استاندار: اولویت های توسعه خراسان شمالی تغییر نكرده است

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی با اشاره به گلایه های رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان از انجام برخی مصاحبه ها مبنی بر تغییر اولویت های توسعه در این خطه گفت: اولویت های توسعه تغییر نكرده و همچنان، كشاورزی در اولویت است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا صالحی شنبه شب در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اظهار كرد: اولویت های توسعه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان مشخص می شود و اكنون بخش های كشاورزی، گردشگری و صنعت به ترتیب برای توسعه مورد توجه هستند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی در این نشست با انتقاد از انتشار مطلبی مبنی بر اینكه اولویت توسعه استان تغییر كرده است گفت: در این خبر، از قول رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام شده كه معادن خوبی در استان شناسایی شده و بر این اساس اولویت توسعه نیز از كشاورزی به معدن، تغییر یافته است.
عبدالله یوسفی اظهار كرد: این مصاحبه های زودهنگام سبب بروز مشكلات در جامعه می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان اینكه انتقاد مزبور را قبول دارم و اظهارات عنوان شده در خبر مزبور را تكذیب می كنم گفت: در این باره به رسانه انتشار دهنده مطلب، تذكر داده شده است.

* خراسان شمالی از ظرفیت كارگروه ملی رونق تولید استفاده نكرده است
استاندار خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینكه این استان تاكنون از ظرفیت های كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید استفاده نكرده است گفت: ظرفیت های این كارگروه باید مورد توجه استان قرار گیرد.
وی تصریح كرد: تسهیلات و ظرفیت هایی كه در كارگروه مزبور وجود دارد، می تواند برای رونق تولید و حل مشكلات مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به ویژگی های اقتصاد مقاومتی گفت: عدالت محور بودن، توجه به دانش بنیان، درون زا و برون گرا بودن از ویژگی های مهم در اقتصادی مقاومتی است.
صالحی تصریح كرد: باید توسعه متوازن در استان مورد توجه باشد و البته برای توسعه اقتصاد، نقش مردم و بخش خصوصی باید مورد توجه باشد.

* لزوم واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی
استاندار خراسان شمالی با تاكید بر لزوم واگذاری پروژه های ناتمام به بخش خصوصی اظهار كرد: واگذاری پروژه های ناتمام به این بخش در استان هنوز به خوبی رقم نخورده است.
وی گفت: علت های موفق نبودن واگذاری پروژه های ناتمام به بخش خصوصی، عدم رغبت بخش خصوصی به ورود به این عرصه، سخت گیری های مدیران اجرایی و سایر مشكلات احتمالی باید شناسایی و احصا شود.

* تولیدات باید در بازار جهان قابل رقابت باشد
صالحی با بیان اینكه درون زا و برون گرا بودن از ویژگی های اقتصادی مقاومتی است اظهار كرد: این موارد بدان به این معنا است كه محصولات داخل به لحاظ قیمت و كیفیت با تولیدات خارج قابل رقابت باشد و در این زمینه باید با كاهش هزینه های تولید، قیمت اجناس را پایین آوریم تا توان رقابت در بازارهای جهانی افزایش یابد.
وی با تاكید بر حمایت از كالای ایرانی گفت: دولت، دستگاه های اجرایی را از خرید اجناس خارجی كه مشابه داخلی دارند، منع كرده و بر این اساس كالای داخلی بر كالای خارجی كه مشابه داخلی دارد در اولویت است.
استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینكه این استان در سال گذشته در نرخ مشاركت اقتصادی رتبه نخست استان های كشور را داشته و در نرخ بیكاری در رتبه چهارم قرار داشت اظهار كرد: این آمار بر اساس شاخص های تعریف شده در سطح كشور اعلام شده است از این رو انتقاد به آمار اشتغال ایجاد شده در واقع باید انتقاد به شاخص ها باشد.
استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق كشور واقع است.
7185/ 6042