۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۱
کد خبر: 82897114
۰ نفر
پژوهشكده زیست محیطی در ایلام دایر شود

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام با ذكر روندرو به افزایش آلایندگی گرد و غبار در این استان خواستار شد: پژوهشكده زیست محیطی در ایلام دایر شود

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتكی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار در ایلام اظهار كرد: روزهای آلوده از گرد و غبار در ایلام به 80 روز در سال رسیده كه بالاتر از حد مجاز و بسیار خطرناك است و باعث از بین رفتن پوشش های جنگلی، آسیب به شبكه های توزیع برق، مشكلات درمان شده و هزینه های مالی فراوانی را به این استان تحمیل كرده است.
وی با بیان اینكه 21 درصد استان بیابان و منشا گرد و غبار است، افزود: از جمله آسیب های وارد شده انسان به طبیعت استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و افت سفره های زیرزمینی، اجرای پروژه های عمرانی بدون توجه به مسائل زیست محیطی است كه منجر به توسعه بیابان ها و افزایش گرد و غبار شده است.
استاندار ایلام با اشاره به فعالیت های دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته در استان تاكید كرد: شناسایی 100 هزار هكتار عرصه های بیابانی برای جلوگیری از گرد و غبار و اجرای 30 هزار هكتار عملیات اجرایی نهالكاری در راستای بیابان زایی از جمله این فعالیت ها است.
سلیمانی دشتكی با بیان اینكه سالانه حدود 500 هزار نفر در سطح دنیا براثر پدیده گرد و غبار دچار مرگ زودرس می شوند، یادآور شد: فعال سازی دیپلماسی زیست محیطی باید از موضوع منطقه ای به جهانی و اخذ كمك های بین المللی تبدیل شود.
وی تامین اعتبارات ملی و استانی لازم برای اجرای پروژه های جلوگیری از گرد و غبار ضروری دانست و گفت: باید برای مقابله با این پدیده پژوهشكده زیست محیطی بمنظور فراهم كردن تحقیقات تخصصی در استان ایلام تاسیس شود.
استاندار ایلام ابراز امیدواری كرد این همایش بتواند در راستای مبارزه با پدیده گرد و غبار و بیابان زدایی موثر باشد.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، پیامدهای ناشی از گرد و غبار و راهكارهای مقابله با آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام در حال برگزاری است.
علاوه بر مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از كشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاكستان، آفریقای جنوبی، آمریكا و عراق نیز جزو سخنرانان كلیدی همایش هستند.
كشور عراق به عنوان یكی از كشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار است به همین دلیل 30 نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این كشور در همایش حضور دارند.
استان ایلام با 430 كیلومتر بیشترین مرز مشترك با كشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.
7180/6034