۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۵
کد خبر: 82899522
۰ نفر
43 دريانورد توفان زده درخليج فارس نجات يافتند

بوشهر- ايرنا- سرپرست اداره كل بنادر و دريانوردي استان بوشهر گفت: نجات‌گران اين اداره كل با استفاده از شناورهاي ناجي، 43 سرنشين شناورهاي توفان‌زده در خليج فارس را در 2 روز اخير نجات دادند.

به گزارش ايرنا، نورالله اسعدي روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در پي وقوع توفان و متلاطم شدن خليج فارس، هفت شناور درخواست كمك كردند كه نجات‌گران با شناورهاي مجهز ناجي به ياري آنان شتافتند.
وي اضافه كرد: در ابتدا 2 فروند لنج باري كه مقصدشان بندرهاي شادگان و ماهشهر در استان خوزستان بود 14 خدمه و سرنشين به سبب شرايط جوي نامساعد در دريا مسير خود را به سمت بندر بوشهر تغيير دادند اما در اين مسير دچار حادثه ‌شدند.
اسعدي اضافه كرد: در پي اعلام اضطرار اين شناورها كه بر اثر آبگرفتگي نيروي محركه خود از دست داده بودند نيروهاي امداد و نجات اداره كل بنادر و دريانوردي استان بوشهر در شرايط جوي نامساعد، براي كمك به آنها عازم دريا شده و همه خدمه و ملوانان اين شناورها كه در معرض غرق شدن قرار داشتند را از مرگ حتمي نجات و به اسكله بندر بوشهر انتقال دادند.
وي با اشاره به اعزام شناور ناجي براي نجات 2 فروند شناور يدك كش و بارج در شرايط نامساعد جوي اظهار كرد: يدك‌كش و بارج ماكان كه در لنگركاه داخلي بندر بوشهر در انتظار ورود بودند دچار اضطرار شده و با توجه به خارج شدن بارج از كنترل و كشيده شدن لنگر توسط شناورهاي خدماتي تحت كنترل در آمده و پس از نجات هفت سرنشين آنها در اسكله شماره 2 بندر بوشهر پهلو گيري شدند.
اسعدي ادامه داد: همچنين 2 فروند لنج باري ديگر كه از قطر به مقصد بوشهر در ورود به بندر دچار اضطرار شدند با اعزام امدادگران عمليات تسريع در ورود و پهلوگيري آنها انجام ‌شد و 16 نفر از سرنشينان آنها نجات يافتند.
وي گفت: با اعزام نجات‌گران شناور ناجي 9 براي امدادرساني به لنج باري كه مسير دبي به آبادان حدود 4 مايلي جزيره خارگ آسيب ديده و غرق شده بود 6 نفر از سرنشينان آن در امواج متلاطم خليج فارس نجات يافته و به سلامتي در بندر خارگ منتقل شدند.
سرپرست اداره كل بنادر و دريانوردي استان بوشهر اظهار داشت: در بنادر مختلف استان بوشهر مراكز جست وجو و نجات دريايي با تجهيزات پيشرفته شبانه‌روز آماده پاسخگويي به تحقق درخواست و مطالبات دريانوردان در خليج فارس است.
وي بيان كرد: شناورهاي حادثه ديده با هرگونه دستگاه‌هاي ارتباط تلفني مي‌تواند با مركز جست و جو و نجات دريايي استان بوشهر از طريق شماره تلفن 1550 تماس برقرار و خدمات لازم دريافت كنند.
6043**