جابجایی بار در راه آهن یزد چهار درصد افزایش یافت

یزد - ایرنا - سرپرست اداره كل راه آهن یزد گفت: در فروردین ماه سال 1397، 2 میلیون تن مواد معدنی، كنستانتره و سایر محموله ها از طریق خط آهن در این استان تخلیه و بارگیری شد كه این عدد نسبت به مدت مشابه سال 96 چهار درصد رشد دارد.

روزانه 30 رام قطار مسافربری از طریق راه آهن استان یزد، 15 هزار مسافر را جا‌بجا می‌كند و این اداره كل با سهم 40 درصد حمل و نقل بار در 17سال گذشته در جایگاه نخست قرار دارد.
80 درصد مواد معدنی و 70 درصد بارهای ترانزیتی كشور با قطار از این استان جابجا می شود.
این مزیت ها موجب شده تا مركز هماهنگی امور مناطق راه آهن كشور در این استان مستقر و مدیركل راه آهن یزد نیز به عنوان رئیس آن معرفی شود.
سید مصطفی داودی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این مدت یك میلیون و 540 هزار تن مواد معدنی ، كنستانتره و گندله از سنگ آهن مركزی ایران، گندله سازی اردكان و معدن چادرملو با 20 هزار و 63 واگن به كارخانه فولاد اصفهان، فولاد خوزستان و قسمتی نیز برای صادرات به بندرعباس بارگیری شد.
وی افزود: این میزان بارگیری در مبادی استان به مقاصد مختلف در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 10.2 درصد افزایش دارد.
رییس مركز هماهنگی امور مناطق راه آهن در یزد تاكید كرد: با تلاش كاركنان در این بازه زمانی 417 هزار تن بار شامل سنگ آهن، كنستانتره، گندم، رول فلزی و دیگر اقلام تخلیه شد كه با برنامه ریزی های در دست تدوین و اجرا، این روند ماه های آتی ادامه خواهد داشت.
داودی اضافه كرد: عملكرد این اداره كل در فروردین ماه گذشته، در تن كیلومتر بار خالص حمل شده با 590 میلیون و در تن كیلومتر مبدا- مقصد با 857میلیون به ترتیب 18.6 و 8.61 درصد رشد داشت.
وی در ادامه از مسقف شدن سكوهای مسافری استان خبر داد و گفت: به منظور ارتقا خدمات مسافری و تكریم ارباب رجوع، طرح سقف و سایه بان سكوهای اول و دوم مسافری ایستگاه یزد به مساحت 12هزار مترمربع و با اعتباری افزون بر 45میلیارد ریال در مدت 24 ماه اجرا و بهره برداری شد.
سرپرست راه آهن یزد تصریح كرد: با توجه به تعداد بالای مسافران قطار در استان و چهار ایستگاه تشكیلاتی برای پیاده و سوار شدن مسافران در شهرهای اردكان، میبد، یزد و بافق، تنها ایستگاه یزد به سایه بان تجهیز شد.
داودی تاكید كرد: البته به دلیل افزایش دمای هوا در تابستان و كمك به رفاه مسافران بویژه افراد سالخورده، بیماران و كودكان ، مسقف كردن تمام ایستگاه‌ها در برنامه های آتی راه آهن قرار دارد ضمن آنكه هشت دستگاه آسانسور در ایستگاههای یزد ، بافق ، میبد و اردكان نصب شده است.
1968/ 2047/

سرخط اخبار استان‌ها