۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۳
کد خبر: 82898759
۰ نفر
مستندسازان ايراني خيلي خوشبخت هستند

تهران- ايرنا- «چچيليا مانييني» پيشكسوت فيلم هاي مستند ايتاليا، از ايران به عنوان كشوري با موزه هاي فراوان ياد كرد كه سوژه هاي خوبي را براي مستندسازان فراهم مي كند و به همين دليل مستندسازان ايراني را خيلي خوشبخت دانست.

مانييني در حاشيه سي و ششمين جشنواره جهاني فيلم فجر در پرديس چارسو به خبرنگار سينمايي ايرنا گفت: كساني كه مي خواهند در ايران مستندساز شوند، انسان هاي خيلي خوشبختي هستند. چون يك مستندساز بايد موزه هاي مختلفي را ببيند تا بتواند فيلم هاي مستند بسازد و ايران پر از موزه هاي بسيار زيباست كه براي مستندسازي قابل استفاده است.
وي كه به عنوان نخستين زن مستندساز ايتاليا پس از جنگ دوم جهاني شهرت يافته است، افزود: رفتن به موزه و ديدن آثار تاريخي در موزه ها مي تواند به مستندسازان ايده بدهد.
اين پيشكسوت عكاسي و ساخت مستند در ايتاليا افزود: البته مستندسازان ايراني علاوه بر استفاده از موزه هاي فراوان، شاعري همچون فردوسي دارند و اگر اشعار اين شاعر بزرگ را بخوانند و در ذهن خود بسپارند، مي توانند با ريتم و آهنگ اشعار فردوسي به ساخت مستندهايي بپردازند كه فيلم هايي فوق العاده خواهد شد.
وي درباره اهميت جشنواره جهاني فيلم فجر گفت: فيلم هاي بسياري از سراسر جهان براي اين جشنواره ارسال مي شود و ايران مي تواند اين فيلم ها را در تمام آسيا پخش كند. در واقع ايران مي تواند به عنوان مركزي براي راهيابي فيلم ها به مناطق مختلف آسيا باشد.
مانييني درباره اهميت فيلم مستند گفت: در همه جاي دنيا مرسوم است كه مردم براي سرگرمي به تماشاي فيلم مي نشينند و به همين دليل به سراغ فيلم هاي داستاني و سينمايي مي روند و بيشتر مردم جهان تصور مي كنند كه فيلم هاي مستند سرگرم كننده نيستند و به همين دليل به سراغ اين فيلم ها نمي روند در حالي كه اين تلقي اشتباه است.
وي تاكيد كرد: فيلم هاي مستند به انسان يك تصوير واقعي مي دهد و اين مساله مهمترين چيزي است كه هنگام ديدن فيلم با آن روبه رو مي شويد.
اين مستندسازي ايتاليايي درباره سابقه كاري خود گفت: من به مستندهايي مي پردازم كه به موضوع زن در ايتاليا اختصاص دارد و طي ده ها سال با ساختن چنين فيلم هاي مستندي توانستم ثابت كنم كه زنان نيز مي توانند فيلم بسازند و جذابيت كارهاي من در اين است كه زنان كاري را براي زنان انجام مي دهند.
وي كه در زمان حمله آمريكا به ويتنام در ويتنام شمالي حضور داشته، اظهار داشت: من در آن زمان در شمال ويتنام زندگي مي كردم و مي خواستم به كمك همسرم مستندي از جنگ ويتنام بسازم. البته مستندي كه مربوط به جنگ ميان جنوب و شمال ويتنام بود. در آن زمان در جنوب ويتنام همه چيز آمريكايي بود و در شمال همه ويتنامي بودند ولي كساني كه در شمال ويتنام بودند، توانستند هم فرانسوي ها و هم آمريكايي ها را شكست دهند.
سي و ششمين جشنواره جهاني فيلم فجر از پنجشنبه (30 فروردين) آغاز شد و امروز (جمعه) به كار خود پايان مي دهد.
فراهنگ**1003**1368