عمليات اجرايي مركز تخصصي مبل در اشترمل تويسركان آغاز شد

همدان - ايرنا - عمليات اجرايي مركز تخصصي مبل و منبت روز شنبه با حضور استاندار همدان در روستاي اشترمل شهرستان تويسركان آغاز شد.

به گزارش ايرنا، استاندار همدان در اين آيين با بيان اينكه مبل و منبت تويسركان در كشور سرآمد است گفت: هدف ما از توسعه گردشگري علاوه بر بازديد از اماكن ديدني و استفاده از مزاياي آب و هوايي استان، عرضه و فروش كالاهاي توليدي همدان به ويژه مبل و منبت است.
محمدناصر نيكبخت افزود: مجوز صادر شده خوشه مبل و منبت و نشان جغرافيايي براي تويسركان نيازمند وجود سالن اجتماعات در اشترمل است كه ساخت اين سالن در مدت 6 ماه ، مقدمه اي براي گسترش بيشتر اين صنعت در روستاهاي شهرستان است.

** بازديد استاندار همدان از باغ مادري تويسركان
استاندار همدان در سفر به شهرستان تويسركان از باغ مادري بازديد كرد و گفت: دنيا گردو را با نام تويسركان مي شناسد و تمام طرح هاي ترويجي در حوزه باغ هاي گردو بايد در تويسركان اجرايي شود.
نيكبخت افزود: سالم سازي، سلامت و اقتصاد گردوي تويسركان بايد در اولويت كاري سازمان جهاد كشاورزي باشد.
وي افزود: تويسركان در مسير توسعه ارزشمندي قرار گرفته است و مطالبات باقي مانده از سنوات گذشته را به سرعت پيگيري مي كند.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان همدان نيز در بازديد استاندار همدان از باغ مادري نهالستان گردوي تويسركان گفت: در حال حاضر در مرحله اول سه هزار و 700 اصله نهال گردو وارد شهرستان شده و در حال كشت است.
منصور رضواني جلال ادامه داد: در حال حاضر روزانه 50 نفر اشتغالزايي براي اهالي روستاهاي اطراف در كشت نهال هاي پيوندي انجام مي شود.
روستاي اشترمل با برخورداري از كارگاههاي فعال منبت كاري و سطح بالاي توليدات مركز توليد مبل و منبت شهرستان تويسركان و يكي از قطب هاي اين بخش در استان همدان است.
در حال حاضر 343 كارگاه منبت كاري با فعاليت 735 نيروي انساني در روستاي اشترمل مشغول به كار هستند.
علاوه بر توليدات منبت ، نجاري ، توليد كلاف مبلمان و ابزار چوب و ماشين كاري مبلمان نيز از هنر و صنعت هاي اين روستا محسوب مي شوند.
مهمترين استيل توليد مبلمان با عنوان طرح سلطنتي در اين روستا يكي از انحصاري ترين استيل مبلمان در كشور به شمار مي آيد.
شهرستان تويسركان با برخورداري از پنج هزار و 500 هكتار باغ‌هاي گردو و توليد ساليانه حدود 17 هزار تن از اين محصول با مرغوبيت و كيفيتي در مقياس جهاني، پايتخت گردوي ايران نام گرفته و اكنون مي‌خواهد مركز توزيع نهال گردو در كشور باشد.
در سال 96 با حضور معاون امور زراعي وزير جهاد كشاورزي كلنگ‌زني نهالستان باغ مادري گردوي تويسركان در روستاي مراد آباد به مساحت 11 هزار هكتار انجام شد.
شهرستان تويسركان از سال گذشته با تصميم وزارت جهاد كشاورزي به عنوان شهرستان آزمونه اصلاح باغ هاي گردو و سرشاخه‌كاري و پيوند اين درختان در كشور برگزيده شده و بر اين اساس مقرر شده تا سه هزار هكتار از مجموع پنج هزار و 500 هكتار باغ هاي گردوي شهرستان تويسركان در بازه زماني پنج ساله اصلاح شوند.
7523/2087