60درصد قنات هاي خراسان شمالي به مرز خشكي رسيده است

بجنورد- ايرنا- مدير امور آب و خاك و فني و مهندسي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي با بيان اينكه خشكسالي هاي اخير آبدهي قنات ها را 20 درصد كاهش داده است، گفت: هم اكنون 60 درصد از قنات هاي استان به مرز خشكي رسيده است.

بهروز عربي شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: قنات خشك شده قابليت احيا و مرمت ندارد و تنها بارندگي هاي بسيار موثرمي تواند از خشكي قنات ها جلوگيري كند.
خراسان شمالي 629 رشته قنات به طول بيش از 500 كيلومتر دارد كه بيشترين آن در شهرستان هاي اسفراين و شيروان و كمترين آن هم در راز و جرگلان و بجنورد است.
وي با بيان اينكه ميزان استحصال سالانه آب قنات هاي استان در سال 93، 83 ميليون متر مكعب بوده است، گفت: كاهش بارندگي و خشكسالي هاي چند سال اخير استحصال آب در قنات ها را به 75 ميليون متر مكعب كاهش داده است.
عربي با بيان اينكه سالانه يك ميليارد متر مكعب آب از منابع مختلف استحصال مي شود، افزود: 10 درصد اين ميزان آب از قنات ها تامين مي شود.
مدير امور آب و خاك و فني و مهندسي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: 70 درصد معادل 700 ميليون متر مكعب آب استحصالي در بخش كشاورزي استفاده مي شود.
وي گفت: هم اكنون كشاورزان به اين نتيجه رسيده اند كه قنات يكي از بهترين و ارزان ترين منابع آبي است كه در چند ساله اخير براي احيا و مرمت اين منابع آبي تلاش زيادي شده است.
خراسان شمالي ۱۱ دشت دارد كه هشت دشت آن دشت هاي ممنوعه و ممنوعه بحراني است.
استان 28 هزار كيلومتر مربعي خراسان شمالي بيش از 344 هزار هكتار عرصه كشاورزي و باغي دارد كه به علت كاهش نزولات جوي با مشكل كم آبي مواجه شده است.
بر اساس اطلاعات استخراج شده از ايستگاه هاي شركت آب منطقه اي خراسان شمالي، از ابتداي سال آبي جاري تا اواخر فرودين ماه تنها 29.9 ميلي متر در استان به ثبت رسيده است، اين در حالي است كه در مدت مشابه سال گذشته 46.5 ميلي متر و در دراز مدت 63.2 ميلي متر بارندگي در استان گزارش شده بود.
ميزان بارندگي در سال آبي جاري در مقايسه با مدت مشابه پارسال 35.6 درصد و در مقايسه با دوره آماري بلند مدت 52.6 درصد كاهش داشته است.
در اين مدت كمترين بارش ها در ايستگاه جاجرم با 5.5 ميلي متر و بيشترين آن در ايستگاه آيرقايه با 71 ميلي متر به ثبت رسيده است.
كاهش بارندگي ها سبب شده است تا ميزان آبدهي رودخانه ها، ميزان ورودي رودها به سدها و نيز سطح منابع آبي زيرزميني در استان كاهش يابد.
7186/3007/6042