلو گرم سجاد فرج پور و علي اصغر اباذريان ، در وزن 82 كيلوگرم ناصر عليزاده و مهدي محمدزاده ، در وزن 87 كيلو گرم مهران اصغري و مهدي بالي ، در وزن 97 كيلو گرم اميرحسيني ، حسين آرين نژاد و علي قاسمي و در وزن 130 كيلوگرم مجتبي حسيني و ابوالفضل فلاح با نماينده آمل قرارداد بستند.
هدايت تيم كشتي فرنگي آمل در ليگ دسته يك باشگاههاي كشور بر عهده بختيار تقوي نيا است و عادل بالي تبار و هادي حسن نژاد به عنوان مربي در كادر فني اين تيم حضور دارند.
اين كشتي گيران در گفت و گو باخبرنگار ايرنا اعلام كردند كه شهرستان آمل داراي ظرفيت بالايي در كشتي فرنگي بوده و حق اين شهرستان است كه كشتي گيران باانگيزه اش در ميدان هاي مهم كشوري ديده شوند.
اين كشتي گيران با يكديگر عهده بسته اند كه همان گونه كه بدون چشم داشت مالي تيم را تشكيل دادند ، تلاش خواهند كرد تا سهميه حضور در ليگ برتر را نيز كسب كنند.
يكي از مربيان تيم آمل در خصوص حضور تيم آمل در مسابقات ليگ به خبرنگار ايرنا گفت : حضور در مسابقات ليگ از خواسته هاي جدي جامعه كشتي شهرستان آمل بوده و خوشحال هستيم كه اين آرزو در سال جاري در حال تحقق يافتن است.
عادل بالي تبار افزود : كشتي فرنگي آمل بدون شك اكنون يكي از قطب هاي اصلي اين رشته در كشور است و حضور سه فرنگي كار از يك شهرستان به نمايندگي از مازندران كشتي خيز در اردوي تيم ملي كشتي فرنگي بزرگسالان نشان از جايگاه ويژه و ممتاز اين شهرستان است.
وي ادامه داد : خوشبختانه چند حامي مالي هم قبول كردند كه از تيم شهرستان در ليگ حمايت كنند و اين باعث دلگرمي ماست و اگر هم اين مهم رخ ندهد ، خود اين كشتي گيران با بضاعت كم ليگ را به پيش خواهند برد.
بالي تبار با بيان اينكه تركيب تيم آمل كاملا بومي بسته شده و فقط سه كشتي گير از نوشهر به اين تيم اضافه خواهند شد ، ادامه داد: كشتي فرنگي آمل اين پتانسيل و قابليت را با كشتي گيران بومي خود دارد و اميداوريم با صعود به مراحل بالاتر ، جواز حضور در مسابقات فصل آينده ليگ برتر را نيز كسب كنيم.
** رقابت 14 تيم در ليگ كشتي دسته يك باشگاه هاي كشور
رييس كميته ليگ فدراسيون كشتي هم در اين رابطه به خبرنگار ايرنا گفت : فصل جديد مسابقات ليگ كشتي آزاد و فرنگي دسته يك باشگاههاي كشور در سال جاري با حضور 14 تيم برگزار مي شود.
مهدي توكلي افزود : ليگ كشتي آزاد دسته يك باشگاههاي كشور در دو گروه برگزار مي شود كه در گروه (الف) تيم هاي هيات كشتي بابل ، هيات كشتي بابلسر ، پتروشيمي بهشهر ، هيات كشتي همدان و هيات كشتي آذربايجان شرقي و در گروه (ب) نيز تيم هاي شهداي پازوار اميركلا ، شهر بي نقطه ساري ، هيات كشتي گلستان و شهرداري مشهد حضور دارند.
وي ادامه داد : همچنين در ليگ دسته يك كشتي فرنگي نيز تيم هاي آنزان ايذه ، رضا پويش اهواز ، شركت ملي حفاري ، شهرداري مشهد و هيات كشتي اردبيل و هيات آمل حضور دارند.
توكلي گفت كه ليگ دسته يك كشتي باشگاههاي كشور از ششم ارديبهشت در رشته آزاد و از 13 ارديبهشت نيز در رشته فرنگي آغاز خواهد شد و به مدت حدود سه ماه به طول خواهد انجاميد و بعد از آن ليگ برتر باشگاههاي كشور آغاز مي شود.
گزارش از : مهدي غلامي
7327/1654

سرخط اخبار استان‌ها