۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۵
کد خبر: 82898323
۰ نفر
ریزگرد مرز نمی شناسد

ایلام - ایرنا - رئیس دانشگاه واسط عراق گفت: پدیده ریزگردها مرز نمی شناسد و با توجه به سیال بودن آن از یك كشور به كشور دیگر منتقل و ابعاد مختلف زندگی ساكنان سایر كشورها را تحت تاثیر جدی خود قرار می دهد.

دكتر هادی العتابی روز جمعه در جریان همایش بین المللی گرد و غبار دانشگاه ایلام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: موضوع ریزگردها و گرد و غبار به یك معضل جهانی تبدیل شده و باعث ایجاد مشكلات فراوانی در ابعاد انسانی و زیست محیطی شده است.
وی افزود: بخش عمده ای از این ریزگردها از دیگر كشورها نشات می گیرد، بنابراین برای كنترل، كاهش و مقابله با آن همكاری های محلی، منطقه ای و بین المللی میان كشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی ضروری و اجتناب ناپذیر است.
العتابی یادآور شد: این ریزگردها اثرات مخربی بر سلامت انسان دارند و مختص محدوده جغرافیایی خاصی نیست، بلكه كشورهایی از جمله ایران، عراق، سوریه و بخصوص خوزستان و ایلام را در برگرفته و امیدواریم با برگزاری این همایش با تبادل اطلاعات راه های مقابله با این معضل را بیابیم.
وی تاكید كرد: پدیده گرد و غبار تبدیل به یك بحران دائمی شده است و باید در قالب یك موضوع با اولویت جهانی مطرح شود تا یك اراده بین المللی برای حل و فصل مساله شكل گیرد.
وی با بیان اینكه برخی از اینها مسائلی است كه به سیاست های كلان بین المللی، حوزه امنیت و تعاملات بین كشورها بر می گردد، گفت: این معضل در حال فراگیر شدن است و دیپلماسی محیط زیست باید به سمت ساز و كارهای بین المللی حركت كند.
رئیس دانشگاه واسط عراق با بیان اینكه دلیل اصلی این موضوع باید بررسی شود، گفت: دستیابی به راهكارهای مقابله با این پدیده مستلزم توجه جهانی و تبادل تكنولوژی، تحقیقات و مطالعات علمی است و كشورهایی كه بیشتر درگیر در معرض این آسیب هستند باید همكاری جدی در این زمینه داشته باشند.
رئیس دانشگاه واسط عراق تاكید كرد: هدف اصلی این نشست ها و همایش های بین المللی زمینه سازی داشتن محیط زیستی مناسب و در خدمت بشر است و باید به این موضوع با دید جهانی نگریست و راهكار جهانی برای مقابله با آن اندیشید.
وی در خصوص همكاری دانشگاه ایلام و دانشگاه واسط عراق برای همكاری های علمی و تحقیقاتی مشترك تاكید كرد: دانشگاه استان واسط عراق با دانشگاه های ایران بخصوص دانشگاه ایلام بدلیل هم مرز بودن و نزدیكی مسافت همكاری های علمی و تحقیقاتی خود را بصورت جدی و گسترده دنبال می كند.
وی گفت: عوامل مشترك بسیاری بین 2 كشور دوست و همسایه ایران و عراق از جمله اعتقادات دینی و فرهنگی وجود دارد كه باعث نزدیكی و همكاری بیشتر شده و برای استان واسط اهمیت زیادی دارد.
به گفته العتابی هدف این دانشگاه ها تنها تربیت دانشجو و فارغ التحصیل شدن آنان نیست بلكه هدف ما ارائه تحقیقات و راهكارهای علمی معتبر و خدمت به جامعه بشری است.
وی اضافه كرد: تبادل اطلاعات، مطالعات علمی و انتقال تكنولوژی بروز 2 دانشگاه همكاری گسترده ای را می طلبد و امیدواریم با برگزاری چنین همایش های بین المللی به راهكارهای عملی برای مقابله با این پدیده در سطح جهان و رسیدن به محیط زیست مناسب و دور از آسیب برسیم.
رئیس دانشگاه واسط عراق یكی از اهداف اصلی برگزاری این همایش را اقدام و ترغیب جامعه جهانی و كشورهای درگیر در این پدیده به اقدام جدی و درمان آن اعلام كرد.
به گزارش ایرنا، همایش سه روزه بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، پیامدهای ناشی از آن و راهكارهای مقابله به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی روز چهارشنبه در دانشگاه ایلام آغاز شد.
این همایش بین المللی امروز جمعه به كار خود پایان می دهد .
7180/6119