جلوگیری از ورود گرد و غبار امكان پذیر است

ایلام - ایرنا - استاد پایش بیابان زایی د آكادمی جنگل شناسی چین تصریح كرد: جلوگیری از ورود گرد و غبار و سد كردن راه نفوذ ریزگردها شدنی است.

پروفسور ایمینگ فنگ روز چهارشنبه در حاشیه آیین افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام به خبرنگار ایرنا گفت: یكی از راه های مقابله با پدیده گرد وغبار ابجاد دیوار یا فنس كشی در نوار مرزی و یا كاشت درختان و گیاهان است تا اثر این ریزگردها كاهش یابد.
وی افزود:بعضی از كشورها كانون تولید ریزگرد هستند و برخی كشورها با اینكه منشا تولید نیستند اما از ورود گرد و غبار به داخل خاك خود تاثیر می پذیرند.
ایمینگ فنگ تاكید كرد: منشا كانون های گرد و غبار بایددر نقاط مختلف دنیا شناسایی شود و راه های نوین علمی و عملی برای مهار و كنترل ریزگردها ایجاد و بكارگیری شود تا از ورود این پدیده به جو زمین وآلودگی هوا جلوگیری شود.
استاد پایش بیابان زایی چین گفت: می توان از این ریزگردها استفاده های دیگری كرد به عنوان مثال در كشور چین از ریزگردها ظروف سفالی درست می شود این پدیده مخرب زیست محیطی به عاملی اقتصادی و درآمدزا برای مردم تبدیل شده است.

*كار علمی راه نهایی یافتن روش مهار ریزگردها است
استاد دانشگاه پیشاور پاكستان نیز گفت:كار علمی و برگزاری این گونه همایش های بین المللی راهی موثر برای تبادل و اشتراك اطلاعات دانشمندان و صاحب نظران جهانی در زمینه ریزگردها و راهكارهای كنترل آن است.
پرفسور خان عالم كه در زمینه تاثیر ذرات موجود در گرد و غبار بر سلامت انسان ها و بروز بیماری ها تخصص دارد، افزود: ذرات ریز گرد وغبار با نفوذ در جو و ابرهای سطح زمین دوباره از طریق باران به زمین بازمی گردند.
وی توضیح داد: این بارش های حامل ذرات گرد و غبار به تدریج باعث بروز بیماری هایی پوستی و تنفسی در بین ساكنان در معرض این بارش ها می شود.
خان عالم تاكید كرد: هر چند منشا و زمان شكل گیری گرد غبار شناسایی شده است اما مهار كامل آن جای كار زیاد دارد و این همایش ها در سطوح بین المللی می تواند به روند تسریع كاهش یا رفع این بحران كمك كند.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، پیامدهای ناشی از گرد و غبار و راهكارهای مقابله با آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام در حال برگزاری است.
علاوه بر مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از كشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاكستان، آفریقای جنوبی، آمریكا و عراق نیز جزو سخنرانان كلیدی همایش هستند.
كشور عراق به عنوان یكی از كشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار است به همین دلیل 30 نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این كشور در همایش حضور دارند.
استان ایلام با 430 كیلومتر بیشترین مرز مشترك با كشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.
7172/6034