۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۰
کد خبر: 82899373
۰ نفر
گیاهان الوند زینت بخش سفره همدانی ها

همدان- ایرنا- دامنه بكر، زیبا و سرسبز الوند همه ساله در فصل بهار میزبان علاقه مندانی است كه علاوه بر استفاده از طبیعت كم نظیر این منطقه، برای چیدن گیاهان كوهی پا به این مكان خوش آب و هوا می گذارند.

به گزارش ایرنا، در این روزهای بهاری و دلپذیر به هر كوه و دشتی از استان سرسبز همدان كه پا می گذاری زنان، مردان و حتی كودكانی را می بینی كه هر كدام با عشق و علاقه با كیسه ای به دست در پی چیدن و جمع كردن گیاهان كوهی خودرو هستند.
دامنه های الوند همدان و طبیعت روستاهای این استان هر كدام با داشتن گونه های گیاهی بسیاری همه ساله در فصل بهار مردم را به سوی خود فرا می خوانند و مردم این دیار علاوه بر استفاده از این طبیعت پاك، برای زینت دادن به سفره های خود در این فصل از انواع و اقسام گیاهان كوهی تحفه ای با خود به خانه می برند.
غازیاقی، گلپر، بومادران، تلخه، كاسنی، بابوبه كوهی، شنگ و كنگر خوراكی از جمله مهمترین گیاهان كوهی است كه به صورت خودرو در دامنه های الوند و جای جای این استان می روید و مورد استقبال مردم قرار می گیرد.
البته در این فصل افراد زیادی از مردم این استان از طریق چیدن این گیاهان كوهی درآمد كسب كرده و برای خود و دیگران اشتغال موقت ایجاد می كنند.
این روزها اگر سری به بازار همدان بزنی شاهد فروش انواع و اقسام گیاهان كوهی توسط دستفروشان هستی؛ افرادی كه هر كدام با ریختن این گیاهان در داخل گونی و معرفی و عرضه آن به مردم در یك صف مرتب، فضای پیاده رو های چند نقطه از بازار همدان را قرق كرده اند.
در این میان زنان با سلیقه و با تجربه همدانی كه از خواص این گیاهان آگاهی كامل دارند از مشتریان پر و پا قرص این نوع گیاهان هستند.
یكی از بانوان همدانی كه چند نوع گیاه كوهی از جمله 'شنگ' خریده و مشغول پرداخت پول آن به فروشنده است به خبرنگار ایرنا می گوید: گیاه شنگ برای تقویت معده مقوی است و برگ های گیاه شنگ از خونریزی معده جلوگیری می‌ كند.
پروانه رادمند كه به گفته خود علاقه زیادی به استفاده از گیاهان كوهی دارد معتقد است این گونه گیاهان خاصیت بسیاری دارد و هر كدام از آن برای درمان دردی مفید است.
وی در مورد خواص بابونه كوهی هم می گوید: بابونه تقویت كننده مغز و اعصاب و درمان كننده سردرد و میگرن است.
یكی دیگر از بانوان میانسال همدانی كه دقتی خاص در خرید این گیاهان كوهی دارد نیز به خبرنگار ایرنا می گوید: كدبانوهای باسلیقه همدانی از این گیاهان در فصل بهار انواع آش، كوكو و خورشت تهیه كرده و سفره های خود را برای پذیرایی از مهمانان رنگارنگ می كنند.
فاطمه شهبازی ادامه داد: همچنین برخی از زنان این سبزی ها را به صورت خشك كرده و یا در داخل فریزر برای استفاده در فصل زمستان نگهداری می كنند كه البته استفاده تازه از این سبزی ها خواص بیشتری دارد.
یك كارشناس طب سنتی نیز با بیان اینكه هر یك از این گیاهان كوهی خاصیتی برای درمان دارند، تاكید كرد: مردم برای استفاده از این گیاهان كوهی برای درمان از نظر كارشناسان هم استفاده كنند.
محمدعلی احمدی با بیان اینكه بابونه كوهی كه در دشت های همدان هم فراوان دیده می شود خواص زیادی دارد، افزود: برای تسكین دردهای عضلانی دم كرده بابونه بنوشید، همچنین جویدن بابونه برای التیام زخم های دهان مفید است.
وی خطاب به مادران جوان گفت: برای تسكین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آنها دم كرده بابونه بدهید.
وی با بیان اینكه بابونه درمان كننده بی اشتهایی است و برای رفع ورم روده موثر است، ادامه داد: دم كرده بابونه درمان كننده كم خونی است همچنین بابونه تب بُر و تسكین دهنده درد و تقویت كننده معده است.
