۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 82897191
۰ نفر
افزایش حداقل دستمزد هدیه دولت به كارگران است

خمین - ایرنا - مدیر كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی مركزی گفت: افزایش منطقی حداقل دستمزد كارگران در سال جاری هدیه ارزشمند دولت تدبیر و امید به این قشر است و تاثیر آن در سبد معیشت و بهبود قدرت خرید و رفاه كارگران دیده شده است.

محمد تقی آبایی هزاوه روز چهارشنبه در جمع كارگران استان مركزی در بیت تاریخی امام خمینی (ره) در خمین افزود: در سه سال اخیر با اهتمام دولت تدبیر و امید به جامعه كارگری و بر اساس ماده 41 قانون كار، افزایش حداقل دستمزد كارگران بیش از نرخ تورم بوده است.
وی ادامه داد: نرخ تورم در سال گذشته از سوی مراجع رسمی كشور 9 درصد اعلام شد اما، حداقل افزایش دستمزد كارگران 17 و نیم درصد بوده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: هنوز تا شرایط مطلوب معیشتی و رفاهی كارگران راه زیادی مانده اما، دولت با افزایش منطقی دستمزدها گام های جدی در اصلاح این روند داشته است.
آبایی هزاوه بیان كرد: دولت و مجلس در همراهی با هم میزان مستمری رابرای دهك های پایین جامعه تا سه برابر افزایش داد و در سه نوبت سبد كالا پارسال توزیع كرد.
وی گفت: در سال جاری بسته های حمایتی ویژه ای برای معیشت كارگران دولت در نظر گرفته شده است.
مدیر كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی گفت: كارگران از اقشار زحمتكش و متعهد جامعه هستند كه با وجود مشكلات معیشتی و رفاهی با دستان پرتوان خود چرخ های تولید را می چرخانند و محور اصلی تولید در كشور محسوب می شوند.
آبایی هزاوه بیان كرد: این قشر از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در همه صحنه ها حضوری پررنگ داشته با وجود همه سختی های معیشتی هرگز اجازه نخواهد داد كه دشمنان سوء استفاده كنند.
مدیر كل دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات كشوری استانداری مركزی نیز گفت: دولت برای رونق در فضای كسب و كار و ایجاد نشاط و امید با فراهم كردن زیرساخت ها می كوشد و رسیدگی به مسایل كارگری از اولویت های كاری ترسیم شده است.
مسعود فراهانی افزود: در سال های اخیر نرخ بیكاری در بخش های مختلف كاهش یافته و استان مركزی نیز دارای كمترین نرخ بیكاری در كشور است.
وی اظهاركرد: شركت خودرو سازی و پتروشیمی خمین 2 واحد تولیدی مهم درحال ساخت در زادگاه امام راحل است كه ظرفیت پذیرش كارگر در آن ها بیش از یك هزار نفر است و با تكمیل آن زمینه شغلی موثری در خمین ایجاد خواهد شد.
دبیر اجرایی خانه كارگری استان مركزی نیز در این نشست گفت: كارگران از بدو انقلاب و در دوران شكل گیری نهضت و هشت سال دفاع مقدس در تمامی عرصه ها حضوری فعال داشتند و شهدای بسیاری را تقدیم نظام كردند.
داود میرزایی بیان كرد: حضور پررنگ كارگران در صحنه های مختلف موجب تقویت اقتدار نظام شده و ایران اسلامی امروز به قدرتی موثر در منطقه تبدیل شده است.
وی ادامه داد: قراردادهای سفید امضا، نبود ثبات شغلی و معضلات معیشتی به دلیل پایین بودن دستمزد از مشكلات كارگران در سال های قبل بوده است.
میرزایی به تصویب قانون كار به عنوان دستاورد ارزشمند نظام و یادگار امام راحل اشاره كرد و گفت: ضمن احترام و تاكید بر صیانت از قانون كار اگر بنا بر اصلاح آن باشد باید منافع كارگران به صورت پررنگ تامین شود و این اصلاحات با نظر شركای اجتماعی كارگری صورت بگیرد.
دبیر خانه كارگر استان مركزی گفت: در دولت یازدهم با انتخاب فردی دلسوز و توانمند از بدنه سازمان تامین اجتماعی بخشی از مشكلات این سازمان رفع شد اما هنوز این مجموعه میراث دار پیامدهای منفی سوء مدیریت های گذشته است.
فرماندار خمین نیز دراین نشست گفت: كارگران از اقشار مظلوم و زحمتكش جامعه هستند كه خدمات آنان در تمامی برهه های انقلاب اسلامی به ویژه هشت سال جنگ تحمیلی قابل تقدیر است.
احمد طهرانی افزود: كارگران به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی هستند و خدمات آنان در این عرصه قابل تقدیر است.
درنخستین روز از هفته كار و كارگر شماری از كارگران استان مركزی با حضور در بیت تاریخی امام خمینی(ره) با نثار گل به مقام شامخ معمار كبیر انقلاب ادای احترام كردند.
پنجم الی 11اردیبهشت ماه در تقویم جمهوری اسامی با عنوان هفته كارگر نامگذاری شده است.
7277/6013/

سرخط اخبار استان‌ها