۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 82897857
۰ نفر
شناورغرق شده در آشوراده از آب خارج می شود

گرگان - ایرنا- مدیر كل بنادر و كشتیرانی استان گلستان گفت: یك فروند شناور كه در سال های گذشته در مسیر آبی بندرتركمن به جزیره آشوراده غرق شده بود ، با هدف ایمن سازی بیشتر حركت قایق های تفریحی، امسال از آب خارج می شود.

الله یار اسعدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: پس از شناسایی قایق غرق شده در مسیر آبی آشوراده ، تیمی از كارشناسان و غواصان با عزیمت به ضلع جنوبی شرقی این جزیره اقدامات اولیه در خصوص راهكارهای خارج كردن آن را بررسی كردند.
به گفته وی؛ پیش از این محل غرق شدن این شناور توسط علائم هشدار دهنده برای قایقرانان منطقه مشخص شده بود.
وی ادامه داد: سالانه شاهد افزایش تردد در مسیر آبی جزیره آشوراده به بندرتركمن هستیم و برای امنیت این سفرها و قایقرانان منطقه این شناور از آب خارج می شود.
اسعدی یادآور شد: در این پیوند غواصان با حضور در محل نسبت به ثبت داده های تخصصی پهنه آبی پیرامون این شناور مانند عمق اقدام كردند.
مدیركل بنادر و كشتیرانی گلستان گفت: این شناور از نوع باركازی (شناور یدك كش متوسط) بوده و حدود بیست متر طول و سه و نیم متر عرض دارد.
وی ادامه داد: پس از دریافت گزارش تخصصی تیم كارشناسی و غواصی شرایطی فراهم می شود كه این قایق غرق شده از پهنه آبی خلیج گرگان خارج شود.
به گزارش ایرنا، آشوراده در حدود2 كیلومتری ساحل بندرتركمن تنها جزیره ایرانی دریای خزر است؛ این جزیره تا سال ها قبل با امكاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شركت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سكنه داشت كه به مشاغل دامداری، كارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند اما با وقوع سیل در سال 1372 خالی از سكنه شد.
آشوراده در سال 1354 جزو نخستین مناطق زیست كره جهان معرفی و ثبت شد، در همین حال در كنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه بدلیل بحث پناهگاه حیات وحش آن بوده كه در تمام ایام سال میزبان انواع پرندگان است.
براساس مصوبه دولت یازدهم در سفر سال 93 به گلستان قرار است حدود 10 درصد جزیره آشوراده به منطقه ویژه گردشگری تبدیل شود، كه براساس پیگیری صورت گرفته تمامی توافقات با سازمان حفاظت محیط زیست انجام و مقرر شده است پس از تایید كمیسیون ماده 2، اقدامات اجرایی آن آغاز شود.
7333/1648