این كارشناس طب سنتی در مورد كاسنی هم گفت: عرق این گیاه قلب، كبد و كلیه را فعال می‌كند و تمامی قسمت‌های كاسنی اعم از ریشه و برگ مصرف دارویی دارند و مصرف دَم كرده برگ و یا ریشه كاسنی به مقدار یك فنجان قبل از هر وعده غذایی اثر تقویتی بر معده داشته و اشتها را زیاد می‌كند.
وی افزود: برگ تازه كاسنی حاوی ویتامین 'ث' فراوان بوده و از این رو مصرف آن التهابات لثه را كه ناشی از كمبود این ویتامین است، بهبود می‌بخشد.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از یك هزار و 500 گونه گیاهی كه در دشت های همدان می روید، 394 گونه، گیاهان دارویی هستند.
'عیسی بختیاری' افزود: 315 مورد از 394 گونه دارویی شناسایی شده در همدان به صورت خودرو در استان رویش دارند و 79 مورد از این تعداد بومی استان نبوده بلكه در همدان كشت می شوند.
وی ادامه داد: موسیر، تره كوهی، پیاز كلاغ، والك، غازیافی، پاكلاقی، باریجه، گلپر، بومادران، تلخه، كاسنی، كنگر خوراكی، بابونه كوهی، شنگ و گاوزبان از جمله گیاهان دارویی موجود در استان است.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان بیان كرد: گیاهان دارویی به سه بخش برداشت مجاز، برداشت مجاز مشروط و غیرمجاز(ممنوع) تقسیم بندی می شوند كه تنها برداشت نوع نخست برای مصارف خوراكی و زراعت آزاد است.
وی اضافه كرد: برداشت مجاز مشروط به گونه ای است كه كارشناسان با تهیه طرح هایی زمان و نحوه برداشت تعدادی از گیاهان دارویی در معرض انقراض و كمیاب را مشخص می كنند.
معاون فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار كرد: مولفه هایی همچون خشكسالی و تاثیر آن در كاهش گونه گیاهی، در معرض انقراض بودن این گونه ها، زمان و چگونگی برداشت گیاه به گونه ای كه به ریشه و ذخیره گاه اصلی ضربه وارد نشود در كمیته فنی بررسی می شود.
بختیاری گفت: با وجود اینكه برداشت برخی از گونه های در حال انقراض ممنوع است ولی برخی از شهروندان بی توجه به این امر به واسطه زیبایی و مصارف دارویی و خوراكی، اقدام به برداشت غیر مجاز كرده و زمینه انقراض گونه های گیاهی كمیاب را فراهم می كنند.
وی با ذكر اینكه كندن گیاه از ریشه به منزله مرگ گونه گیاهی است تاكید كرد: در این ایام كه همزمان با رویش گونه زیبای ˈلاله واژگونˈ است افراد اقدام به چیدن این گل زیبا از ریشه كرده در حالیكه لاله واژگون و دیگر گونه های گیاهی تنها در دامن طبیعت زیبایی خود را به رخ می كشند و در صورت چیده شدن در بهترین حالت بعد از یكروز شادابی خود را از دست می دهند.
وی اضافه كرد: برداشت گونه های گیاهی كمیاب و در معرض انقراض كه جزو ذخایر ژنتیكی استان و كشور محسوب می شوند آسیب جدی به طبیعت وارد كرده است چراكه ذخایر ژنتیكی در صورت انقراض قابل احیا نیستند.
بختیاری ادامه داد: شمار زیادی از گونه های گیاهی از روزگاران قدیم برای مردم شناخته شده هستند و افراد بومی منطقه با مصارف و استفاده های دارویی و درمانی آنها به طور كامل آشنایی دارند.
وی تاكید كرد: جنگل ها و منابع طبیعی و خدادادی دارای منابع غنی گیاهی از لحاظ دارویی، صنعتی و معطرسازی هستند كه ارزش آنها قابل محاسبه نیست.
وی گفت: همدان از استان های پیشرو در توسعه و كشت گیاهان دارویی است به گونه ای كه از گذشته های دور تاكنون این منطقه به عنوان مهد كشت و توسعه گیاهان دارویی شناخته می شود.
بختیاری اضافه كرد: استان همدان دارای 905 هزار هكتار اراضی ملی است كه 42 هزار و 566 هكتار آن شامل جنگل های طبیعی دست كاشت و اراضی جنگلی می شود و سهم همدان از مراتع كشور كمتر از یك درصد است.
وی تاكید كرد: با توجه به برداشت های بی رویه از گیاهان دارویی به همه مردم و علاقه مندان به طبیت توصیه كرد: در تولید و كشت گیاهان دارویی مشاركت كنند و این اداره آمادگی هر گونه مساعدت و همكاری در خصوص تخصیص زمین و سایر مساعدت های لازم را دارد.
2087/2090