انتخاب مدیران زن، گام‎ دولت برای توزیع  فرصت‌های برابر- حسن حسین زاده*

سنندج - ایرنا - رئیس جمهوری، بهمن ماه سال گذشته دستور اختصاص 30 درصد پست های مدیریتی به بانوان را صادر كرد ولی در استان كردستان روند ایجاد فرصت برای زنان همگام با مردان با كُندی پیش می رود.

امروزه نمی توان نقش كاربردی زنان در جامعه را انكار كرد چرا كه آنان به عنوان نیمی از پیكره جامعه توانسته اند با فعالیت های موفق، نقش تاثیرگذاری در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی ایفا كنند بطوریكه در بسیاری از موارد چرخش این عرصه ها به حضور آنان بستگی دارد.
بدون شك حذف زنان در هر عرصه ای آسیب های جبران ناپذیری به جامعه می زند و دین مبین اسلام نیز از ابتدا بر این مهم واقف بود و با فرصت دهی به بانوان در بسیاری از رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این مساله را در آموزه های خود آورده و علاوه بر آن با تایید و تشویق زنان در این حوزه ها، به حضور آنان مشروعیت دو چندان بخشیده است.
مخالفت با زنده به
گور كردن دختران در دوران جاهلیت و ظهور اسلام نخستین گام این آیین الهی برای توجه به نقش زنان در جامعه است و بیعت حضرت خدیجه به عنوان نخستین زن مسلمان با پیامبر اكرم (ص) به عنوان زمینه ای برای حضور سیاسی، اهمیت دادن به فعالیت های اقتصادی، سهم آفرینی زنان در مساله هجرت به عنوان یك رویداد اجتماعی را عینیت بخشید.
حضور حضرت فاطمه (س) به عنوان یكی از زنان بزرگ اسلام در عرصه های سیاسی و اجتماعی مانند ماجرای سقیفه و فدك و نقش آفرینی حضرت زینب (س) در نهضت عاشورا از دیگر مثال های روشن توجه دین اسلام به نقش زنان در عرصه های مختلف است.
انقلاب اسلامی ایران كه نهضتی تاسی گرفته از دین اسلام است نیز از ابتدای شكل گیری خود به زنان فرصت نقش آفرینی داد كه انتخاب خانم دباغ به عنوان فرمانده سپاه همدان با نظر خاص امام راحل نمونه بارزی در این خصوص است و همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در بسیاری از سخنان خود بارها بر ترسیم جایگاه ویژه زنان در عرصه های مختلف جامعه تاكید كرده اند.
اینها مثال های روشنی برای اهمیت دادن دین اسلام و انقلاب اسلامی به جایگاه زن در جامعه بود و می توان نتیجه گرفت انتصاب و انتخاب یك زن به عنوان مدیر در راس یك سازمان و دستگاه اجرایی مشكلی ندارد اما لازم است برای احقاق حقوق آنان تلاش های گسترده و بیشتری از سوی مسئولان و دست انداركاران انجام شود.
تحقق این مهم در دولت تدبیر و امید، رنگ واقعی به خود گرفت بطوریكه در منشور حقوق شهروندی به صراحت بر ارتقای حقوق بانوان تاكید شده است و ماده 11 این منشور اشاره می كند كه زنان حق‌ دارند در سیاست‌گذاری، قانون ‌گذاری، مدیریت، اجرا و نظارت مشاركت فعال و تأثیرگذار داشته و بر اساس موازین اسلامی از فرصت‌های اجتماعی برابر برخوردار شوند.
علاوه بر آن حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم و دوازدهم در بهمن سال 96 دستور داد طی چهار سال 30 درصد از پست های مدیریتی در اختیار زنان قرار گیرد و هم اكنون بسیاری از استان ها كار خود را برای تحقق این امر آغاز كرده اند.
كردستان به عنوان یك استان فرهنگی نیز از این غافله عقب نمانده است و با انتخاب مدیران زن، فرصت نقش آفرینی این قشر را فراهم كرد كه از جمله آن می توان به انتخاب فریبا رضایی به عنوان مدیركل حفاظت محیط زیست كردستان در اول اردیبهشت سال جاری اشاره كرد.
پیش از این نیز بانوان دیگری در این استان به عنوان مدیر انتخاب شده بودند كه از جمله می توان سهیلا شیخی مدیركل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان كردستان، آوات كریمی مدیر شبكه بهداشت و درمان كامیاران، فریبا مرادی مدیركل سابق پست كردستان و عضو فعلی هیات مدیره پست جمهوری اسلامی ایران را نام برد.
علاوه بر آن برخی از مدیران كل استان از جمله مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی معاونان خود را از جمع بانوان شاغل آن اداره كل انتخاب كرده كه این انتصاب ها نشان از توجه مدیران به توانمندی و توانایی این قشر است.
اما آنچه كه بیشتر در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است جای خالی زنان در پست های مربوط به حوزه وزارت كشور از جمله معاونان استاندار یا مدیران كل استانداری به جز مدیركل امور بانوان و خانواده، فرمانداران و بخشداران شهرستان ها مشاهده می شود.
هر چند پس از انتصاب بهمن مرادنیا به عنوان استاندار بومی برای كردستان در دولت دوازدهم بحث انتخاب یك زن به عنوان فرماندار در شبكه های مجازی مطرح شد اما این بحث در حد همان اخبار تایید نشده، باقی ماند.
حال انتظار می رود مسئولانی كه در انتخاب ها و انتصاب مدیران نقش تاثیر گذاری دارند با تاسی از آموزه های اسلامی، تاكیدهای رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری زمینه حضور زنان در عرصه های مدیریتی این استان را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.
*خبرنگار ایرنا مركز كردستان