شمخانی: هر توافق جدید اروپا و آمریكا درباره برجام بی اعتبار است

سوچی - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نشست مسوولان عالی امنیت پنج قاره گفت: من در این نشست بین المللی كه نمایندگان عالی بیش از 100 كشور از پنج قاره جهان حضور دارند به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران اعلام می كنم، هر توافقی كه اروپا و آمریكا در مورد آینده برجام و آینده برنامه هسته ای ایران برای دوره بعد از محدودیت پیش بینی شده در برجام در نظر بگیرند از نظر ما بی اعتبار و فاقد ارزش است.

دریابان علی شمخانی امروز (چهارشنبه) طی سخنانی در نهمین دوره این نشست بین المللی در شهر سوچی روسیه، افزود: به شما اطمینان می دهم كه بطور قطع رویاهای آنها در مورد ایران تعبیر نخواهد شد؛ گفت وگوی مجدد در مورد پایان دوره محدودیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به معنای نابودی برجام است زیرا لغو محدودیت ها و عادی شدن روند برنامه هسته ای ایران در چارچوب معاهده بخش مهمی از تعهد ارایه شده به ایران در توافقنامه بین المللی برجام است.
وی درباره مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 همچنین گفت: این مذكرات یك مثال روشن برای جهان است كه می توان با گفت وگو و مذاكره به راه حل توافقی برای پایان دادن به یك بحران ساختگی دست یافت، اما آنچه مهمتر از اصل دستیابی به توافق است، پایبندی طرفین به تعهداتشان برای اعتبار و پایداری این توافق است. متأسفانه امروز ما با دولتی مواجه هستیم كه نه تنها تعهد دولت پیشین آمریكا را به سخره گرفته است بلكه اصول اولیه حقوق بین الملل را نه فقط در توافق هسته ای با ایران، كه حتی معاهدات دوجانبه و بین المللی كشورش را با جهان زیر پا می گذارد.

** شمخانی: سیاست آمریكا بی ثبات كردن خاورمیانه است
دریابان شمخانی همچنین گفت: سیاست قطعی آمریكا در خاورمیانه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور این منطقه است.
وی افزود: جهان امروز بیش از هر زمانی به صلح و ثبات و امنیّت نیاز دارد و مسیر تحقق آن از راه گفت وگوهای سیاسی، امنیّتی و نظامی برای دستیابی به درك مشترك، رفع سوء تفاهم ها و نهایتا دستیابی به راه حل است. باید به جنگ و خشونت پایان داده شود و به جای ائتلاف برای جنگ، ائتلاف برای صلح و دوستی و برادری تشكیل شود و به جای اینكه سرمایه ملی كشورها صرف رقابت تسلیحاتی شود در مسیر رفع فقر و توسعه و رفاه مردم، هزینه شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه بصورت طبیعی، یك مسأله قبل از اینكه به بحران تبدیل شود، فرآیندی را طی می كند، گفت: دانش و تجربه نشان داده است كه هیچ بحرانی در جهان امروز با جنگ و درگیری حل نشده، بلكه این بحران ها از یك وضعیت به وضعیت دیگری تبدیل شده است.
شمخانی با اشاره به بحران های خاورمیانه، جنوب و شرق آسیا افزود، با قاطعیت می توان ادعا كرد كه برای بحران های امروز در جهان، اعم از سوریه، یمن، لیبی، افغانستان، شبه جزیره كره، هیچ راه حلی به جز گفت وگو و حل و فصل سیاسی وجود ندارد. 'اما این پرسش مطرح است كه چرا به راه حل سیاسی در این بحران ها بی توجهی و بر طبل جنگ كوبیده می شود؟'
وی تصریح كرد: اگر چه هر یك از این بحران ها راه حل سیاسی مخصوص به خود را دارند، اما در ریشه یابی ها، با موانعی مواجه می شویم كه تقریبا در تمامی این بحران ها مصداق دارد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: وجود این ادراك غلط در ذهن برخی از حاكمان كه می توانند با جنگ بحران ها را به پایان برسانند، فقدان جسارت در آغازگران جنگ و حامیان آنها برای پذیرش اشتباه و بازگشت به مسیر درست، منافع برخی از بازیگران در استمرار به هم ریختگی و آشوب در منطقه برای تخلیه ظرفیت ها، تضعیف بنیادهای قدرت ملی كشورها، تخریب زیر ساخت ها، دامن زدن به درگیری های مذهبی و قومیتی و نژادی و منافع فروشندگان سلاح و مهمات، موجب شده به راه حل سیاسی بی توجهی و بر طبل جنگ كوبیده شود.
دریابان شمخانی برای نمونه گفت: آمریكا به عنوان بزرگترین صادر كننده سلاح و مهمات، بیش از یك سوم بازار جنگ افزار جهان را در كنترل دارد و بیش از 70 درصد این سلاح ها به منطقه خاورمیانه فروخته می شود كه در طـی 10سال گذشته به دو برابر افزایش یافته و منطقه را به انباری از سلاح و باروت تبدیل كرده است.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی كشور با طرح این پرسش كه آیا با چنین بازار پرسودی، آمریكا می تواند حتی تمایلی برای پایان جنگ ها داشته باشد، پرسید: آیا بدون تهدید نمایی امنیّتی از ایران می تواند بیش از 100 میلیارد دلار سلاح در یك سفر به عربستان بفروشد؟ آیا می تواند بدون تصویر سازی فرضی و واهی از تهدیدات روسیه و چین و ایران، مسابقه خرید تسلیحاتی در جهان راه بیندازد؟ آیا بدون كمك آمریكا گروه های تروریستی از جمله داعش توان حفظ سیطره بر نیمی از خاك عراق و سوریه را داشتند؟ آیا بدون حمایت آمریكا تروریست ها می توانند به محیط های جدید درگیری در افغانستان و آسیای میانه منتقل شوند؟
وی در جواب گفت: طبیعی است كه تمامی پاسخ ها منفی است زیرا سیاست قطعی آمریكا در منطقه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور منطقه است.
شمخانی با ابراز تاسف از اینكه جهان در حال بازگشت به دوران جنگ سرد بصورت افسار گسیخته است، گفت: تلاش های آشكار و پنهانی برای كشاندن جهان به آن دوران دیده می شود. سطوح اصطكاك و درگیری میان كشورها، رو به افزایش است، نظم حاكم بر مناسبات بین المللی در حال بهم ریختگی و حركت در مسیر خشونت طلبی است.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مساله فلسطین گفت: شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت آمریكا، نه در جهت حل بحران فلسطین بلكه در مسیر مشتعل كردن آتش جنگ در فلسطین است.
وی با طرح این سوال كه 'در چنین شرایطی وظیفه ما به عنوان مقامات عالی امنیت ملی چیست'، تاكید كرد: در شرایطی كه همه اذعان داریم كه جنگ هیچ برنده ای نخواهد داشت و همه بازنده خواهند بود و بالعكس اصولا در راه حل سیاسی، بازنده ای وجود ندارد، چون توافقی شكل نمی گیرد، استراتژی ما باید این باشد كه نگذاریم اختلافات و چالش ها و تنش ها میان كشورها به دشمنی و جنگ كشیده شود و جنگ های فعلی متوقف شود و تمامی توان خود را بسیج كنیم تا در قالب چارچوب های منطقه ای به راه حلی برای بحران های جاری دست یابیم.
دریابان شمخانی ادامه داد: تردیدی نیست كه بروز جنگ داخلی در هر كشوری، فضای مستعدی را برای پیدایش و توسعه جریان های تروریستی ایجاد می كند، ناامنی در یك كشور و منطقه، در نظام امنیّت شبكه ای به سایر مناطق نیز منتقل خواهد شد.
وی با بیان اینكه 'كشورهای منطقه باید ظرفیت های خود را برای كمك به دولت ها برای حل بحران های داخلی، به كار گیرند'، افزود: شكل گیری گفت وگوی ملی میان دولت وحدت ملی افغانستان با طالبان كه مسیر خشونت را كنار بگذارند و همچنین گفت وگوی دولت سوریه با معارضه مسلحی كه به آتش بس تن داده اند، مسیر درستی است كه باید مورد حمایت منطقه ای و جهانی قرار گیرد.
دریابان شمخانی با بیان اینكه تنها موردی كه از میدان گفت وگو و مذاكره خارج بوده، موضوع تروریسم است، گفت: باید با تروریسم به عنوان یك تهدید جدی و رو به گسترش، در پارادایم امنیت دسته جمعی مبارزه شود. مبارزه با تروریسم در عراق، افغانستان و سوریه و در هر مكان دیگری كه دارای دولت های قانونی هستند بدون مشاركت و همكاری مشترك با این دولت ها، میسر نیست.
وی افزود: نباید اجازه داده شود به بهانه مبارزه با تروریسم، حاكمیت ملی و تمامیت ارضی كشورهایی كه درگیر با تروریست ها هستند، مخدوش شود و مبارزه با تروریسم، ابزاری برای سوء استفاده، دخالت و اشغال بخشی از سرزمین این كشورهای مستقل قرار گیرد كه متأسفانه در سوریه چنین اتفاقی رقم خورده است.

