۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 82899528
۰ نفر
43 دریانورد توفان زده درخلیج فارس نجات یافتند

بوشهر- ایرنا- سرپرست اداره كل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: نجات‌گران این اداره كل با استفاده از شناورهای ناجی، 43 سرنشین شناورهای توفان‌زده در خلیج فارس را در 2 روز اخیر نجات دادند.

به گزارش ایرنا، نورالله اسعدی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در پی وقوع توفان و متلاطم شدن خلیج فارس، هفت شناور درخواست كمك كردند كه نجات‌گران با شناورهای مجهز ناجی به یاری آنان شتافتند.
وی اضافه كرد: در ابتدا 2 فروند لنج باری كه مقصدشان بندرهای شادگان و ماهشهر در استان خوزستان بود 14 خدمه و سرنشین به سبب شرایط جوی نامساعد در دریا مسیر خود را به سمت بندر بوشهر تغییر دادند اما در این مسیر دچار حادثه ‌شدند.
اسعدی اضافه كرد: در پی اعلام اضطرار این شناورها كه بر اثر آبگرفتگی نیروی محركه خود از دست داده بودند نیروهای امداد و نجات اداره كل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در شرایط جوی نامساعد، برای كمك به آنها عازم دریا شده و همه خدمه و ملوانان این شناورها كه در معرض غرق شدن قرار داشتند را از مرگ حتمی نجات و به اسكله بندر بوشهر انتقال دادند.
وی با اشاره به اعزام شناور ناجی برای نجات 2 فروند شناور یدك كش و بارج در شرایط نامساعد جوی اظهار كرد: یدك‌كش و بارج ماكان كه در لنگركاه داخلی بندر بوشهر در انتظار ورود بودند دچار اضطرار شده و با توجه به خارج شدن بارج از كنترل و كشیده شدن لنگر توسط شناورهای خدماتی تحت كنترل در آمده و پس از نجات هفت سرنشین آنها در اسكله شماره 2 بندر بوشهر پهلو گیری شدند.
اسعدی ادامه داد: همچنین 2 فروند لنج باری دیگر كه از قطر به مقصد بوشهر در ورود به بندر دچار اضطرار شدند با اعزام امدادگران عملیات تسریع در ورود و پهلوگیری آنها انجام ‌شد و 16 نفر از سرنشینان آنها نجات یافتند.
وی گفت: با اعزام نجات‌گران شناور ناجی 9 برای امدادرسانی به لنج باری كه مسیر دبی به آبادان حدود 4 مایلی جزیره خارگ آسیب دیده و غرق شده بود 6 نفر از سرنشینان آن در امواج متلاطم خلیج فارس نجات یافته و به سلامتی در بندر خارگ منتقل شدند.
سرپرست اداره كل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اظهار داشت: در بنادر مختلف استان بوشهر مراكز جست وجو و نجات دریایی با تجهیزات پیشرفته شبانه‌روز آماده پاسخگویی به تحقق درخواست و مطالبات دریانوردان در خلیج فارس است.
وی بیان كرد: شناورهای حادثه دیده با هرگونه دستگاه‌های ارتباط تلفنی می‌تواند با مركز جست و جو و نجات دریایی استان بوشهر از طریق شماره تلفن 1550 تماس برقرار و خدمات لازم دریافت كنند.
6043**