۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۶
کد خبر: 82899741
۰ نفر
صادرات آب در ظرفي بنام هندوانه -كميل بهشتيان**

كرمان- با تمام توصيه ها و تاكيداتي كه دولت طي سال هاي اخير بر تغيير الگوي كشت داشت باز هم مشاهده مي كنيم در منطقه خشكِ جنوب اين استان، صادرات آب با كشت هندوانه اي كه براي توليد هر كيلوي آن 280 ليتر آب مصرف مي شود همچنان ادامه دارد.

علم اقتصاد به ما مي گويد وقتي براي هر كيلو هندوانه 280 ليتر آب مصرف مي شود، اين محصول را بايد به قيمتي بيش از هزينه تمام شده به فروش برسانيم به عنوان مثال اگر قيمت هر ليتر آب كشارزي را تنها 60 تومان در نظر بگيريم فقط 16 هزار و 800 تومان هزينه آب يك كيلو از محصولمان مي شود در حالي كه هزينه هاي ديگري همچون اجاره زمين، كود، سم و غيره هم به آن افزوده مي شود و اين يعني اينكه اگر بخواهيم اقتصادي پيش برويم و ضرر نكنيم بايد هر كيلو هندوانه را حدود 20 هزار تومان بفروشيم و اين درحالي است كه امروز هندوانه را كيلويي 200 تومان، آن هم با منت از كشاورز ما مي خرند، يعني با توليد هر كيلو هندوانه بيش از 19 هزار تومان خسارت به خود و منطقه وارد كرده ايم و اگر با اين شرايط تنها 10 تن هندوانه برداشت كنيم در حقيقت بيش از 190 ميليون تومان ضرر كرده ايم چرا كه فقط 2 ميليون تومان از مجموع هزينه هايمان برگشته، پس فراموش نكنيم اينها همه خساراتي است كه خودمان به نسل آينده وارد مي كنيم.
حقيقتا در چنين شرايطي كه صدايِ زنگ خطر بحران آب، گوشهايمان را آزار مي دهد بايد براي كاشت محصولاتي همچون هندوانه، جريمه ها و مجازات هايي متناسب در نظر گرفته شود كه ديگر كسي اينگونه به خود و منطقه خسارت وارد نكند چرا كه به هيچ وجه منطقي نيست كسي يك كاميون هندوانه را 2 ميليون تومان بفروشد و 190 ميليون تومان خسارت به محل وارد كند!
با اين تعاريف، اگر دولت هر سال فقط 2 ميليون تومان به كشاورز بدهد و از او بخواهد كه در ازاي اين مبلغ، چيزي كشت نكند، قطعا سودِ بيشتري نصيب كشور خواهد شد...
كنترل مصرف آب، مي تواند عمر كشاورزي در ديار كريمان را به مراتب، طولاني تر كند و به خوبي روشن است كه اجراي چنين طرحي بدون حمايتِ درست و حسابي دولت و مشاركت دلسوزانه كشاورزان، امكان پذير نبوده و نخواهد بود.
طي سال هاي اخير، تسهيلات بلاعوضي براي اجراي سيستم آبياري قطره اي به كشاورزان اين خطه پرداخت و مشاوره هاي مختلفي هم توسط كارشناسان سازمان جهاد كشاورزي ارائه شده است.
بنا به اذعان مسئولان سازمان جهاد كشاورزي، مشاوره ها و آموزش هايي در خصوص زمان كشت، نوع كشت و ميزان استفاده از نهادهاي كشاورزي و همچنين نحوه آبياري مزارع و ديگر مولفه هاي كشاورزي به كشاورزان جنوب كرمان ارائه شده و با اين آموزش ها انتظار مي رفت هيچ كشاورزي در جنوب كرمان به كاشت محصولاتي با مصرف زياد آب روي نياورد اما در كمال تعجب، باز هم در اين منطقه خشك و كم آب، هندوانه كاشته شد!!!
آري اين روزها صادرات آب در ظرفي به نام هندوانه، طعم و مزه هميشگي اين محصول را گرفته و زمين ها را تشنه و تشنه تر كرده و اين حكايتِ تلخِ اهالي جنوب كرمان است...
رئيس ايرنا در جيرفت
7429/ 5054