* شمخانی: آسیای غربی نیازمند ساز و كار همكاریهای سیاسی، امنیتی و نظامی است
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، قاره آسیا و بویژه آسیای غربی را نیازمند یك ساختار و ساز و كار همكاری های سیاسی، امنیّتی و نظامی دانست تا بتواند بدون مداخله بازیگران فرامنطقه ای، اختلافات را مدیریت و آتش جنگ را دور كند.
دریابان شمخانی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران كه طراح گفت وگوی تمدن ها و جهان عاری از افراط و خشونت در مجمع عمومی سازمان ملل بوده است، آمادگی دارد توان و ظرفیت خود را برای حل بحران های منطقه ای و مبارزه جدی و مؤثر با تروریسم، با مشاركت كشورهای منطقه، بكار گیرد، چنانچه تاكنون به درخواست دولت های قانونی عراق و سوریه پاسخ مثبت داده و در كنار آنها، موفق شد با جان فشانی نیروهای مسلحش به حاكمیت جعلی داعش در این دو كشور پایان بخشد.
وی ابراز امیدواری كرد مسئولان عالی امنیت ملی كشورها در نشست سوچی، مهمترین چالش های امنیّت بین الملل را به بحث و بررسی بگذارند و از این مسیر به راه حل های مناسبی برای مدیریت این بحران ها دست یابند.
در نشست مسئولان عالی امنیتی پنج قاره جهان در شهر سوچی روسیه، كه امروز (چهارشنبه) و فردا (پنجشنبه) در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهور در حال برگزاری است، نمایندگانی از 110 كشو حضور دارند
امروز در روز اول كنفرانس، گفت وگو پیرامون دو موضوع تحت عنوان «بحران‌های بین‌المللی از برخورد تا گفت‌وگو» و «تكامل تاكتیك‌ها و راهبردهای سازمان‌های بین‌المللی تروریستی» در دستور كار قرار گرفته و در روز دوم نیز دو موضوع شامل «امنیت اطلاعات بین‌المللی، پاسخ‌های جهانی به چالش‌های جهانی» و «تولید و گسترش مواد مخدر، تهدید صلح و ثبات بین‌المللی» توسط شركت كنندگان بررسی خواهد شد.
اروپام** 1346**1479

سرخط اخبار جهان