۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۵۷
کد خبر: 82898593
۰ نفر
یادگار امام: شفافیت تنها راه مبارزه با فساد است

شهرری - ایرنا - تولیت آستان مقدس امام خمینی (ره) شفافیت را تنها راه مبارزه با فساد بیان كرد و گفت: هرچند كه شفاف سازی در اوایل ممكن است دردهایی داشته باشد، ولی مردم واقعیت ها را می فهمند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام سید حسن خمینی پنجشنبه شب در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در حرم مطهر امام راحل، با اشاره به اینكه نام مرحوم آیت الله طالقانی با شوراها پیوند ارزشمندی دارد، گفت: شورای پنجم مزین به نام مرحوم آیت الله هاشمی است؛ رأی به فرزند ایشان هم ادای دین به شخصیت كم نظیر و بلكه بی نظیر ایشان بود.
وی فلسفه قدرت در اندیشه دینی را «اطاعت از خدا» ذكر كرد و اظهار كرد: فلسفه قدرت به این است كه ما یك گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست.
وی تأكید كرد: اینگونه نیست كه اگر انسان از جامعه بركنار شد به این معناست كه در حال عبادت است و اگر به جامعه وارد شد در مسیر دوری از خدا قرار می گیرد.
سید حسن خمینی افزود: اگر در این مسیر قدم برداشتیم، اصل اولیه اطاعت از خدا، توسعه نفس خودمان و كار كردن برای روزی است.
وی با بیان اینكه ایام خدمت را حركت خودمان به سمت تعالی قرار دهیم، گفت: ایام خدمت را گرفتار انواع و اقسام معضلات نكنیم.
وی ادامه داد: اگر در دوره خدمت توجه نباشد، غیر از اینكه آسیب هایی را به دوستان وارد می كنیم، می تواند منشأ ضلالت شود و در روح آدم تباهی به همراه بیاورد؛ از طرف دیگر می تواند صدها گره از زندگی مردم باز كند كه هر گره صدها عبادت را در خود نهفته دارد.
یادگار امام تأكید كرد: مراقب باشید اژدهای نفس از صدها زاویه برای شما راه باز كرده است، اگر آب را دیدید و تر دامن نشدید، می شود گفت كه یك گام به جلو برداشته اید.
وی در مورد رابطه شورای شهر با جامعه نیز گفت: قطعا در كارهای اجتماعی هیچ وظیفه ای وجود ندارد، غیر از اینكه مردم از شما راضی باشند. یعنی اگر در آخر بخواهیم بگوییم این مجموعه موفق بوده یا نبوده باید رضایتمندی مردم را در نظر گرفت.
سید حسن خمینی اظهار داشت: اینگونه نیست كه بگویم همیشه مدیر باید یك حركت پوپولیستی انجام دهد كه مردم خوششان بیاید؛ آدمی باید افق آینده را ببیند.
وی عنوان كرد: به این باور دارم كه خرد جمعی اشتباه نمی كند. اگر شما درست تصمیم بگیرید مردم راضی می شوند؛ ولو اینكه ممكن است چند روز نارضایتی هم پدید آید.
وی افزود: به تریبون دارها توجه نكنید، اینها هم بخشی از جامعه هستند ولی در مجموع باید دید كه كلان این تصمیم یا كار به نفع و موجب رضایت جامعه است یا موجب رضایت جامعه نیست.
یادگار امام بیان كرد: دینداران زمانی كه تصدی امور مردم را بر عهده گرفتند؛ اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین بر می گردانند.
وی خاطرنشان كرد: وقتی دینداران تصدی دنیا می كنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند. از این رو باید در این مسیر همت بیشتری كرد و اگر در مجموع دیدید كه مردم راضی هستند یعنی كار خوب بوده و اگر ناراضی هستند یك جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا كنید.
سید حسن خمینی در مورد شروط رضایتمندی گفت: یكی از اموری كه همه جامعه نسبت به آن درست می گویند یا بخشی را استنباط می كنند بخش فساد اداری و فساد اقتصادی است، كار بسیار خوبی كه شورا با سامانه شفافیت شروع كرده و گامی كه در این مسیر برداشته بسیار كار درستی است.
وی افكار عمومی را راه مبارزه با فساد بیان كرد و گفت: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افكار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می كند؛ راه مبارزه «اتاق شیشه ای است» و ما همه باید بدانیم سر سفره مردم نشسته ایم؛ باید همه مردم ببینند.
