توافقنامه اولین سفر رفت و برگشت به مریخ امضاء شد

تهران-ایرنا- سازمان فضایی آمریكا (ناسا) و سازمان فضایی اروپا (Esa) دیروز توافقنامه ای را برای انجام اولین سفر رفت و برگشت به مریخ امضاء كردند.

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، این سفر می تواند امكان وجود حیات در مریخ و یا وجود احتمالی آن را در گذشته نشان دهد.
به گفته محققان آمریكایی و اروپایی، در این سفر رفت و برگشت نمونه های خاك مریخ جمع آوری و به زمین بازگردانده می شود.
تا كنون تلاش ها برای كشف این سیاره سرخ، تنها به تجزیه و تحلیل خاك مریخ توسط كاوشگرهای رباتیك و فرودگرهای ایستا تكیه داشت كه داده هایی را به زمین باز می گرداندند.
اما جمع آوری نمونه های مریخی و بازگرداندن آنها به زمین، امكان انجام آزمایش های مفصلی را در محیط آزمایشگاه ها با استفاده از دستگاه هایی فراهم می سازد كه برای حمل به این مسافت 34 میلیون مایلی بسیار سنگین و از لحاظ مصرف انرژی بسیار پر مصرف هستند.
در این ماموریت یك كاوشگر كه در یك مریخ نورد كار گذاشته می شود، نمونه هایی را از خاك مریخ جمع آوری می كند و بعد از سطح مریخ پرتاب می شود و به حالت یك 'مودول فرود' با كمك چترنجات بر زمین فرود می آید.
سپس این نمونه ها در زمین تحت یك شرایط سخت قرنطینه قرار می گیرند تا در صورت وجود ارگانیسم های مریخی در آنها، تحت آلودگی زمینی قرار نگیرند.
علمی**2038**6075