600 هكتار مزارع پرورش ميگو چابهار زير كشت رفت

چابهار- ايرنا - معاون آبزي پروري اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: 40 مزرعه به وسعت600هكتار از مزارع پرورش ميگو در منطقه ساحلي گواتر اين شهرستان به زير كشت رفت.

ميران صداقتي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: براي نخستين بار 250 ميليون پست لارو (بچه ميگو) در مركز تكثيرميگوي آبزي پرور شهرستان ساحلي كنارك در جنوب سيستان و بلوچستان توليد شده است.
وي گفت: توليد پست لارو در كنارك دسترسي آسان پرورش دهندگان براي كشت و پرورش ميگو را در اين منطقه فراهم كرده است.
وي ادامه داد: به طور متوسط هر هكتار مزارع پرورش ميگو زمينه اشتغال 2 نفر را فراهم كرده است و پيش بيني مي شود از هر هكتار بيش از سه تن برداشت شود.
وي تصريح كرد: برداشت ميگو از تيرماه سالجاري از مزارع سايت گواتر آغاز مي شود و تا پايان شهريور ادامه دارد.
وي با بيان اينكه يكي از مشكلات عمده پرورش دهندگان ميگو در كنارك و چابهار تهيه وانتقال بچه ميگو از ساير استانهاي ساحلي كشور به اين شهرستان ها بوده است، خاطرنشان كرد: توليد بچه ميگو در سيستان و بلوچستان به رونق و افزايش توليد منجر خواهد شد.
معاون آبزي پروري اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: 20 سايت مستعد پرورش ميگو با مساحت حدود 42 هزار هكتار در سواحل چابهار و كنارك شناسايي شده است.
صداقتي اظهار داشت: منطقه گواتر با ساحلي پاكيزه و بدور از آلودگي هاي صنعتي و شهري بهترين مكان براي پرورش ميگو در كشور است.
وي با بيان اينكه چابهار به دليل نزديكي به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب است خاطر نشان كرد: درجه حرارت سواحل اين شهرستان در هشت ماه از سال مناسب براي پرورش ميگو است كه اين امر سبب شده تا كارشناسان اين منطقه را به بهشت آبزي پروي تشبيه كنند.
وي بيان كرد: سايت پرورش ميگو گواتر با چهار هزار هكتار مساحت 660 هكتار تاسيسات زيربنايي دارد كه به 2 فاز شمالي و جنوبي تقسيم بندي شده است.
وي ادامه داد: فاز شمالي 107 مزرعه با تيپ 20 هكتاري طراحي شده كه هم اينك 92 مزرعه با سطح مفيد حدود هزار و 410 هكتار به بهره برداري رسيده است.
صداقتي اظهار داشت: 6 مزرعه 200 هكتاري در فاز جنوبي نيز طراحي شده كه هم اينك سه مزرعه كامل و يك مزرعه تا 50 درصد با سطح مفيد 430 هكتار به بهره برداري رسيده است.
وي با بيان اينكه تمامي زيرساخت ها براي سرمايه گذاري در بخش پرورش ميگو در سايت گواتر چابهار فراهم شده است خاطرنشان كرد: 47 كيلومتر جاده دسترسي آسفالته، 19 كيلومتر دايك حفاظتي به ارتفاع بيش از پنج متر، 33 كيلومتر كانال آبرساني، 39 كيلومتر كانال زهكش و 50 كيلومتر شبكه برق در سايت گواتر تا كنون اجرا شده است.
به گزارش ايرنا حدود 25 هزار صياد در قالب 34 تعاوني صيادي در آب هاي ساحلي شهرستانهاي كنارك و چابهار به وسيله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قايق مشغول صيد و صيادي هستند.
سيستان و بلوچستان به سبب گستردگي منابع آبي داراي 2 اداره كل شيلات در شمال و جنوب استان است كه اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان(آبهاي داخلي) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظيفه كنترل و حمايت از منابع آبي داخلي و اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهاي درياي عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقيانوسي ايران و سرزمين موج و مرجان واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان از 3 شهر به نام هاي چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكيل شده است.
3043**3213