وی ادامه داد: ممكن است این شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی تدبیر و خرد جامعه هم هست و مردم واقعیات را می فهمند و لذا هرچه بیشتر شفافیت را توسعه دهید.
یادگار امام ادامه داد: تلقی جامعه وقتی از فساد برداشته می شود كه احساس سلامت كند؛ احساس سلامت از خود سلامت مهمتر است.
وی افزود:در برخی موارد گندم داران جو فروش هستیم. برای اینكه نتوانسته ایم خیلی چیزها را درست بیان كنیم، لذا هم در شورای شهر و هم در شهرداری بر شفافیت پافشاری كنید.
وی اظهار داشت: آمارها نشان می دهد كه میزان آسیب های اجتماعی در تهران بالا است. نگاه شهرداری و شورای شهر باید نفی تبعیض باشد
وی یادآور شد:. نفی فقر وظیفه شما نیست ولی می توانید در مسیری قدم بردارید كه تبعیض را از بین ببرید.
سید حسن خمینی افزود: مدیران شهرداری از اتاق های خود بیرون بیایند و وسط میدان با مردم مواجه شوند و ارتباط برقرار كنند؛ مراوده با مردم را بیشتر كنند.
وی گفت: خیلی از مشكلات مردم رو در رو خیلی راحت حل می شود.
وی سومین نكته را بحث كارآمدی دانست و گفت: یكی از بحران های اجتماعی ما این است كه تلقی جامعه این باشد كه اینها آدم های خوبی هستند ولی نمی توانند. این به همان اندازه خطرناك است كه بگویند آدم بدی است؛ چون نتیجه یكی است.
وی گفت: اگر دینداران و كسانی كه فكر می كنند به حال جامعه مفید هستند، نتوانند كارآمدی خودشان را بروز دهند و اثبات كنند با مشكل مواجه می شوند.
یادگار امام با تأكید بر اینكه به انسجام درونی شورای شهر توجه كنید، اظهار داشت: آدم باید مطمئن باشد نفع فردی او مساوی با نفع جمعی است. انسجام مجموعه از حیث عملكرد در نگاه مخاطب شرط اصلی كارآمدی است.
وی افزود: اساسا شورای شهر جای عملكرد سیاسی نیست. البته همواره سیاسی ها به شورای شهر می آیند ولی كار اجتماعی و خدماتی می كنند.
وی ادامه داد: با سرمایه عظیم اجتماعی كه پشت سر كار آمدن این مجموعه بود و ریشه در دریای زحمات داشت توجه داشته باشید كه این انسجام و همدلی را هیچ وقت از دست ندهید و مراقب باشید گرفتار تحلیل های روزمره نشوید.
سید حسن خمینی گفت: شورای شهر تهران از مجموعه ارزشمندی شكل گرفته است. خیلی ها امید به این مجموعه بسته اند و این امید هنوز پابرجاست و خیلی ها هم چشم طمع دارند كه این مجموعه را یك تجربه ناموفق جلوه دهند؛ باید به این هم توجه كرد.
وی تاكید كرد: چشم بر روی طمع شخصی ببندیم و نگاهمان را كلان و به افق های آینده كنیم.
وی در پایان خطاب به اعضای شورای پایتخت گفت: امیدوارم در هفته های آتی از آزمون انتخاب شهردار با موفقیت خارج شوید و بهترین فرد انتخاب شود.
** ریل‌گذاری مدیریت شهری در دوره نجفی انجام شد
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در ادامه گفت: شاخصه شورای پنجم، حضور چند برابری رأی دهندگان است.
محسن هاشمی افزود: هم اكنون حدود یك سوم وظایف قانونی شوراها به آنها تفویض شده است و امیدواریم در سال های بعد همه این وظایف به مرور تفویض شود.
وی گفت: ریل گذاری مدیریت شهری در دوره دكتر نجفی انجام شد. امیدواریم شهرداری انتخاب شود كه در آن مسیر حركت كند و مطالبات مردم را جامه عمل بپوشاند.
رییس واعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در آستانه نهم اردیبهشت ماه سالروز شوراهای شهر و روستا عصر امروز (پنجشنبه) با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) با آرمان های والای ایشان، رهبری و شهدا تجدید میثاق كردند.
نهم اردیبهشت ماه روز شوراهای شهر و روستا نامگذاری شده است.
6003

سرخط اخبار جامعه